Pozew do ETPC ws. globalnego ocieplenia

Opublikowano: 12.10.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1864

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie skargi złożonej przez sześciu młodych Portugalczyków w wieku od 11 do 24 lat przeciwko 32 krajom oskarżanym przez nich o bierność w kwestii globalnego ocieplenia.

Złożyli oni skargę do ETPC w związku z pożarami lasów w ich kraju w 2017 roku, w których zginęło ponad 100 osób – i oskarżyli o bierność w kwestii globalnego ocieplenia 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegię, Szwajcarię, Turcję, Wielką Brytanię i Rosję.

Rozprawa odbyła się w wypełnionej po brzegi sali, a udział w niej wzięło ponad 80 prawników reprezentujących oskarżone państwa. Nie było jedynie przedstawiciela Rosji. Sędziowie skoncentrowali się głównie na zasadności skargi, która jest mocno kwestionowana przez pozwane państwa.

Podkreślano brak wyczerpania środków odwoławczych przed sądami krajowymi, co jest zwykle wymagane do skierowania sprawy do ETPC, oraz kwestionowano status skarżących jako ofiar w obliczu polityki państw, których nie są obywatelami.

Prawnicy sześciu Portugalczyków wzywali Trybunał, aby nie odwracał wzroku. Jeden z nich argumentował, że tona gazu cieplarnianego wyemitowana we Francji ma taki sam skutek jak tona pochodząca z Portugalii, a strategia UE, mającą na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku, jest niewystarczająca. Prezes ETPC dał stronom dodatkowe dwa tygodnie na przedstawienie pisemnych wniosków w odpowiedzi na pytania sformułowane przez sędziów.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Irfy 12.10.2023 16:55

    Co za odrażająca hucpa. Sześcioro zindoktrynowanych dzieci albo ludzi bardzo młodych składa bezsensowny pozew, którego obiektem są kraje odpowiedzialne za 10% emisji CO2.

    Wyobraźmy sobie zamknięte pomieszczenie o metrażu 50 m2. Umieśćmy w nim 10 palaczy papierosów, którzy będą dosłownie “odpalać jednego papierosa od drugiego”. Pozwólmy im palić cały dzień. Następnego dnia usuńmy jednego palacza. Czy poziom smrodu w pomieszczeniu będzie mniej odczuwalny?

    Nie!!! Nikt nie wyczuje różnicy. Nie zmieni się też stężenie dymu i smrodu. Chyba, że otworzymy okna i wywalimy co najmniej połowę palaczy. Wtedy owszem, zadymienie spadnie. Dlatego z jakimiś petycjami i gorzkimi żalami należy się zwracać nie do Europy, a do Chin i USA. Bo to te państwa produkują najwięcej demonizowanego CO2. Ograniczanie emisji tylko w Europie doprowadzi wyłącznie od upadku europejskich gospodarek.

    I wtedy młodym hunweibinom ekologii i klimatyzmu mocno zrzedną miny. Tyle że będzie już za późno, również dla nich.

  2. Szurnięty Mędrzec 12.10.2023 17:31

    Dobrze że otworzyłem butelkę wina przed przeczytaniem tego, inaczej bym może połowę zrozumiał a tak to się ubawiłem

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.