Serbia ogłosiła pełną gotowość bojową

Opublikowano: 28.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 233

Serbska armia została postawiona w stan gotowości bojowej wraz z tamtejszymi jednostkami specjalnymi. To reakcja władz tego kraju na aresztowanie co najmniej kilkunastu Serbów, w tym policjantów, w północnej części Kosowa zamieszkiwanej właśnie przez serbską mniejszość. Jednocześnie przerwano posiedzenie serbskiego parlamentu poświęconego właśnie relacjom z Republiką Kosowa.

Według kosowskich i serbskich mediów dzisiaj o 6 rano na terenie wszystkich serbskich gmin doszło do aresztowań, zaś w ręce kosowskiej policji miało trafić od kilku do nawet kilkunastu przedstawicieli serbskiej mniejszości. Wśród nich mieli znajdować się również serbscy policjanci, natomiast zatrzymań dokonano pod pretekstem walki ze zorganizowaną przestępczością. Zdaniem Serbów akcja została zaplanowana tak, aby wywołać jak największą panikę wśród kosowskich Serbów.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić reagując na te wydarzenia zdecydował się postawić w stan gotowości serbskie wojsko, a także rozmieścić jego oddziały na granicy Serbii z Kosowem. W samym północnym Kosowie rozbrzmiewać mają syreny alarmowe, natomiast Serbowie gromadzą się w centrach zamieszkiwanych przez siebie miejscowości.

W tym samym czasie w serbskim Zgromadzeniu Narodowym trwała debata na temat kosowsko-serbskich relacji. W jej trakcie Vučić stwierdził między innymi, że konieczne jest osiągnięcie kompromisów z Albańczykami, przy czym nie chcą się oni na nie zgodzić, ponieważ przygotowują się do ataku na kosowskich Serbów. Opozycja zbojkotowała jednak posiedzenie twierdząc, że jest ono kolejną farsą organizowaną przez głowę państwa.

Na podstawie: Danas.rs, Direktno.hr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o