Rosja będzie mogła obejść się bez GMO

Opublikowano: 03.04.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

Zakaz produkcji w Rosji produktów z wykorzystaniem żywności genetycznie modyfikowanej jest odpowiedni i w ciągu najbliższych 50-100 lat państwo będzie mogło się spokojnie bez nich obejść, powiedział dziennikarzom członek Rosyjskiej Akademii Nauk, były dyrektor Instytutu Cytologii i Genetyki Władimir Szumnyj.

„Nie mamy problemów ze stworzeniem genetycznie modyfikowanych organizmów. Jest przepis, który tego zabrania. Nie ma ich u nas. Możemy na razie spokojnie żyć bez własnych GMO przez 50-100 lat” – powiedział naukowiec.

Z kolei wicedyrektor Federalnego Ośrodka Badawczego Instytutu Cytologii i Genetyki Rosyjskiej Akademii Nauk Iwan Lichenko nazywa zakaz produkcji GMO w Rosji całkowicie prawidłowym. “Uważamy, że w naszym państwie są zasoby naturalne i rolne, które pozwalają nam w 100% obejść się bez organizmów genetycznie modyfikowanych. Trzymamy się tej zasady” – powiedział.

Szymnyj podkreślił, że choć w Rosji i nie produkuje się GMO, to państwo kupuje wiele żywności za granicą, gdzie stosowane są takie technologie. Jednak, według niego, same organizmy genetycznie modyfikowane nie niosą w sobie zagrożenia dla człowieka. “Kupujemy dość dużo żywności za granicą: soję, kukurydzę, warzywa. Wiele z nich jest GMO, w ich genom włączone są inne geny i wykazują one parametry zadowalające nas. Ale przyroda się o to zatroszczyła i nie ma żadnej tragedii. Właściwie bez przerwy jemy cudze geny: mikrobów, zwierząt, ryb. Do tego trzeba podchodzić spokojnie” – powiedział naukowiec.

Dyrektor Instytutu Cytologii i Genetyki Nikołaj Kołczanow dodał, że problem GMO polega nie tyle na samych modyfikowanych genetycznie organizmach, ale na ciężkich preparatach chemicznych, które stosowane są do ich uprawy. „Problem genetycznie modyfikowanych roślin trzeba przenieść na inny poziom, dlatego, że każda taka roślina stworzona przez duże kompanie jest związana z wykorzystaniem ciężkiej chemii. Czy chcemy, aby i u nas stworzono pas ciężkiej chemii przy uprawie roślin rolnych? Należy oddzielać same rośliny genetycznie modyfikowane od technologii ich uprawy, która zanieczyszcza środowisko” – uważa naukowiec.

Zdjęcie: LloydTheVoid (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.