Rosja trzasnęła drzwiami paktowi NATO

Opublikowano: 19.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1431

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił zamknięcie misji rosyjskiej w NATO i misji Paktu w Moskwie. To spodziewana odpowiedź na kolejne sankcje natowskie wobec Rosji, a konkretnie na wycofanie akredytacji ośmiu Rosjan z przedstawicielstwa w Brukseli, pod tradycyjnym zarzutem szpiegostwa. „NATO likwiduje podstawowe warunki wspólnej pracy” – powiedział Ławrow. To oczywiście nie poprawi stosunków Zachodu z Rosją.

Oficjalnie przedstawicielstwo rosyjskie przy NATO zostanie „bezterminowo zawieszone”, tak samo, jak misja NATO znajdująca się w ambasadzie belgijskiej w Moskwie. Ta ostatnia służyła jako łącznik między dowództwem Paktu a rosyjskim ministerstwem obrony. Ławrow ogłosił też zakończenie działania biura informacyjnego NATO, które miało „poprawić wspólne zrozumienie”. Od 2014 r., tj. od wybuchu wojny domowej na Ukrainie, NATO i tak silnie zredukowało te kontakty.

Zdaniem Ławrowa, „NATO nie jest zainteresowane dialogiem jak równy z równym”. „Nie widzimy żadnej możliwej zmiany tego w przewidywalnej przyszłości” – mówił dyplomata. W razie jakiejś nagłej sytuacji, Pakt będzie mógł skontaktować się z ambasadorem rosyjskim w Brukseli. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił wcześniej, że Rosjanie podejmują na Zachodzie „szkodliwą działalność”, a Rosja rozumie to jako „odmowę normalizacji stosunków”.

Już w marcu 2018 r. NATO wycofało akredytacje siedmiu rosyjskim dyplomatom z misji w Brukseli, na skutek próby otrucia byłego podwójnego szpiega rosyjskiego Siergieja Skripala, którą Brytyjczycy przypisali Rosji. Mimo tych napięć, rosyjscy dowódcy wojskowi najwyższego szczebla wielokrotnie spotykali się w krajach trzecich ze swymi odpowiednikami z Paktu, czy bezpośrednio z Pentagonu.W zeszłym miesiącu gen. Walerij Gierasimow, dowódca naczelny armii rosyjskiej, spotkał się z amerykańskim gen. Markiem Milleyem w Helsinkach.

Nowe ochłodzenie na linii NATO-Rosja martwi jednak wielu obserwatorów w Europie. Pakt Północnoatlantycki po przegranej wojnie w Afganistanie próbuje zachować jakąś spójność poprzez nakręcanie tradycyjnego napięcia z Rosją. Ta jednak zaczyna tracić cierpliwość.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 13 , średnia ocena wartości wpisu: 4,08 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.