Talibowie oskarżają USA o atak na terytorium Afganistanu

Opublikowano: 29.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1253

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że amerykańscy wojskowi uważają za wysoce prawdopodobne, że w ciągu najbliższych 24-36 godzin dojdzie do kolejnego ataku terrorystycznego na lotnisku w Kabulu. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że będą przeprowadzone kolejne ataki przeciwko bojownikom lokalnego odłamu Państwa Islamskiego z Afganistanu, zwanego ISIS – Khorasan. Oświadczył też, że Stany Zjednoczone uznają zagrożenie nowym atakiem na lotnisko w Kabulu za wysoce prawdopodobne w ciągu najbliższych 24-36 godzin.

Piątkowe uderzenie nie było ostatnim. Będziemy nadal tropić każdą osobę zamieszaną w ten ohydny atak zmusimy je do zapłaty. Za każdym razem, gdy ktoś zechce skrzywdzić Stany Zjednoczone lub zaatakować nasze wojska, odpowiemy. Nie ma co do tego wątpliwości – oświadczył Joe Biden w opublikowanym na stronie Białego Domu komunikacie.

„Sytuacja na miejscu jest nadal niezwykle niebezpieczna, a zagrożenie atakami terrorystycznymi na lotnisko pozostaje wysokie. Nasi dowódcy poinformowali mnie, że atak jest bardzo prawdopodobny w ciągu najbliższych 24-36 godzin. Poleciłem im, aby podjęli wszelkie możliwe środki w celu nadania priorytetu wzmocnieniu ochrony i upewniłem się, że mają wszelkie pełnomocnictwa, zasoby i plany dla ochrony naszych mężczyzn i kobiet na miejscu. Zapewnili mnie, że tak, i że mogą użyć tych środków podczas wypełniania misji i bezpiecznego wycofywania naszego personelu” – powiedział amerykański prezydent.

Z kolei przedstawiciel Talibanu oświadczył, że nalot z użyciem dronów w prowincji Nangarhar, przeprowadzony przez Amerykanów w odwecie za zamach z 26 sierpnia w pobliżu lotniska w Kabulu, był atakiem na terytorium Afganistanu. Jak zaznaczył, Amerykanie powinni byli ich uprzedzić o planowanym nalocie. Przedstawiciel talibów poinformował też, że skład nowego rządu zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia. Jak przekazał, wyznaczono już gubernatorów i szefów policji w 33 z 34 prowincji. O tym, czy w nowym rządzie znajdą się kobiety, ma zdecydować kierownictwo ruchu.

Ruch Taliban kontroluje obecnie trzy wejścia na lotnisko w Kabulu, poinformowała telewizja Tolo News powołując się na rzecznika ruchu. Wcześniej w piątek talibowie oświadczyli, że przejęli kontrole nad strefami w wojskowej części lotniska. Rzecznik Pentagonu John Kirby zaznaczył, że pod kontrolą bojowników nie znajduje się ani jedna część lotniska. „Żołnierze USA opuścili trzy wejścia i niektóre inne rejony lotniska w Kabulu, a teraz siły Talibanu kontrolują te miejsca”, głosi wpis na Twitterze telewizji.

Na początku sierpnia ruch Taliban nasilili ofensywę przeciwko siłom rządowym w Afganistanie. 15 sierpnia talibowie weszli do stolicy i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim, a 16 sierpnia ogłosili, że wojna w Afganistanie jest zakończona, forma rządów w państwie wyjaśni się w najbliższym czasie.

Jedyną prowincją, która nie jest pod ich kontrolą, jest Pandższir, na północny wschód od Kabulu. Obecnie wszystkie lądowe przejścia graniczne w Afganistanie są kontrolowane przez talibów. Ewakuacja zagranicznych pracowników i pracujących dla zagranicznych misji Afgańczyków prowadzona jest przez jedyne w Kabulu lotnisko, będące w rękach żołnierzy USA i innych krajów NATO.

Prezydent USA Joe Biden planuje do wtorku odwołać cały personel dyplomatyczny tego kraju z Afganistanu – poinformował „The Washington Post”, powołując się na dwa źródła.
Informatorzy twierdzą, że amerykański prezydent zamierza odwołać ambasadora Rossa Wilsona i resztę personelu dyplomatycznego z Kabulu do wtorku. Wcześniej publikacja informowała, że talibowie zwrócili się do Stanów Zjednoczonych o utrzymanie obecności dyplomatycznej w Afganistanie po wycofaniu sił zbrojnych 31 sierpnia. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji o kontynuowaniu obecności dyplomatycznej w Afganistanie.

Amerykańska misja dyplomatyczna opuściła wcześniej kompleks ambasad w Kabulu i kontynuuje pracę z terenu międzynarodowego lotniska w Kabulu. Ewakuacja personelu zagranicznego i Afgańczyków współpracujących z misjami dyplomatycznymi odbywa się przez jedyne lotnisko w Kabulu, które jest utrzymywane przez wojska Stanów Zjednoczonych i innych krajów NATO. Talibowie oświadczyli, że nie przedłużą ewakuacji obywateli USA po 31 sierpnia.

Sytuacja w Afganistanie szczególnie pogorszyła się w ostatnich tygodniach, kiedy talibowie rozpoczęli ofensywę na główne miasta. Kontrolują wszystkie przejścia graniczne, wkroczyli do Kabulu i zajęli pałac prezydencki. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że opuścił kraj „aby zapobiec masakrze”. Talibowie ogłosili, że wojna w Afganistanie zakończyła się.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.