Udział MSZ w polsko-izraelskich obchodach powstania w getcie

Opublikowano: 20.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1593

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chwali się faktem organizacji pierwszych wspólnych obchodów powstania w getcie warszawskim, w których biorą udział przedstawiciele polskiej i izraelskiej dyplomacji. Na całym świecie pracownicy polskich i syjonistycznych placówek mieli między innymi przypiąć sobie do ubrań żółte żonkile.

Za koordynację akcji odpowiadali szefowie dyplomacji obu państw, czyli Zbigniew Rau i Gabi Aszkenazi. Z powodu pandemii koronawirusa do Warszawy nie przybył co prawda syjonistyczny minister spraw zagranicznych, ale podobnie jak jego polski odpowiednik sfotografował się on z żółtym żonkilem. To właśnie ten kwiat jest od dawna symbolem upamiętniającym tak zwane powstanie w Getcie Warszawskim.

Ogółem „Akcja Żonkile” objęła blisko pięćdziesiąt polskich i izraelskich przedstawicielstw dyplomatycznych na całym świecie. „Wspólny udział polskich i izraelskich dyplomatów nie tylko pozwala rozpowszechnić wiedzę o bohaterach i bohaterkach powstania w warszawskim getcie, ale także pokazuje międzynarodowy wymiar polsko-izraelskiej współpracy w dziedzinie wspólnego upamiętania ich tragicznej historii” – można przeczytać na stronie MSZ-u.

Ponadto na witrynie polskiej dyplomacji podkreślono, że powstanie z 1943 roku było „aktem bohaterskiego sprzeciwu wobec tragedii narodu żydowskiego, której istotnym rozdziałem była rozpoczęta kilka miesięcy wcześniej, 22 lipca 1942 roku, akcja likwidacji warszawskiego getta”. Właśnie dlatego Rau i Aszkenazi mieli wziąć udział w akcji na zaproszenie Fundacji ELNET – Poland. ELNET, czyli organizacji koordynującej współpracę między syjonistami a państwami europejskimi.

To tylko część wczorajszych obchodów. W południe w Warszawie zawyły syreny, a pod pomnikiem upamiętniającym tzw. powstanie złożone zostały wieńce. Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie zrezygnowano również z Marszu Pamięci Powstania.

Na podstawie: Gov.pl/web/dyplomacja
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.