Rząd Nepalu podpisał porozumienie pokojowe z rebeliantami

Opublikowano: 07.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1078

Rząd Nepalu zawarł porozumienie pokojowe z maoistowską Komunistyczną Partią Nepalu (CPN). Trzypunktowy układ premier Khadga Prassad Oli i lider grupy Netra Bikram Chand popisali podczas zorganizowanej z tej okazji uroczystej ceremonii w stolicy kraju, Katmandu.

Rząd zgodził się cofnąć decyzję o delegalizacji partii, uwolnić wszystkich jej członków i zwolenników z więzień oraz zakończyć toczące się przeciwko nim postępowania karne. CPN zobowiązała się natomiast porzucić wszelką przemoc i działać na rzecz rozwiązania wszelkich kwestii spornych na drodze pokojowej.

Obecna CPN jest jednym z odłamów dawnej Zjednoczonej Komunistycznej Partii Nepalu (Maoistowskiej), która razem z Komunistyczną Partią Nepalu (Marksistowsko – Leninowską) w latach 1996 – 2006 walczyła w wojnie domowej z rojalistycznym rządem. Konflikt zakończył się zwycięstwem rebeliantów i proklamacją w 2008 roku republiki. W 2018 oba duże ugrupowania komunistyczne połączyły się i utworzyły Nepalską Partię Komunistyczną (NCP). która od tego czasu sprawuje rządy w Nepalu i której liderem jest obecny premier Khadga Prassad Oli.

Nie wszyscy jednak z dawnych bojowników odnaleźli się w nowej, parlamentarnej rzeczywistości. W 2014 roku część działaczy pod przywództwem Netra Bikrama Chanda oskarżyła kierownictwo partii o sprzeniewierzenie się maoistycznym ideałom i występując utworzyła własne ugrupowanie – Komunistyczną Partią Nepalu (CPN). Od początku swojej działalności ugrupowanie to nie stroniło od akcji zbrojnych i szybko weszło w konflikt z rządem. W 2019 roku, ma mocy oskarżeń o zamachy bombowe i zabijanie cywilów CPN została uznana za organizację terrorystyczną i zdelegalizowana. Od tamtej pory regularnie dochodziło do starć bojowników z CPN z policją i aktów przemocy.

Podpisane porozumienie budzi nadzieje na zakończenie walk i trwały pokój w Nepalu. To tym ważniejsze, że kraj dodatkowo mierzy się z poważnym kryzysem politycznego, po tym, jak rządząca NPC stanęła na skraju rozpadu, a bojący się wotum nieufności premier Oli rozwiązał parlament, co za nielegalne uznał Sąd Najwyższy.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.