Socjaliści też nie utworzyli rządu Bułgarii

Opublikowano: 22.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 988

Trzecia próba utworzenia nowego rządu zakończyła się porażką. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) nie zdołała znaleźć poparcia dla swojego ewentualnego gabinetu. Oznacza, że będzie trzeba rozpisać kolejne przedterminowe wybory.

Według bułgarskiej konstytucji po wyborach parlamentarnych mogą być podjęte maksymalnie trzy próby utworzenia nowego rządu. Prezydent powierza kolejno misję utworzenia rządu przedstawicielom partii, które zdobyły najwięcej głosów, choć dane ugrupowane może także z takiej próby zrezygnować.

Po wyborach w październiku 2022 r. jako pierwsza rząd próbowała stworzyć centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Demokratycznego Rozwoju Bułgarii (GERB), która zdobyła najwięcej głosów. Nie udało jej się jednak znaleźć koalicjantów, choć zaproponowała rząd złożony w dużym stopniu z bezpartyjnych ekspertów. Inne partie nie poparły takiego gabinetu, uznając, że stanowiłby tylko listek figowy dla faktycznych rządów polityków GERB, których w ostatnich latach skompromitowały liczne skandale korupcyjne.

Drugą próbę podjęła centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która rządziła przez kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami. Ona jednak także nie zdołała stworzyć koalicji i piłka znalazła się po stronie trzeciej w wyborach BSP.

Lewica także jednak nie zdołała zbudować większości i podobnie jak ich poprzednicy, socjaliści nawet nie zaryzykowali głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Liderka BSP Kornelia Ninowa po kilku dniach konsultacji z innymi ugrupowaniami złożyła rezygnację z misji stworzenia rządu na ręce prezydenta Rumena Radewa.

Oznacza to, że prezydent Radew ma już tylko jedno wyjście: rozpisać przedterminowe wybory. Będzie to już 5. takie głosowanie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.

Sytuacja w bułgarskiej polityce stała się patowa. Na dodatek sondaże pokazują, że nawet kolejne wybory nie przyniosą przełamania tej sytuacji, bo wszystkie ugrupowania dostaną podobną liczbę głosów. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się najprawdopodobniej w marcu.

Autorstwo: ea, wch
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.