Strajk pracowników gastronomii w Algierii

Opublikowano: 23.06.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 637

Ponad 1200 pracowników zajmujących się cateringiem dla państwowej spółki petrochemicznej Sonatrach strajkuje i okupuje wejście przed główną siedzibą firmy w mieście Hassi R’mel. Wszyscy są zatrudnieni na umowach śmieciowych przez 3 cateringowe firmy: Bayat, Saha i Cieptal.

Warunki pracy według zatrudnionych urągają ludzkiej godności. Pracownicy w większości zarabiają poniżej płacy minimalnej, pracują 6 tygodni z rzędu (po 7 dni w tygodniu) po których mają 2 tygodniowe przerwy (bezpłatne). Pracownicy skarżą się na warunki pracy; przetrzymywani są w barakach bez odpowiednich środków czystości i zasad higieny, pracują bez klimatyzacji przy wielkich upałach, jedzenie i woda, które otrzymują są najniższej jakości, a mobbing i poniżanie w pracy są codziennością.

Ich protest rozpoczął się w marcu, lecz z braku reakcji zarządu na przedstawione problemy, 20 kwietnia rozpoczęli strajk. Reprezentanci firm cateringowych i lokalnych samorządów podpisali porozumienie z pracownikami zgadzając się na ich postulaty, które miały wejść w życie 1 maja. Pomimo podpisania porozumienia, firmy nie wprowadziły żadnych zmian i warunki pozostały te same. Kolejny strajk rozpoczął się 29 maja, na co firmy odpowiedziały zatrudnieniem setek łamistrajków. Wielkim zdziwieniem było, kiedy pracownicy mający złamać strajk odmówili pracy w geście solidarności ze strajkującymi kolegami i koleżankami. Wielu strajkujących w geście desperacji podjęło strajk głodowy – część z nich musiała być hospitalizowana. Protestujący rozbili miasteczko namiotowe pod główną siedzibą firmy Sonatrach domagając się presji ze strony tej firmy na jej podwykonawców. Strajk trwa nadal, a protestujący domagają się od pracodawców wywiązania się z podpisanych umów.

Opracowanie: robotnik miesiąca
Na podstawie: www.iuf.org
Źródło: CIA


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.