SOK jednak nie będzie drugą policją. Dlaczego?

Opublikowano: 25.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 0

A jednak nie będzie uzbrojonych po zęby sokistów ścigających przestępców. Szumnie reklamowany od kilku dni pomysł upadł z bardzo prozaicznych powodów.

Ambitny projekt przebudowy Straży Ochrony Kolei przewidywał, że SOK odzyska status formacji państwowej (utracony w 2000 r.). Miała przy tym nie tylko utrzymać aktualne uprawnienia (użycie pałek i kajdanek, paralizatorów, broni palnej, doprowadzanie podejrzanych na komisariat policji), ale także otrzymać prawo przeszukiwania podróżnych i ich bagażu oraz pobierania odcisków palców, jak również dostęp do policyjnej bazy danych nt. kierowców. Sokiści mieliby także prowadzić czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe w miejscach podległych kolei. Razem z rozszerzonymi uprawnieniami dostaliby również emeryturę z budżetu państwa, po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia.

Niestety, nie ma na to pieniędzy. Minister Błaszczak przyznał, że projekt nie będzie dalej procedowany ze względów finansowych. Najwyraźniej minister spraw wewnętrznych nie przekonał kolegów z rządu, że super-SOK to dla budowania bezpieczeństwa państwa krok równie ważny, jak rejestrowanie telefonów na kartę, czy rozwiązania zapisane w ustawie inwigilacyjnej. 350 mln złotych, które pochłonęłaby zmieniona Służba Ochrony Kolei, nie udało się wysupłać.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Supersłużba Ochrony Kolei

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Biedni “gaciowi”… prawie mi ich żal… W sumie PKP (bo tylko majątek tej grupy firm im podlega) powinno jeszcze wynająć firmę ochroniarską do ich ochrony.

W sumie w ustawie zabrakło jeszcze spec-uprawnień i spec-emeryturek dla wszystkich “straszaków wiejskich”… Oni też mogli by prowadzić podsłuch i rozpoznanie elektroniczne w sprawie “mafii babć nielegalnie handlujących pietruszką”…