Ukraińcy uciekają z brytyjskich farm

Opublikowano: 22.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1971

Ukraińcy stanowili w 2021 r. najliczniejszą grupę narodową wśród imigrantów ubiegających się o wizę dla pracowników sezonowych. Niestety wielu z nich uciekło z brytyjskich farm z uwagi na uwłaczające warunki pracy.

W 2021 r. to właśnie Ukraińcy stanowili największy odsetek imigrantów korzystających w Wielkiej Brytanii z wiz dla pracowników sezonowych. Spośród 29 631 wiz wydanych w ramach programu pracy sezonowej T5, dwie trzecie (19 920) przyznano Ukraińcom. Organizacja Scottish Refugee Council szacuje, że w UK przebywa obecnie nawet 6000 Ukraińców, z czego setki osób opuściły przedwcześnie farmy, nie godząc się na pracę w uwłaczających godności i zdrowiu warunkach.

Dziennikarze „The Guardian” dotarli do jednej z Ukrainek, która uciekła wraz z partnerem z farmy przed zakończeniem kontraktu. Kobieta – ekspert IT z dwoma dyplomami uniwersyteckimi i jej partner – kończący właśnie studia medyczne, chcieli zarobić w Wielkiej Brytanii trochę pieniędzy, ale wytrzymali przy zbiorze wiśni zaledwie trzy miesiące (od sierpnia do października 2021).

„Spotkaliśmy wielu, wielu innych Ukraińców, którzy, tak jak my, uciekli z gospodarstw, a którzy nie mogą teraz wrócić na Ukrainę. Zostaliśmy zmuszeni do nielegalnej pracy. Czuję się jak zakładnik w Wielkiej Brytanii. Rodzice powiedzieli mi, że pod żadnym pozorem nie mogę wrócić na Ukrainę, bo nasze miasto jest ostrzeliwane. Czuję się jak w więzieniu. (…) Nikogo nie obchodzi, co dzieje się z pracownikami sezonowymi. Myślałam, że nasze prawa będą dobrze chronione w Wielkiej Brytanii, ale tak się nie stało. Praca na farmie to chyba jedno z najgorszych doświadczeń (…) w moim życiu” – wyznała rozżalona kobieta. I dodała, że w sadzie nie wolno jej było nawet nosić rękawiczek, co prowadziło do krwawienia rąk i łuszczenia się skóry. „Wyznaczano nam nieosiągalne cele. Przez groźby i upokorzenia ludzie byli zmuszani do niestrudzonej pracy, ścierając skórę na dłoniach i stopach, aż zaczęła krwawić. Jeśli ktoś spadł z drabiny, był wysyłany na kemping, aby sam wyzdrowiał lub odlatywał do domu. (…) Ludzie wyjeżdżali nielegalnie do pracy w miastach, aby rozwiązać swoje problemy finansowe i chronić swój dobrobyt. Nigdy więcej nie pójdę do pracy na żadnej farmie – nie ma szczęśliwych historii. Wszyscy stąd uciekają”.

Obecnie dla Ukraińców uciekających przed wojną zostały stworzone dwa programy wizowe – jeden tzw. rodzinny i jeden tzw. sponsorski. Z programów tych nie mogą jednak skorzystać osoby, które wjechały do UK na podstawie wiz dla pracowników sezonowych.

Od 3 maja Ukraińcy pracujący sezonowo na Wyspach będą mogli składać wnioski o wydłużenie wizy w ramach programu Ukraine extension scheme. Ale to nie będzie dotyczyło osób niepracujących w gospodarstwach rolnych w momencie składania wniosków – osób, których wizy wygasły w dniu 31 grudnia 2021 r. lub wcześniej. O przedłużenie wizy będą mogli ubiegać się Ukraińcy, których wizy wygasły 1 stycznia 2022 r. lub później.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 22.04.2022 15:19

    tymi farmami zarządzają chyba wyłącznie sadyści i psychole

  2. Baltazar Bombka 23.04.2022 12:55

    Nie Agama, to angole, po prostu tacy są. Znamy nam obraz anglika utrwalony przez media znacznie odbiega od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.