Skandal szpiegowski jest korzystny dla amerykańskich bankierów

Opublikowano: 23.10.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 299

Skandal wokół szpiegowskiej działalności Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA nie cichnie. Po publikacji we francuskiej gazecie Le Monde informacji o podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych swoich obywateli, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji wezwało do wyjaśnień amerykańskiego ambasadora.

Skala elektronicznego szpiegostwa robi wrażenie – według gazety, która powołuje się na materiały byłego pracownika ANB Edwarda Snowdena, przez niecały miesiąc, od 10 grudnia 2012 roku do 8 stycznia roku bieżącego, amerykańskie służby specjalne przechwyciły ponad siedemdziesiąt milionów rozmów telefonicznych Francuzów. Przy czym celem akcji technicznego szpiegostwa było śledzenie nie tylko potencjalnych terrorystów, ale także przedstawicieli władzy i kręgów biznesowych Francji. Jak zauważył w rozmowie z „Głosem Rosji” ekspert w zakresie wywiadu gospodarczego Jewgienij Juszczuk, ANB mogło podzielić się częścią uzyskanych informacji z amerykańskimi kręgami biznesowymi:

W USA od dawna nawiązana jest wymiana informacji między służbami specjalnymi a strategicznym biznesem. To trwa od czasów kiedy satelity szpiegowskie przekazywały informacje o tym jak dojrzewają zboża na całym świecie, w tym w ZSRR. Z tej masy informacje się wybiera i sortuje. Jest tam wiele wartościowych informacji z komercyjnego punktu widzenia, które zapewniają konkurencyjność Stanom Zjednoczonym na polu ekonomicznym i politycznym.

Kolejne ujawnienie szpiegowskiej działalności amerykańskich służb specjalnych bez wątpienia zaostrzy dialog Paryża i Waszyngtonu, jednak nie należy oczekiwać długotrwałego ochłodzenia w ich stosunkach, uważa przewodniczący rady Instytutu Rozwoju Wolności Informacji Iwan Pawłow. Przewaga w politycznym ciężarze i tym razem pozwoli wyjść Ameryce cało z opresji:

To nie znaczy, że USA zaprzestaną swoje działania w tym kierunku. Stany Zjednoczone to kraj samowystarczalny, który zachowuje się dość ostro i prowadzi politykę skierowaną na zapewnienie własnego bezpieczeństwa i nikt nie może oczekiwać od niej pobłażania.

Poza tym w środowisku eksperckim omawia się dość ciekawą wersję przyczyn ujawnienia tajnej informacji – tak „wróg publiczny amerykańskiego narodu numer jeden” Edward Snowden mógł okazać się pionkiem w nieczystej grze bankowych klanów Ameryki, powiedział „Głosowi Rosji” Jewgienij Juszczuk:

Wypływ informacji o tym szpiegostwie uderza w struktury siłowe, a banki dzięki temu są na wygranej pozycji. Dlatego ogólnie rzecz biorąc USA jako państwo, jako uczestnik międzynarodowego procesu z roszczeniem wzorca demokracji dla całego świata tylko stracą. CIA, ANB i FBI będzie trudniej pracować. A bankierzy, którzy starają się nie dopuszczać tych przedstawicieli resortów siłowych do władzy, wygrywają na tym, gdyż im są oni słabsi i bardziej zajęci rozwiązywaniem swoich problemów, tym bardziej ich „podopieczni” w kraju mają rozwiązane ręce.

Ale nawet jeśli tak jest, to globalny rezonans bardzo uraził poczucie własnej godności amerykańskich służb specjalnych. Nigdy nie odznaczający się wielkodusznością wobec swoich i obcych obywateli, oni na pewno będą się mścić.

Źródło: Głos Rosji

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 23.10.2013 10:20

    “Stany Zjednoczone to kraj samowystarczalny”

    Lepszej herezji już dawno nie czytałem. Jeśli by było prawdą, że są samowystarczalni, to ciekawe jak długo by przetrwali jeśli by się im odcięło dostawy ropy z krajów arabskich, dostawę produktów z chin i innych krajów azjatyckich oraz zaprzestało używać dolara do wymiany handlowej między krajami innymi niż usa?

  2. mgmg 23.10.2013 21:41

    Sprawdz na którym miejscu w produkcji ropy jest USA i dlaczego wyprzedza Arabię Saudyjską.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.