…i sprawiedliwość dla rodzin wielodzietnych

Opublikowano: 19.08.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 406

Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy rodzic samotnie wychowujący więcej niż dwoje dzieci powinien otrzymywać wyższe świadczenie rodzinne z tego tytułu.

„Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją zasad przyznawania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka”, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem rzecznik obecne przepisy naruszają zasady równości wobec prawa oraz szczególnej pomocy państwa dla rodzin wielodzietnych i niepełnych zawarte w art. 32 i 71 konstytucji. Ponieważ rodzic wychowujący zarówno dwoje dzieci, jak i troje i więcej otrzyma świadczenia w takiej samej wysokości. Będzie to 340 zł lub 500 zł, jeżeli dzieci są niepełnosprawne.

W praktyce oznacza to, że dodatek może być przyznany tylko dla dwojga dzieci. A przecież samotne wychowywanie trzeciego i następnego dziecka powoduje, że sytuacja materialna tych osób jest bez wątpienia trudniejsza.

Jak podkreśla RPO, takie rozwiązanie limituje pomoc państwa, nie wspierając finansowo w odpowiedni sposób rodzica w utrzymaniu każdego wychowywanego dziecka.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. manchester U 19.08.2011 10:37

  Są krainy takie gdzie nie pobrudzisz rąk
  świeże bułki z makiem na drzewach rosną w krąg
  Z nieba wciąz spadaja gołąbki wprost na stół
  Dobre wróżki dbają byś lepiej wciąż się czuł
  Czemu nas tam nie ma gdzie za darmo wszystko dają
  czemu nas tam nie ma gdzie się wszystkie sny spełniają
  czemu nas tam nie ma nad płynaca miodem rzeka
  czemu nas tam nie ma czy to może za daleko

 2. dinozaur 19.08.2011 11:28

  W PL jest wypłacany dodatek 80 zł dla rodzin wielodzietnych. Dodatek rodzinny na każde dzieco jest wypłacany w tej samej wysokości 48zł na m-c do 5 roku życia. Dla porównania w UK dodatek na pierwsze dziecko jest wyższy 20.30£ na tydzień jak na kolejne dzicko 13.40£ na tydzień. A niby wszycy mamy takie same żołądki?!
  Sprawiedliwie- dać wszystkim równo najlepiej $%^&*. Też potrafie rymować.

 3. Rozbi 19.08.2011 18:52

  Wg mnie nie należy nic im dawać tylko pozwolić żeby dzieci mogły legalnie pracować np od 14 roku życia.

 4. ARTUR 19.08.2011 22:43

  Jest to totalitarna nierówność obywatela wobec państwa .Gdy dziecko dorośnie i pracuje to władza wyciąga rękę po podatki i opłaty pomimo iż gdy było potrzebne to urzędnicy mówili że rodzice to dziecioroby i lenie .Zasada jest prosta ,jeśli nic nie dostałeś to wypnij się na państwo które wypięło się na ciebie ,ale to musimy wyegzekwować sami.

 5. Murphy 23.08.2011 11:16

  @Artur: A jak niby można się wypiąć? Chyba tylko pracując na czarno, bo legalnie nie da się nie płacić podatku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.