TSUE a sprawa polska

Opublikowano: 06.06.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2988

Na łamach portalu islandzkiej agencji prasowej RÚV możemy przeczytać artykuł dotyczący orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że zmiany w systemie prawnym w Polsce nie spełniają unijnych wymogów dotyczących niezależności i bezstronności sędziów.

Zmiany te, wprowadzone przez polski rząd do systemu prawnego w tym kraju, naruszają przepisy i regulacje UE dotyczące niezależności i niezawisłości sędziów. Sprawa jest częścią długotrwałego sporu między UE a polskim rządem, który od kilku lat jest oskarżany o wymuszanie zmian w systemie prawnym tak, aby służył on interesom sił rządzących w Polsce.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził dziś, że tzw. komisja dyscyplinarna powołana przy polskim Sądzie Najwyższym nie spełnia wymogów niezależności i bezstronności, a zwykli sędziowie mogą być narażeni na aresztowanie lub postępowanie sądowe przeciwko nim, tylko dlatego, że wydają wyroki zgodnie z prawem europejskim. Od października Komisja Europejska nakładała na polski rząd dzienną karę w wysokości miliona euro; w kwietniu sąd UE obniżył tę kwotę do 500 000 euro. W dzisiejszym wyroku stwierdzono, że stosowanie dziennych kar musi teraz zostać wstrzymane, ale polski rząd musi zapłacić pozostałą część.

Sprawa rozstrzygnięta dziś przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest tylko jedną z kilku, które Komisja Europejska prowadzi obecnie przeciwko polskiemu rządowi; inną kwestią z tym związaną jest to, czy polski Trybunał Konstytucyjny może zdecydować, że postanowienia traktatów Unii Europejskiej naruszają polską konstytucję.

Stoi to w bezpośredniej sprzeczności z jedną z podstawowych zasad prawa europejskiego, której podporządkowały się wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. W przypadku konfliktu prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed prawem państwa członkowskiego – jest to warunkiem wstępnym stosowania prawa europejskiego w całej Unii Europejskiej.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.