Konsolidacja Bliskiego Wschodu

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2070

Sanaa – stolica Jemenu – stała się ośrodkiem gigantycznego protestu bojowników i zwolenników ruchu Huti solidaryzujących się z mieszkańcami Gazy. Istotną przyczyną jest izraelska zapowiedź wkroczenia do miejscowości Rafah. Wcześniej uciekała do niej ludność Gazy przed bombardowaniami, bądź była wysiedlana z zapewnieniem, że południe ma być miejscem bezpiecznym. Nie mniej istotnym powodem manifestacji tłumów była konferencja państw arabskich w Rijadzie i jej wniosek końcowy z 9 lutego 2024 roku.

https://youtube.com/watch?v=cqHa6mwLMQI

Premier Arabii Saudyjskiej – Mohammad bin Salman Al Saud wystosował apel do premiera Izraela o zakończenie wojny w Gazie i uznanie istnienia państwa palestyńskiego. Spotkanie dyplomatów czterech państw bliskowschodnich na szczeblu ministrów spraw zagranicznych: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Egiptu i Kataru miało miejsce w Rijadzie. Obecny był także przedstawiciel Palestyny. Celem konferencji było uzgodnienie wspólnego stanowiska tych państw wobec problemu toczącej się nadal wojny. Pięć państw arabskich powtórzyło apel o powstrzymanie się Izraela od dokonywania „nieodwracalnych skutków”, uznanie Palestyny jako państwa i zakończenie wojny. Wezwali również o pomoc dla organizacji humanitarnej UNRWA, będącej palestyńską filią organizacji pomocowej ONZ. Działając w Gazie, doświadcza ona skutków działań militarnych jak reszta mieszkańców. Dodatkowo, oskarżenie izraelskie, że 12 pracowników organizacji pomocowej było członkami HAMAS-u stało się pretekstem do ataków i odebrania funduszy niezbędnych do świadczenia pomocy.

Zgodnie przyjęty wniosek końcowy spotkania w Rijadzie uwzględnia wezwanie do natychmiastowego zaprzestania działań militarnych celem zakończenia wojny, zapewnienia ochrony ludności cywilnej zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego, co jest warunkiem przywrócenia możliwości dotarcia z pomocą humanitarną w enklawie. Podkreślono konieczność podjęcia pilnych kroków wprowadzających istnienie dwóch państw z poszanowaniem granic z 4 czerwca 1967 roku ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.

Arabia Saudyjska jako państwo będące ojczyzną uważanej za najbardziej święte miejsce islamu – Mekką, nigdy nie uznawała Izraela, aczkolwiek krótko przed październikowym atakiem istniał taki zamiar. Późniejsze działania odwetowe Izraela plan ten przekreśliły.

Według danych ministerstwa zdrowia, w Gazie do chwili obecnej zginęło co najmniej 27 840 osób. Stany Zjednoczone niezmiennie podtrzymują stanowisko, że normalizacja relacji Izraela i Arabii Saudyjskiej jest możliwa. Wyjaśnienie ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej zdecydowanie wykluczyło taką możliwość bez zakończenia agresji izraelskiej i braku uznania prawa Palestyny do posiadania własnego, niezależnego państwa.

Spotkanie przywódców państw arabskich zwołane zostało krótko po zakończonej piątej już podróży sekretarza stanu Blinkena na Bliski Wschód.

Niewzruszony premier Izraela wydał polecenie „przygotować żołnierzy do działania na terenie Rafah” (przejście graniczne oddalone 30 km od Gazy z ludnością liczącą około 190 000). USA ostrzegły, że ten krok jako nieprzemyślany może oznaczać katastrofę jeśli siły lądowe wkroczą na teren miasta.

Tłumaczenie: Jola
Źródło zagraniczne: YouTube.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.