Pomogli Snowdenowi – będą mieszkać w Kanadzie

Opublikowano: 29.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1682

Rodzina uchodźców, która pomogła ukryć Edwarda Snowdena w Hongkongu, przyjeżdża do Kanady. Rodzina Sri Lanki została przyjęta pół dekady po tym, kiedy po raz pierwszy złożyła wniosek o azyl — czytamy w „National Post”.

Osiem lat temu Supun Kellapatha i Nadeka Kuttige powitali w swoim ubogim domu w Hongkongu młodego Amerykanina i ich życie wywróciło się od góry nogami. Amerykaninem był Edward Snowden, wówczas najbardziej poszukiwany człowiek na świecie, po tym, jak wywiózł walizkę pełną tajnych planów masowej inwigilacji z serca amerykańskiego wywiadu.

Oni, i inni uchodźcy reprezentowani przez kanadyjskiego prawnika, pomogli ukrywać demaskatora przez dwa tygodnie, a następnie ponieśli konsekwencje, gdy ich zaskakująca rola została w 2016 roku ujawniona.

Kellapatha, Kuttige i dzieci (Sethmundi i Dinath) we wtorek byli w drodze do Kanady. Po latach wysiłków prawników pracujących pro bono i organizacji non-profit, która ich prywatnie sponsoruje, ostatecznie przyjęto ich jako uchodźców.

Ubodzy uchodźcy przyjęli byłego kontrahenta Narodowej Agencji Bezpieczeństwa w 2013 roku, ukrywając go w swych ciasnych domach, po tym, jak dokonał jednego z największych wycieków danych w historii USA. Snowden podziękował „odważnym” azylantom, którzy udzielili mu schronienia: „Mieli sto okazji, by mnie zdradzić” — stwierdził.

Snowden w 2013 roku udał się do Hongkongu, aby udostępnić nagrania mediom, a następnie, ukrył się. Zatrudnił prawnika z Montrealu, Roba Tibbo, który polecił Snowdenowi mieszkać z trzema grupami swoich klientów w najbardziej oddalonych zakątkach enklawy.

Snowden w końcu poleciał do Moskwy, planując kontynuować podróż do Ameryki Łacińskiej, ale po anulowaniu amerykańskiego paszportu nigdy już Rosji nie opuścił.

Opublikowane rewelacje przysporzyły uchodźcom kłopotów, ponieważ ówczesne władze Hongkongu nagle odrzuciły ich wnioski o azyl. Świadczenia zostały odcięte, a sam Tibbo uciekł z miasta, obawiając się, że zostanie aresztowany przez policję pod sfabrykowanymi zarzutami.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.