Ukraińcy nie chcą już pracować za 14 zł na godzinę

Opublikowano: 13.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2658

Polska wśród wszystkich państw należących do UE przyjmuje obecnie najwięcej imigrantów spoza Unii. Zdaniem Eurostatu w 2017 roku było to aż 683 tys. osób (drugie w klasyfikacji Niemcy przyjęły 535 tys. osób). Zdecydowana większość z nich to Ukraińcy, którzy dziś coraz częściej zaczynają się buntować, bo nie chcą już pracować za minimalne 14 zł/h. Warto to uszanować. Wszak ich protesty są również w naszym interesie oraz interesie tych wszystkich Polaków, którzy właśnie z powodu stawek po 14 zł/h (i niższych) podjęli kiedyś decyzję o emigracji za granicę.

Z ostatnich dostępnych danych Eurostatu wynika, że w 2017 roku nad Wisłę przybyło łącznie 683 tys. obywateli państw spoza UE. Zdecydowana większość z nich (585,4 tys. osób) to Ukraińcy (niemal 86 proc. wszystkich imigrantów, jacy przybyli do Polski). Drugą największą grupę imigrantów w naszym kraju stanowili Białorusini. W 2017 roku przyjechało ich do nas 42,7 tys. Trzecią – Mołdawianie (7,8 tys. osób).

Wspomniani Ukraińcy doskonale wypełnili lukę po Polakach, którzy w ostatnich latach wyemigrowali na stałe do Wlk. Brytanii i Irlandii (szacuje się, że obecnie mieszka tam około 1,2 miliona naszych rodaków), jak i do Holandii, Belgii, RFN, Norwegii czy Islandii (kolejnych kilkaset tysięcy osób). To Ukraińcy podjęli się w Polsce niskopłatnych prac i zajęć, na które często nie było chętnych wśród Polaków. To oni pracowali nieraz za śmieciowe stawki godzinowe rzędu 10 – 13 zł brutto.

Co prawda od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę na pełen etat wynosi 2250 zł brutto i jest wyższe od minimalnego wynagrodzenia z 2018 roku o 150 zł, niemniej w przeliczeniu na stawkę godzinową nadal wychodzi tylko 14 zł/h brutto. Wynajęcie małego mieszkania, w którymś z miast wojewódzkich w Polsce, opłacenie rachunków i przeżycie za wspomniane 2250 zł brutto w mojej ocenie graniczy z cudem. Wiedzą to też Ukraińcy, którzy obecnie najczęściej muszą za takie stawki pracować. Stąd coraz częściej zaczynają żądać wyższych niż minimalne wynagrodzeń.

Prof. Stanisław Żerko, komentując ostatnie wydarzenia we Francji (gdzie “żółte kamizelki” protestują przeciwko podwyżkom podatków oraz niskim płacom), dokonał ważnego spostrzeżenia: “Jest wielkim osiągnięciem elit i mediów III RP (na ogół zblatowanych ze sobą), że oszukiwani, wyzyskiwani i poniżani pracownicy nigdy nie wyszli na ulice i że nie zapłonęła Warszawa. Majstersztyk – tak umiejętnie zrobić ludziom wodę z mózgu”. Trudno się z tą opinią nie zgodzić. Wszak Polacy, zarabiający znacznie mniej niż Francuzi, po 1989 roku rzeczywiście nigdy nie wyszli masowo na ulice zaprotestować przeciwko biedzie, w którą ich wpakowano.

Jeśli do tego, aby coś się w Polsce w zakresie wynagrodzeń za pracę wyraźnie zmieniło na lepsze, potrzeba Ukraińców, którzy coraz częściej wysuwają żądania podwyżek i nie chcą już pracować za minimalne stawki godzinowe, to ja się cieszę. Wszak ich protesty są również w naszym interesie oraz interesie tych wszystkich Polaków, którzy właśnie z powodu śmieciowych stawek wynagrodzenia podjęli decyzję o emigracji za granicę. Może dzięki coraz bardziej roszczeniowej – w zakresie warunków pracy i płacy – postawie Ukraińców, wspomniani emigranci będą niebawem mieli okoliczności, aby wrócić nad Wisłę i żyć wśród swoich w miarę normalnych warunkach bytowych?

Na podstawie: Twitter.com, Bankier.pl, Wykop.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Abnegat 13.01.2019 11:47

  (Naruszenie regulaminu punkt 5k. Zgłaszanie błędów jest mile widziane, ale histeryzowanie, pretensje i nagonka na mnie już nie. Admin.)

 2. emigrant001 13.01.2019 12:55

  Najlepszy cytat “Majstersztyk – tak umiejętnie zrobić ludziom wodę z mózgu, że oszukiwani, wyzyskiwani i poniżani pracownicy nigdy nie wyszli na ulice”

 3. polach 13.01.2019 15:59

  Może paradoksalnie wyjdą Ukraińcy? na ulicę? aby zarabiać godniej-zobaczymy ciekawe czy wtedy użyją ustawy 1066? i ich spacyfikują…czy Polacy muszą wyjść aby jej użyto?
  Prawda jest taka że na Ukrainie jest znacznie więcej wolności, niż u nas po za tym są mniej ogłupieni mediami niż Polacy.

 4. agama 13.01.2019 17:42

  Polacy nie potrafią walczyć o swoje

 5. hashi 13.01.2019 22:54

  “Jeśli pensja starcza tylko na jedzenie dojazd do pracy i mieszkanie, to czym różnimy się od niewolników którym zapewniał to właściciel ?” Jest znacznie gorzej niewolnik rzymski mógł się w końcu wykupić bo dostawał 10% wynagrodzenia. Miał jeszcze darmowe ubranie i leczenie. Dziś musimy leczyć się prywatnie kolejki to raz a dwa to konowały tylko uśmiercają nas prochami bigfarmy. Do tego kredyty na 50 lat które będą spłacać jeszcze wnuki.
  Jest jednak jeden plus zawsze możemy zmienić pana przeprowadzając się do innego kraju gdzie mniej nam zostanie zabrane.

 6. hashi 13.01.2019 22:56

  Spokojnie jakie strajki w drodze już jedzie 4 mln azjatów gotowych pracować za 5 zł. Rząd judeoPis już wydał wizy pracownicze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.