Stany Zjednoczone wywołały obecną wojnę w Jemenie

Opublikowano: 27.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

Portal “Wikileaks” ujawnił ponad 500 dokumentów dotyczących udziału USA w wojnie domowej w Jemenie – to jest ponad 200 plików PDF i 300 maili od urzędników Departamentu Stanu jeszcze z 2009 r. na temat planów szkolenia i dostarczania broni, wzmocnienia działań w 2013 r. i doprowadzenia do obecnego konfliktu, jakim jest wojna domowa w Jemenie.

Ta rewelacja dowodzi tego, że nie tylko USA sprzedawały broń Arabii Saudyjskiej i przymykały oko na konflikt – jak nam się wydawało – ale wykorzystały Arabię Saudyjską jako handlarza broni w Jemenie. Dokument z lutego 2013 r. pokazuje, że jemeński rząd prosi USA o szczegółowy rachunek.

„Powiedziano nam, że to wszystko to są prezenty od króla Arabii Saudyjskiej, ale my potrzebujemy szczegółów tej transakcji, identyfikacji numerów producenta i numerów seryjnych, daty transakcji, z jakiego kraju nastąpiło przywiezienie, warunki przewozu i inne potrzebne informacje. Oto lista przedmiotów, których potrzebujemy:

1. C-130 Aircraft

2. F-5 Aircraft

3. Bell 206 Helicopter

4. Bell 212 Helicopter

5. Bell 214 Helicopter

6. 105 mm Howitzer Artillery

7. 155 mm Howitzer Artillery”

Jednak samolot i broń przeznaczone dla sił lojalnych prezydentowi Hadiemu nie przepływa ot tak z Królestwa Wahhabitów, czyli Arabii Saudyjskiej. Dokument z maja 2012 r. zatytułowany „Zakres pracy w Jemenie” wyjaśnia, jak planowano przetransportować „nadwyżkę artykułów obronnych” drogą powietrzną z Afganistanu do Jemenu.

Pozostałe dokumenty z 2012 r. ujawniają, że USA planowało w Hiszpanii przeprowadzić szkolenie pilotażu dla „studentów” z Jemenu. Szkolenie miało trwać 24 miesiące. Zostało jednak przeniesione na 2013 r.

Dokumenty zawierają też informacje na temat finansowych i edukacyjnych szkoleń wojska oraz mobilnego szkolenia w Jemenie dla Jemeńskiej Straży Przybrzeżnej, Marynarki Wojennej, Sił Lotniczych, Sił Specjalnych, itp. Z dokumentów wynika też, że USA sponsorowało szkolenie wojskowe dla jemeńskiego rządu każdego roku od 2013.

Dokumenty na temat kosztów obejmują analizę wydatków, przepływ drobnej gotówki i czarną listę firm budowlanych, przedsiębiorstw i osób prywatnych oskarżonych o „kontaktowanie się z wrogiem”. Czarna lista była najprawdopodobniej wykorzystywana do nakładania sankcji lub zamrażania aktywów po to, aby gospodarczo i fizycznie zniszczyć siły antyrządowe.

Te dokumenty dowodzą, że USA utrzymywało bezpośredni kontakt z rządem w Jemenie w latach poprzedzających katastrofalną w skutkach wojnę domową, która wybuchła w 2015 r.
Jemen jest rozrywany przez tę wojnę już od prawie dwóch lat. Koalicja rebeliantów Houthi i część jemeńskiego wojska, w tym Straż Republikańska, są lojalne ex-prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehowi. Tej koalicji udało się obalić prezydenta Abdrabbuha Mansura Hadiego w 2015 r., który obecnie ukrywa się w Arabii Saudyjskiej.

Siły lojalne Salehowi kontrolują stolicę Sanę i większość terenów, które kiedyś stanowiły północny Jemen. Koalicja Houthi i wielu zwykłych jemeńskich obywateli uważa prezydenta Hadiego za marionetkę saudyjskiego rządu, a USA nieustannie oskarżają Iran o zbrojenie sił lojalnych Salehowi.

Źródło oryginalne: GeopoliticsAlert.com
Źródło polskie: MediumPubliczne.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 27.11.2016 11:39

    jest wojna, której ten kraj nie wywołał?

  2. Logika 27.11.2016 22:19

    @atos
    A żebyś się nie zdziwił 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.