„Tłuste koty” mają się dobrze w kryzysie

Opublikowano: 02.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1287

Związki zawodowe mówią wprost – Wielka Brytania stała się krajem o iście groteskowych skrajnościach w zakresie otrzymywanych pensji. Podczas gdy płace realne zwykłych obywateli, w pocie czoła pracujących dla dobra ogółu, rekordowo się obniżyły, pensje „tłustych kotów”, a zatem wszelkiej maści dyrektorów CEO FTSE 100, wzrosły średnio o 500 000 funtów.

Osoby na kierowniczych stanowiskach w firmach notowanych w FTSE 100 nie odczuły skutków kryzysu kosztów życia – w końcu w 2022 roku, gdy płace realne większości Wyspiarzy znacząco się obniżyły, wynagrodzenia „tłustych kotów” wzrosły łącznie o około 50 mln funtów. A to oznacza, jak oszacowali eksperci the High Pay Centre, że szefowie największych brytyjskich firm odnotowali w ubiegłym roku wzrost wynagrodzeń o 16 proc.

Związki zawodowe grzmią, że Wielka Brytania stała się właśnie krajem „groteskowych” nierówności w zakresie poziomu życia mieszkańców, a przepaść pomiędzy osobami na kierowniczych stanowiskach w największych firmach i koncernach jeszcze bardziej w trakcie kryzysu się powiększyła. Z analizy High Pay Center wynika, że mediana wynagrodzenia prezesa FTSE 100 wzrosła z 3,38 mln funtów w 2021 r. do 3,91 mln funtów w 2022 r., co stanowi trend wzrostowy po spadku do 2,46 mln funtów w 2020 r.

Najlepiej zarabiającym szefem FTSE 100 okazał się w 2022 roku Pascal Soriot – prezes giganta farmaceutycznego AstraZeneca. Jego wynagrodzenie wyniosło w zeszłym roku aż 15,3 mln funtów. Poza tym równie wysokie wynagrodzenia otrzymał Bernard Looney z BP i Ben van Beurden z Shell.

„W czasach, gdy tak wiele gospodarstw domowych boryka się z kosztami utrzymania, model ekonomiczny, dla którego priorytetem jest przyznanie podwyżki w wysokości pół miliona funtów dla menedżerów, którzy już są multimilionerami, jest jakąś pomyłką” – mówi Luke Hildyard, dyrektor High Pay Centre. I dodaje: „Sposób, w jaki najwięksi pracodawcy rozdzielają bogactwo, które tworzy ich siła robocza, ma duży wpływ na standard życia ludzi. Musimy dać pracownikom więcej głosu w zarządach firm, wzmocnić prawa związków zawodowych i umożliwić osobom o niskich i średnich dochodach uzyskanie bardziej sprawiedliwego udziału w stosunku do tych na szczycie”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.