Rosja przekaże Snowdena w „prezencie” USA?

Opublikowano: 12.02.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 675

Wywiad Stanów Zjednoczonych twierdzi, że Rosja rozpatruje możliwość przekazania Edwarda Snowdena do USA jako „prezentu” dla Donalda Trumpa, informuje w piątek telewizja NBC powołując się na przedstawiciela administracji Stanów Zjednoczonych.

Telewizja informuje, że tę wiadomość potwierdziło drugie źródło w kręgach wywiadowczych powołując się na „rozmowy Rosjan i dane zebrane po inauguracji” Trumpa.

Jednocześnie jeden z adwokatów Snowdena, Ben Wizner, oświadczył telewizji, że nie wie nic o takich planach. „Zespół Snowdena nie otrzymał takich sygnałów i nie ma powodów do zaniepokojenia” – powiedział adwokat dla NBC. Telewizja nie dysponuje komentarzem Białego Domu, tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że powrót Snowdena byłby dobrą wiadomością.

Wcześniej były zastępca szefa CIA Michael Morell powiedział, że Moskwa może zrobić „prezent” Donaldowi Trumpowi wydając Snowdena USA. Twierdzi, że wydanie Snowdena przyniesie Rosji znaczne korzyści: pomoże prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi ułożyć kontakty z Trumpem, będzie porażką dla poprzedniego prezydenta Obamy, a także zmusi wspólnotę międzynarodową do rozpatrywania Rosji jako równoprawnego partnera Stanów Zjednoczonych, uważa Morell.

Rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow w niedawnym wywiadzie dla BBC powiedział, że kwestię ekstradycji Snowdena do Stanów Zjednoczonych mogą rozwiązać organy migracyjne Rosji, albo prezydent Władimir Putin osobiście.

Snowden w czerwcu 2013 roku przekazał gazetom „Washington Post” i „Guardian” szereg tajnych materiałów o programach służb specjalnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii śledzenia obywateli w internecie. Wyleciał do Hongkongu, a stamtąd do Moskwy, gdzie przez pewien czas znajdował się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska. Rosja przekazała Snowdenowi tymczasowy azyl na rok, pod warunkiem, że nie będzie dalej prowadził działalności przeciwko USA. 1 sierpnia 2014 roku Snowden otrzymał trzyletnie zezwolenie na pobyt, który pozwala mu podróżować nie tylko po Rosji, ale i poza jej granicami.

Edward Snowden nazwał doniesienia mediów: “Wreszcie niepodważalny dowód na to, że nigdy nie współpracowałem z rosyjskim wywiadem” – napisał Snowden na “Twitterze”. ​Jego zdaniem „żaden kraj nie handluje swoimi wywiadowcami, bo reszta może się wystraszyć, że będą następni”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.