Supersłużba Ochrony Kolei

Opublikowano: 24.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 549

MSWiA chce przekształcić Straż Ochrony Kolei – od teraz tzw. sokiści będą mieć o wiele więcej uprawnień. Będą mogli pobierać odciski palców, legitymować, zakładać podsłuchy.

Ministerstwo, jak było do przewidzenia, poszerzenie kompetencji sokistów tłumaczy wzmożonym zagrożeniem terrorystycznym. Projekt MSWiA został zaopiniowany przez Radę Legislacyjną, działającą przy kancelarii premiera. RL uważa, że przejęcie kompetencji SOK przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz nadanie funkcjonariuszom bardzo dużych uprawnień operacyjnych może powodować konflikt interesów z policjantami.

Sokiści bowiem będą ścigać przestępstwa na terenie kolei… i poza nim. Co de facto może grozić uczynieniem z nich uzbrojonej po zęby państwowej bojówki, która będzie działać na wyraźne zlecenie rządzących i kierowanych przez nich organów ścigania.

Sokiści będą mogli zakładać podsłuchy, pobierać materiał biologiczny (wymazy z policzka), dostaną wgląd w dane osobiste i PESEL-e. Będą mogli pobrać odciski palców lub przetrzepać podróżującym bagaże. W razie podejrzeń o możliwość popełnienia przestępstwa, dostaną przyzwolenie na nagrywanie osób oraz zdarzeń. Polskie państwo za chwilę będzie stało kilkudziesięcioma rodzajami uzbrojonych służb, obywatele będą inwigilowani i nagrywani na każdym kroku. Trudno stwierdzić, czy rzeczywiście będziemy od tego bezpieczniejsi.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: włodi
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MvS 24.08.2016 13:23

    Straż ochrony kolei będzie zakładać podsłuchy. Dobre. Najlepiej w wagonach. Konkretnie w toaletach. Tam to dopiero się ściek wylewa.
    Kto za to płaci ? Pan płaci, pani płaci, my społeczeństwo.
    A co w tym jest najlepsze ? Że nie ma żadnej, nawet najmniejszej, potrzeby. Nie ma terrorystów, ekstremistów, trockistów i leninstów. Cykliści są. Tylko, że nie jeżdża koleją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.