Skandal wokół przywilejów dla zaszczepionych

Opublikowano: 18.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2257

Propozycja szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa, dotycząca przywilejów dla zaszczepionych przeciwko COVID-19, wywołała ogromny skandal w niemieckim społeczeństwie. Nie tylko wyspecjalizowane organizacje, ale też obywatele w mediach społecznościowych uważają ten pomysł za skrajnie nieodpowiedzialny i szkodliwy.

Wcześniej Maas oświadczył w wywiadzie dla tabloidu Bil dam Sonntag, że „podstawowe prawa” powinny zostać zwrócone tym, którzy się zaszczepili, ponieważ „jeżeli w restauracji lub w kinie będą tylko osoby zaszczepione, to oni nie będą stwarzać zagrożenia dla siebie nawzajem”.

W Niemczech od 2 listopada obowiązują ograniczenia w związku z koronawirusem, od 16 grudnia zostały zaostrzone, a 11 stycznia wprowadzono dodatkowe ograniczenia. W kraju zamknięto wszystkie placówki z wyjątkiem sklepów spożywczych, małych gospodarczych sklepików – drogerii, aptek, optyków, banków, kiosków, oddziałów pocztowych, sklepów zoologicznych, placówek medycznych. Szkoły i uniwersytety pracują w systemie zdalnym. W regionach z dużą dynamiką zachorowań wśród ludności zalecono, aby nie wychodzić z domu bez uzasadnionej przyczyny w promieniu ponad 15 kilometrów. Spotkania prywatne dozwolone są tylko wśród członków jednego gospodarstwa domowego plus maksymalnie jedna osoba.

Od 27 grudnia w kraju prowadzona jest kampania odnośnie szczepień, szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało już ponad milion osób. Zgodnie krajowym planem w pierwszej kolejności szczepione były osoby w wieku 80+, pracownicy domów opieki i intensywnej terapii.

Szef Funduszu Ochrony Pacjentów Eugen Brysch oskarżył szefa MSZ Niemiec o „podsycanie pseudo-dyskusji na temat przywilejów dla zaszczepionych” obywateli, wskazując na to, że „obecnie nikt nie wie, czy osoba zaszczepiona może przekazywać wirusa dalej”. Zgadza się z tym Ministerstwo Zdrowia Niemiec, które oświadczyło w niedzielę, że „do tej pory nie wiadomo czy człowiek, który został zaszczepiony może roznosić wirusa, nie może być żadnych wyjątków”. Polityczna opozycja również ostro zareagowała na słowa ministra, liberalna Wolna Partia Demokratyczna uznała je za „bardzo populistyczne i nieprzemyślane”.

W mediach społecznościowych słowa Maasa również wzbudziły burzliwe reakcje. W obozie przeciwników ograniczeń przeciwko koronawirusowi zostały uznane za „potwierdzenie przez rząd Merkel”, że niemieckie społeczeństwo zostanie podzielone na dwa obozy – ludzi mających „przywileje” i „drugi sort”, który pozbawiono korzyści.

Tymczasem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nie wykluczył wprowadzania w Unii Europejskiej paszportów dla zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz, że podróże będą dostępne tylko dla tych, którzy poddadzą się szczepieniu. Służba prasowa Rady Europejskiej przedstawiła dziennikarzom fragmenty wypowiedzi Charles’a Michela z wywiadu przeprowadzonego dla holenderskiej telewizji publicznej. Odpowiadając na pytania dotyczące wprowadzenia paszportów wakcynacyjnych i możliwości podróżowania w przyszłości tylko pod warunkiem zaszczepienia się, Michel powiedział: „Nie wykluczam tego”.

Przy czym szef Rady Europejskiej zaznaczył, że to delikatna kwestia w wielu krajach europejskich. „Niektórzy z nich będą mieli wrażenie, że z takim certyfikatem w zasadzie zdecydowaliśmy, że szczepionka jest obowiązkowa, ale w wielu krajach uważają, że lepiej, aby szczepienia pozostały dobrowolne”.

Michel zaznaczył również, że taka dyskusja może mieć dwa aspekty. Pierwszy – czy państwa UE w zasadzie zgadzają się wprowadzić certyfikat szczepień. Drugi – jeżeli tak, to kiedy będzie można to zrobić. „Osobiście jest dla mnie jasne, że jeżeli zgodzimy się z tą zasadą, trzeba będzie zaszczepić dużą liczbę ludzi, zanim będzie to celowe”, powiedział Michel.

Według niego UE powinna współpracować z krajami trzecimi w tej sprawie: „Myślę również, że poza granicami Europy inne kraje na pewno rozmyślają o tym. Dlatego konieczna jest europejska współpraca”. „Ale ważnym pytaniem może być, kiedy taki certyfikat powinien zostać wdrożony”, zakończył Michel.

Kwestia certyfikatów szczepień przeciwko koronawirusowi dla Unii Europejskiej będzie omawiany na zaplanowanym na 21 stycznia szczycie głów państw Unii Europejskiej. Pod koniec grudnia Komisja Europejska poinformowała, że ona oraz państwa europejskie i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracują nad stworzeniem certyfikatów dla zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wolfman 18.01.2021 13:51

    Proponuję by się sami wyszczepili obudowali murem jak Izrael i odłączyli od unii europejskiej i żyli sobie sami ze swoimi durnymi pomysłami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.