Senat USA za wycofaniem USA z wojny w Jemenie

Opublikowano: 01.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1831

W środę, w amerykańskim Senacie odbyło się ważne głosowanie w sprawie rezolucji, która mówi o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z wojny w Jemenie. Większość senatorów sprzeciwiła się Donaldowi Trumpowi i zagłosowała za rezolucją, co może mieć poważne konsekwencje dla dalszych relacji na linii Arabia Saudyjska-USA.

Ostatnie głosowanie nad wspomnianą rezolucją odbyło się w marcu bieżącego roku. Wtedy jednak została odrzucona. Wczoraj nastąpił przełom – 63 Senatorów zagłosowało „za”, podczas gdy „przeciw” było 37.

Rezolucja dotyczy zakończenia wsparcia USA dla Arabii Saudyjskiej i jej koalicji, która prowadzi brutalną kampanię wojenną w Jemenie i przyczyniła się do wielkiej katastrofy humanitarnej w tym kraju. Po kilku latach wyszło na jaw, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspierają Saudów w tej wojnie, a nieoficjalnie mówi się nawet o zaangażowaniu amerykańskich wojsk w działaniach zbrojnych w Jemenie.

Należy tu zaznaczyć, że Kongres USA nigdy nie autoryzował udziału państwa w tej wojnie. Gdyby rezolucja w sprawie Jemenu została oficjalnie przyjęta przez wszystkie organy władzy, Stany Zjednoczone musiałyby wycofać się z tego konfliktu i mogłoby to mieć poważne reperkusje dla ich udziału w wojnie w Syrii, którego Kongres również nie autoryzował.

Jednak przyszłość rezolucji nie jest pewna. Nawet jeśli Kongres zagłosuje za nią, Biały Dom ją zawetuje. Kwestia sytuacji w Jemenie została poruszona w związku z bezwzględnym poparciem Donalda Trumpa dla władz Arabii Saudyjskiej, które zleciły morderstwo opozycyjnego dziennikarza. Administracja Trumpa obawia się, że cenny i bogaty sojusznik, jakim jest królestwo Saudów, może odwrócić się od USA i rozpocząć szeroko rozumianą współpracę z przeciwnikami – tj. Chinami, Rosją, a nawet Iranem. Mówimy zatem o ślepym poparciu dla rzeźników z Rijadu, w zamian za wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe i inne korzyści ekonomiczno-geopolityczne.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: JamesDeMers (CC0)
Na podstawie: MiddleEastEye.net
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o