Służby celne konfiskują „kanapki z szynką i serem”

Opublikowano: 11.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1699

Szokujące sceny mają miejsce w niektórych portach Unii Europejskiej, gdzie kierowcom ciężarówek przyjeżdżającym z Wielkiej Brytanii konfiskowane jest osobiste jedzenie zabierane na drogę. Wszystko to dlatego, że od 1 stycznia 2021 r. do krajów UE nie można wwozić produktów pochodzenia zwierzęcego, a zatem także „kanapek z szynką i serem” zawierających mięso lub nabiał.

O tym, że służby celne w niektórych portach Unii Europejskiej mogą konfiskować jedzenie zawierające mięso lub nabiał kierowcom ciężarówek przybywającym z Wielkiej Brytanii, rząd brytyjski ostrzegał już w grudniu. Mówi o tym m.in. rządowa aktualizacja dokumentu „Przewóz towarów między Wielką Brytanią a UE z dnia 1 stycznia 2021 r.: Wytyczne dla przewoźników i kierowców komercyjnych”, w której czytamy: „Od 1 stycznia 2021 r. nie będzie można wwozić do UE POAO (produktów pochodzenia zwierzęcego), np. zawierających mięso lub nabiał (np. kanapka z szynką i serem). Istnieją wyjątki od tej reguły dla pewnych ilości mleka w proszku dla niemowląt, jedzenia dla niemowląt, specjalnej żywności lub specjalnej przetworzonej karmy dla zwierząt domowych. Dowiedz się więcej o zasadach i wyjątkach w wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących importu osobistego”.

Problemy związane z wwiezieniem do krajów Wspólnoty nawet pojedynczych artykułów żywnościowych zawierających mięso lub nabiał związane są z faktem, że od 1 stycznia 2021 r., po zakończeniu okresu przejściowego, Wielka Brytania ma w UE status kraju trzeciego. Zakaz sprzedaży nabiału i produktów mięsnych został doprecyzowany przez Komisję Europejską, która informuje, że wynika on z zagrożenia dla zdrowia zwierząt. „Towary osobiste zawierające mięso, mleko lub ich produkty przywożone do UE, nadal stanowią realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w całej Unii. Wiadomo na przykład, że niebezpieczne patogeny wywołujące choroby zwierząt, takie jak pryszczyca i klasyczny pomór świń, mogą znajdować się w mięsie, mleku lub ich produktach. W związku z tym patogeny mogłyby zostać wprowadzone do UE, gdyby towary osobiste zawierające mięso, mleko lub ich produkty były wysyłane pocztą lub przewożone w bagażu podróżnych przybywających z krajów spoza UE, w których takie patogeny mogą się przemieszczać.

Coraz więcej kierowców przekraczających granicę Wielka Brytania – UE informuje o tym, że konfiskowanie im osobistego jedzenia pochodzącego z Wielkiej Brytanii przez służby celne krajów unijnych nie jest wcale żartobliwą, branżową przypowieścią. Proceder taki potwierdzili w mediach społecznościowych zarówno kierowcy wjeżdżający z Wielkiej Brytanii do Holandii, jak i ci przekraczający granicę we Francji. Dodatkowo kilka dni temu dokonanie konfiskaty żywności zawierającej mięso lub nabiał z UK potwierdził holenderski organ celny, który na oficjalnej stronie na Facebooku zamieścił zdjęcie artykułów spożywczych skonfiskowanych kierowcom wjeżdżającym do portu Hook of Holland. „Skonfiskowaliśmy te artykuły spożywcze od kierowców w terminalu promowym w Hoek van Holland. Od 1 stycznia nie można przewozić jedzenia z Wielkiej Brytanii. Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit sprawdza zasady bezpieczeństwa żywności. Przygotujcie się więc, jeśli podróżujecie do Holandii z Wielkiej Brytanii. W ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności i wspólnie zapewniamy przyspieszenie kontroli” – czytamy w oświadczeniu władz portu.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o