Turecki parlament za zwiększeniem władzy Erdogana

Opublikowano: 22.01.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 545

Turecki parlament przegłosował pakiet zmian w konstytucji umożliwiających przejście na prezydencki system rządów.

Za ustawę składającą się z 18 artykułów przegłosowało 339 deputowanych. Ustawa zostanie poddana pod referendum, które będzie wyrocznią w sprawie przejścia na prezydencki system rządów.

„Dziękuję deputowanym za wykonaną pracę. Niech naród powie ostatnie słowo w danej sprawie” — powiedział turecki premier Binali Yildirim.

W najbliższych dniach turecki prezydent Tayyip Erdogan podpisze ustawę, po czym zostanie poddana pod referendum, które odbędzie się 60 dni po opublikowaniu tekstu ustawy w dzienniku urzędowym.

Inicjatorem reformy konstytucjonalnej zakładającej zmianę systemu rządów z parlamentarnego, istniejącego od momentu powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku, na prezydencki była rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

W przypadku zaakceptowania reformy przez turecki naród, dojdzie do znacznego wzmocnienia władzy prezydenta, który uzyska prawo wydawania dekretów i mianowania ministrów. Wraz z przyjęciem reformy usunięty zostanie urząd premiera. Prezydent będzie mógł pozostawać członkiem partii, co wyklucza obowiązująca dziś w Turcji ustawa zasadnicza.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.