Renta socjalna – zmiany na lepsze i gorsze

Opublikowano: 11.10.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 708

5 października 2011 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Jednak nowelizacja ta wprowadza, oprócz pewnych korekt na lepsze, zmiany zdecydowanie na gorsze.

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu niesprawności, która powstała albo przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej, wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Plusem zmiany jest to, że do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną.

W myśl noweli osoby korzystające z renty socjalnej będą mogły dorobić dokładnie tyle samo, ile inne grupy uprawnione do rent i emerytur.

Ale w tym roku – 14 dni po opublikowaniu tejże nowelizacji – zaczną obowiązywać zmienione zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zgodnie z nowymi zasadami zmniejszy się liczba osób uprawnionych do pobierania świadczenia.

Po zmianie na świadczenie alimentacyjne nie będzie mogła liczyć m.in. osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym, który:

– ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego (czyli emerytury albo renty z ZUS lub KRUS),

– ma małżonka, chyba że małżonek orzeczony ma znaczny stopień niepełnosprawności.

Rentę socjalną pobiera ok. 251 tys. osób. Średnia wysokość tego świadczenia to ok. 608 zł, to najniższe świadczenie przyznawane przez ZUS.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Odi 11.10.2011 09:12

    Nie ma to jak zdrowa redystrybucja

  2. luq 11.10.2011 11:57

    Co do rent to się nie wypowiadam, ale co do świadczenia pielęgnacyjnego, to ilość osób uprawnionych moim zdaniem (a zajmuję się tym zawodowo) zdecydowanie wzrośnie. W tej chwili nie można otrzymać świadczenia na rodzica pozostającego w związku małżeńskim, nawet jeśli obydwoje rodzice mają orzeczenia o znacznym stopniu. Po zmianach to już nie będzie przeszkodą.
    A co do osób z ustaloną rentą rodzinną w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innych świadczeń, to ich liczba jest znikoma, w mojej gminie nie ma ani jednego takiego przypadku.
    Tak więc już wkrótce co drugi Polak będzie miał ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego… bo jak nie na córkę, to na matkę, jak nie na matkę, to na siostrę itp., coś się wykombinuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.