Rosyjski lewicowy opozycjonista zatrzymany

Opublikowano: 13.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1059

Siergiej Udalcow, rosyjski lewicowy opozycjonista, koordynator lewicowej organizacji „Lewicowy Front”, został wczoraj zatrzymany w Moskwie.

Udalcowowi, znanemu rosyjskiemu lewicowemu opozycjoniście, postawiono zarzuty z artykułu 205, ust. 2 KK Federacji Rosyjskiej, za „pochwałę terroryzmu w internecie”. Grozi za to do 7 lat pozbawienia wolności.

Sprawę karną wszczęto w połowie grudnia zeszłego roku. Jednak ze względu na niejawność postępowania, adwokat Udalcowa, Wioletta Wołkowa, nie mogła podzielić się z mediami szczegółami sprawy. Wiadomo jedynie, że Udalcow nie przyznał się do winy i oczekuje w izbie zatrzymań na decyzję sądu dzielnicy Basmanna w sprawie aresztowania go, zgodnie z żądaniami prokuratury. Sam Udalcow jest zdania, że chodzi o jego wpisy na jego kanale w Telegramie. Przesłuchanie Udalcowa trwało 6 godzin.

Do jego mieszkania grupa z Komitetu Śledczego Rosji weszła o 6 rano, przeprowadzono rewizję, zatrzymano dokumenty i elektroniczne nośniki informacji

Zdaniem adwokata w danej sprawie nie ma żadnych oznak przestępstwa popełnionego przez jej klienta, a zawartego we wspomnianym artykule kodeksu karnego Rosji.

Na wieść o zatrzymaniu Udalcowa, pierwszy zastępca przewodniczącego KC Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Jurij Afonin poinformował, że służby prawne KPRF otrzymały zadanie, by zatrzymanemu okazać pełną pomoc i współpracować z obroną opozycjonisty.

Sergiej Udalcow był jednym z liderów fali protestów w Moskwie w latach 2011-2013, których centrum był Plac Błotny w Moskwie. Był aresztowany i skazany na cztery lata pozbawienia wolności, wyszedł po trzech i został mężem zaufania kandydata KPRF na stanowisko prezydenta Rosji Pawła Grudinina. Jest koordynatorem „Lewicowego Frontu” organizacji, która stawia sobie za cel zbudowania socjalizmu w Rosji i w republikach byłego ZSRR.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Aaron Schwarzkopf 14.01.2024 10:33

    Zmówili się czy jak? U nas też przychodzą o 6 rano xD

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.