Umiarkowane spożycie mięsa jest lepsze od weganizmu

Opublikowano: 24.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1429

Chociaż jedzenie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego jest pozycjonowane jako najbardziej przyjazne dla środowiska, amerykański badacz przekonuje, że nie jest to do końca prawdą. Niektórzy uważają, że weganizm, czyli jedzenie i używanie wyłącznie produktów niezwierzęcych, jest najbardziej „przyjaznym” podejściem do środowiska, ponieważ ogranicza hodowlę zwierząt, jedno z głównych źródeł gazów cieplarnianych.

Jednak badanie przeprowadzone przez Amy Trauger z University of Georgia (USA) i opublikowane w „Journal of Political Ecology” wykazało, że nawet najbardziej rygorystyczny weganizm w jego nowoczesnej formie raczej szkodzi naszej planecie, niż przynosi korzyści.

Na przykład wiele produktów bogatych w białko, którymi weganie zastępują mięso, jajka i mleko, jest uprawianych głównie w krajach południowych, takich jak Indie, Malezja i Nigeria, gdzie co roku wycina się ogromne połacie lasów w celu wytworzenia nowej soi i oleju. Oprócz niszczycielskiego wpływu na środowisko, przy produkcji soi i oleju palmowego często dochodzi do łamania praw człowieka, tj. praca dzieci, przemoc i gwałty, praca z niebezpiecznymi pestycydami bez wyposażenia ochronnego. Z tym wszystkim niekorzystnymi zjawiskami spotykają się biedni pracownicy plantacji.

Ponadto nie wszystkie formy produkcji zwierzęcej mają dewastujący wpływ na środowisko. W przypadku masowego ograniczenia spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego duże gospodarstwa hodowlane staną się nieopłacalne, ponieważ zbyt duże pieniądze zostaną wydane na transport produktów. W efekcie ich miejsce na rynku prawdopodobnie zajmą małe lokalne gospodarstwa o krótkich łańcuchach dostaw, a lokalnym organom ścigania i ochrony zwierząt łatwiej będzie egzekwować prawa pracowników i zwierząt.

Innymi słowy, „chronieni” przed znajomością roślinnych warunków produkcji, weganie poświęcają dla swoich przekonań znacznie więcej niż ludzie, którzy jedzą mięso od lokalnych rolników z umiarem. Odmawiając krzywdzenia zwierząt hodowlanych, weganie nieumyślnie wyrządzają znacznie więcej szkód mieszkańcom wylesionych lasów i mieszkańcom biednych krajów, którzy są zmuszani do pracy w nieludzkich warunkach.

Oczywiście przy rosnącej światowej populacji całkowite porzucenie hodowli zwierząt na dużą skalę jest niemożliwe. Po prostu zbyt wielu ludzi trzeba wykarmić, aby małe gospodarstwa mogły hodować tak wiele zwierząt. Celem badań Traugera nie jest zmuszanie wegan do porzucenia swoich przekonań, ale wykazanie, że humanitarne traktowanie jednego gatunku zwierząt pociąga za sobą odpowiedzialność za życie tysięcy innych. I pod tym względem odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest bardziej etyczne niż żarłoczne jedzenie mięsa.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. sga 24.02.2023 13:52

  zmiany na ziemi.. oni sa odklejeni dobrze 😀
  ten artykul to taki belkot ze szkoda komentowac.
  nie od dzis wiadomo i nie trzeba tego udowadniac
  ze z jakiegos kawalka ziemi wyzyje wiecej przy diecie roslinnej niz zwierzecej.

  zamiast sie martwic glupotami typu co szkodzi a co nie krajom poludnia, to po pierwsze to zatrzymanie wysokiego przyrostu.

  przeciez to takie proste, im wiecej ludzi tym gorsza praca i jej warunki.

  na poczatek utrzymanie wszystkich krajow w zero przyrostu naturalnego byloby bardzo dobrym krokiem.

  a zajmowanie sie krajami od dudy strony czyli np europa to wiadomo ze nie chodzi o zadna ekologie tylko zeby trzymac jeszcze bardziej wszystkich za morde

 2. didaskalia 25.02.2023 02:35

  Lubę WM, jednak czytając ten artykuł czuję że jako czytelnik jestem obrażany.

  Hodowla soi przykłada się do łamania praw człowieka i autor tego artykułu próbuje przekonać czytelnika że to problem diety bezmięsnej? Naprawdę? Mysłałem że hodujemy ją głownie na paszę dla zwierząt.

  Tytył, artykuł i mem jest w mojej opini poniżej poziomu portalu.

 3. Admin WM 25.02.2023 07:05

  Ostatnio zniknęło wiele źródeł, z których mogłem kopiować — część zablokowała cenzura ABW, inne zmniejszyły liczbę nowości do stanu bliskiemu zeru. Im mniejszy wybór, tym trudniej utrzymywać wysoki poziom WM. Ale jest i dobra informacja — NCzas.com udzielił właśnie zgody na kopiowanie, a że mają dobrą jakość i ciekawe informacje, więc powinno to również wpłynąć pozytywnie na WM. Jeśli znacie inne media, z których można kopiować wiadomości (na licencji CC lub innej), napiszcie do mnie!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.