Umowa przeciw kontraktom

Opublikowano: 11.02.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 339

Wygląda na to, że rząd zamierza wycofać się z planowanych zmian ustawy o lecznictwie, które umożliwiałyby szpitalom zatrudniać pielęgniarki na kontrakty.
Konflikt o formy zatrudnienia pielęgniarek rozpoczął się w 2005 r., kiedy to Trybunał Konstytucyjny sprawdzał, czy można zakazać im pracy na kontraktach. Kwestia ta szybko stała się także przedmiotem politycznej przepychanki – za kontraktami murem stali posłowie PO oraz minister Ewa Kopacz, przeciwko byli parlamentarzyści PiS. Zwolennicy przekonywali, że kontrakty są szansą na wyższe zarobki i bardziej elastyczne zatrudnienie oraz że rozwiązują problem niedoborów wykwalifikowanego personelu w obsadzaniu dyżurów świątecznych i nocnych; przeciwnicy odbijali piłeczkę twierdząc, że wydłużanie czasu pracy w nieskończoność i wiążące się z tym przemęczenie stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta.

Ostatnie zmiany komentowane są różnorako. Niektórzy mówią, że Ministerstwo Zdrowia uległo lobbingowi związków, inni twierdzą, że chodzi o zbliżające się wybory i o to, by w czasie kampanii nie wchodzić w konflikt z dużą grupą zawodową.

Tak czy inaczej w opinii środowiska jest to słuszna decyzja. – Praca pielęgniarki polega na stałym monitoringu stanu pacjenta, obserwowaniu zmian w jego zdrowiu. Nie może jej właściwie wykonywać osoba, która na oddział szpitalny przychodzi np. raz w tygodniu na weekendowy dyżur – wyjaśnia na łamach „Rzeczpospolitej” Dorota Gardias, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Naszym zdaniem w szpitalach powinny pracować stałe zespoły.

Źródło: Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.