USA wymusiły odrzucenie kandydatury syna Kaddafiego

Opublikowano: 26.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1239

Po silnych naciskach amerykańskich, libijska Wysoka Komisja Wyborcza, która przygotowuje kraj do grudniowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, odrzuciła przedwczoraj kandydaturę Seifa Kaddafiego, syna obalonego przez NATO przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, którą przyjęła i zarejestrowała dziesięć dni wcześniej. Amerykanie uważają, że ewentualny wybór Seifa przez Libijczyków oznaczałby dla nich stratę wizerunkową.

Seif al-Islam Kaddafi już w lipcu w wywiadzie dla „New York Times” dał do zrozumienia, że będzie kandydował na prezydenta. Jego ojciec został zamordowany pod Syrtą przez pronatowskich islamistów z Misraty, zaraz po zlikwidowaniu przez NATO państwa libijskiego w 2011 r. Podczas gdy natowski napad pogrążył kraj w niespotykanym chaosie i otworzył tzw. kryzys migracyjny w Europie, Seif Kaddafi został aresztowany przez bandę zbrojną z Zenten (na północnym zachodzie kraju) i cztery lata później skazany na śmierć w farsowym „procesie”. Po długich targach zentenowców z innymi grupami zbrojnymi, w 2017 r. wyszedł z więzienia.

Kaddafi złożył niezbędne dokumenty kandydata w biurze Wysokiej Komisji Wyborczej w Sebha (środkowa, pustynna część kraju), gdzie mieszka. 14 listopada został zarejestrowany, gdyż te dokumenty były zgodne z prawem wyborczym. Wszedł na listę kandydatów na prezydenta i otrzymał kartę wyborczą. Ambasada amerykańska w Trypolisie uznała to za „niedopuszczalne”.

Po jej interwencji w rządzie, Wysoka Komisja stwierdziła za radą amerykańską, że nie mogą kandydować osoby „skazane za niehonorowe przestępstwa”. Kaddafi nigdy nie został skazany przez żaden państwowy sąd, lecz w w 2011 r., pod naciskiem Brukseli był podejrzany o „zbrodnie przeciw ludzkości” przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Do rozprawy nigdy nie doszło, a USA nie uznają MTK, ale tym wypadku uznały, że to dobry pomysł. Wysoka Komisja dla pozorów, oprócz Kaddafiego, skreśliła też innych kandydatów, by „uszedł w tłumie”, lecz pozostawiła ważniejszych, uznając, że ich przestępstwa były „honorowe”.

Dla USA sprawa skreślenia Kaddafiego była ważna ze względu na wizerunek NATO. USA i NATO przez 20 lat urządzały horror w Afganistanie pod pretekstem obalenia rządów talibów, lecz sromotnie przegrały wojnę napastniczą i talibowie dalej rządzą. Gdyby Kaddafi został prezydentem Libii w 10 lat po tragicznej napaści, która miała odsunąć Kaddafiego od władzy, USA i NATO mogłyby zostać narażone na międzynarodowe kpiny, nie mówiąc o ich wiarygodności. Na szczęście dla nich, właśnie odniosły sukces.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.