Skarbówka może już blokować konta podatników

Opublikowano: 08.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 686

W życie wchodzi STIR, czyli nowy system teleinformatyczny, mający zapobiegać oszustwom skarbowym. Nowy pomysł rządu wzbudza poważne obawy ekspertów podatkowych. Dozwolone będzie bowiem zablokowanie konta nawet na kwartał.

Nowe rozwiązanie weszło w życie 1 maja, właśnie zaczyna się więc jego wdrażanie. Eksperci boją się, że rząd, chcąc zapobiec oszustwom fiskalnym, po prostu wylał dziecko z kąpielą. Wystarczy bowiem, że system teleinformatyczy wytypuje czyjeś konto jako konto oszusta, a z łatwością będzie można zablokować do niego dostęp — od 72 godzin do nawet 3 miesięcy.

Nałożenie blokady będzie łatwe i zależne de facto od decyzji jednego urzędnika. Ponadto kryteria ich nakładania są bardzo nieostre, co wzbudza uzasadnione obawy, że reforma uderzy w uczciwych podatników. Bo konto zablokować łatwo, ale aby odzyskać do niego dostęp — trzeba będzie miesiącami dochodzić swoich praw przed sądem administracyjnym. Już teraz zdarzało się, że fiskus pochopnie karał przedsiębiorców, których jedynym grzechem było na przykład to, że dokonywali transakcji z oszustami, nie wiedząc o tym.

Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia, że każdemu indywidualnemu przypadkowi będzie przyglądał się analityk. Ale to nie uspokaja ekspertów: “Uwagę zwraca przede wszystkim duża ilość nieostrych przesłanek” — powiedział radca prawny Artur Nowak, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

“Nowe przepisy budzą moje zaniepokojenie nie tylko ze względu na ich treść, ale przede wszystkim dotychczasową praktykę skarbową, choćby w zakresie zabezpieczeń” — dodał Mirosław Siwiński, dyrektor departamentu podatków w Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski.

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL zwraca uwagę na jeszcze inny problem: “Przepisy dziwnie sformułowano — dotyczą przedsiębiorców, ale też osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, które nie są przedsiębiorcami. Wydaje się, że może chodzić o tych, których przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, lub rolników. Ale tak niski limit, 10 tys. euro, jest nieporozumieniem. Może dotyczyć warzywniaka.”

Eksperci obawiają się, że służby będą stosować nowe narzędzie na masową skalę zamiast uważnie i precyzyjnie namierzać rzeczywistych kanciarzy. Postanowienia o blokadzie podlegają zaskarżeniu, a skargi muszą być załatwione w ekspresowym 30-dniowym terminie. Sądy administracyjne obawiają się, że wówczas ich praca zostanie sparaliżowana, bo podatnicy w „zwykłych” sprawach będą czekać w kolejkach porównywalnych z tymi w służbie zdrowia.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 08.05.2018 15:14

  Zablokujemy ci konto a ty udowadniaj, że jesteś niewinny.
  W końcu jest prawo i sprawiedliwość, właściwie bezmiar sprawiedliwości.

 2. Radek 08.05.2018 15:32

  Bo nie ma prawa w Polsce, ani karania przestępców, tylko karze się tych którzy się pomylili, albo zaniedbali coś, albo coś zapomnieli. Na przykład źle wypełnili druczek jakiegoś urzędu, nie wypełnili na czas itd.
  Wprowadzić odpowiedzialność osobistą urzędników za swoje błędy i będzie raj na ziemi. Jak uwali urzędas firmę uczciwą i powiedzmy 20 osób straci pracę, to musi im wypłacać z własnej kieszeni takie same pensje + zadość uczynienie + kara dla skarbu państwa za niesumienność + zadość uczynienie i zwrot strat + odsetki dla właściciela. Zobaczycie jaki będzie spokój.

 3. Radek 08.05.2018 19:17

  Wiem, że nie fair, ale przynajmniej urzędnicy by woleli nic nie robić. A z zaniedbania, to się zawsze wytłumaczą. Za to nie robili by celowego niszczenia firm, tak jak teraz robią. Maja wytyczne, żeby zniszczyć uczciwą firmę i niszczą.

  Co do uproszczenia przepisów, to trzeba o około 95% zmniejszyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.