Rzeź demonstrantów w Nikaragui

Opublikowano: 02.05.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1525

Władze Nikaragui muszą natychmiast zaprzestać represjonowania demonstrantów i przestrzegać ich prawa do protestów – podkreśla Amnesty International, po tym, jak co najmniej 30 osób zostało zabitych w trakcie przeprowadzonej w piątek akcji wymierzonej przeciwko opozycji.

„Ostra i agresywna reakcja władz na demonstracje wywiera bardzo negatywny wpływ na prawa człowieka w Nikaragui. Rzeź demonstrantów, w tym kilku młodych studentów, którzy po prostu korzystali ze swoich praw do wolności wyrażania opinii i pokojowych zgromadzeń, zostanie zapamiętana jako jeden z najmroczniejszych rozdziałów w najnowszej historii narodu” – powiedziała Erika Guevara-Rosas, dyrektorka Amnesty International w obu Amerykach. „Zamiast siać terror i demonizować demonstrantów, rząd musi zaangażować się w dialog ze wszystkimi przedstawicielami społeczeństwa, w tym z ofiarami represji, aby znaleźć pokojowe rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Prezydent Ortega nie powinien kontynuować rządzenia bez podejmowania próby dialogu, konsultacji i poszanowania praw człowieka Nikaraguańczyków.”

Demonstracje przeciwko rządowi rozpoczęły się 18 kwietnia w odpowiedzi na reformy systemu ubezpieczeń społecznych. W czwartkowym wystąpieniu w radiu, wiceprezydent Rosario Murillo nazwał protestujących „wampirami, którzy potrzebują krwi w celu realizacji swoich politycznych planów”.

Represje rządowe przeciwko demonstrantom nasiliły się w piątek, 20 kwietnia – wtedy Amnesty International otrzymało raporty, że służby bezpieczeństwa zaatakowały protestujących w kilku miejscach, w tym w stolicy Managua, i otoczyły grupę studentów na lokalnym uniwersytecie.

Według Committee to Protect Journalists, od czasu rozpoczęcia demonstracji jeden z dziennikarzy został zabity, co najmniej dziewięciu odniosło rany, sprzęt co najmniej dwóch z nich został skradziony natomiast pięciu niezależnym stacjom telewizyjnym zakazano transmisji wydarzenia.

Amnesty International wzywa władze Nikaragui do bezzwłocznego przeprowadzenia kompleksowego i niezależnego dochodzenia przez cywilne organy instytucji państwowych, które obejmie wszystkie zarzuty nadmiernego użycia siły przez państwowe służby bezpieczeństwa, a także wszelkie podnoszone zarzuty przestępstw popełnianych przez podmioty niepaństwowe. Ponadto wszyscy podejrzani muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w uczciwych procesach. Państwo musi zagwarantować prawo ofiar do prawdy, sprawiedliwości i odszkodowania, oraz stworzyć warunki niezbędne do zagwarantowania ludziom prawa do wolności słowa, pokojowego zgromadzania się i dostępu do informacji.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jazmig 02.05.2018 18:34

    Na Majdanie nie strzelano i widzimy, jak się to skończyło.

  2. Radek 03.05.2018 04:21

    Fajnie by było jakby ktoś napisał, co tam się dzieje. Kto protestuje i dlaczego. Czy to są uciśnieni i zdesperowani ludzie, czy też sponsorowani “studenci sztuki współczesnej”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.