Śledztwo francuskiej prokuratury przeciwko Babišowi

Opublikowano: 13.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1079

Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie byłego premiera Czech Andreja Babiša pod zarzutem „prania pieniędzy” i nielegalnego przywłaszczenia unijnych funduszy – poinformował 12 sierpnia francuski dziennik „Le Monde”, powołując się na źródła w organach ścigania.

Według gazety, w lutym francuska Prokuratura Krajowa ds. Finansów zleciła prowadzenie śledztwa Centralnemu Biuru do Walki z Korupcją, Naruszeniami Finansowymi i Podatkowymi. Śledztwo zostało wszczęte po opublikowaniu wyników dziennikarskiego śledztwa znanego jako Pandora Papers, które zostało przeprowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych w 2021 roku.

Zauważono, że amerykańska firma byłego premiera Babisa zaciągnęła 15 mln euro pożyczki w należącej do niego spółce offshore zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych na zakup nieruchomości w południowo-wschodniej Francji. Transakcja została opłacona w gotówce, a francuskie oficjalne dokumenty nie zawierają żadnych szczegółów dotyczących pożyczki.

Babiš jest też oskarżony o nielegalne przyjęcie przez „Bocianie Gniazdo” dwóch milionów euro z funduszy unijnych. Były premier Czech ma się stawić w sądzie w tej sprawie 12 września bieżącego roku. Czeski premier kategorycznie zaprzeczył jednak wszystkim oskarżeniom jeszcze w 2021 r. i podkreślił, że przeprowadzona przez niego transakcja na francuskich nieruchomościach została przeprowadzona legalnie, a wszystkie podatki zostały zapłacone w Czechach.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.