Emerytury nie urosną

Opublikowano: 11.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 297

Trzy partie: PO, PSL i PiS złożyły projekty ustaw o jednorazowym dodatku finansowym dla emerytów i rencistów w 2016 r. Niestety, jego wysokość jest żałośnie niska.

Wyścig do serc emerytów i rencistów nie ustaje. Już podczas kampanii wyborczej partie prześcigały się w okazywaniu swojej wrażliwości społecznej i dbałości o portfele seniorów. Teraz nadszedł czas na realizację obietnic.

Wszyscy wnioskodawcy zgodnie uzasadniają, że konieczność wprowadzenia takiego dodatku wynika z faktu, iż przewidywana na 2016 rok coroczna waloryzacja emerytur, rent i pokrewnych świadczeń, byłaby wyjątkowo niska. Ze względu na niską inflację, szacuje się, że waloryzacja mogłaby wynieść od kilku do maksymalnie dziesięciu złotych.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że w projekcie budżetu na 2016 r. przewidziano kwotę 1,4 mld zł na takie dodatki. Z pewnością należałoby się cieszyć, że większość sejmowa nie kwestionuje konieczności wspomożenia seniorów, ale czy emeryci mają się z czego cieszyć?

Złożone projekty ustaw przewidują, że najubożsi tj. otrzymujący świadczenie w wysokości do 900 zł brutto miesięcznie dostaną od 350 zł (projekt PO) do 400 zł (projekt PiS). „Najbogatsi” tj. otrzymujący świadczenie w wysokości od 1 500 – 2 000 zł otrzymaliby 100 zł lub 50 zł – jednorazowo, za cały rok.Gdyby podzielić tę kwotę na 12 miesięcy, okazałoby się, że miesięczny portfel najuboższych „spuchnie” o około 30 zł, a „bogaczy” o około 4 zł (wg wersji PiS) lub 8 zł (wg wersji PO). Zakładając, że dodatek będzie najprawdopodobniej opodatkowany, pieniądze, które trafią do emerytów i rencistów będą jeszcze mniejsze.

Tym sposobem establishment polityczny postawi emerytom i rencistom w Polsce jeszcze jedno wyzwanie – na co wydać ten, jakże hojny, dodatek?

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

W mojej ocenie warto zapoznać się z informacjami, co tak naprawdę jest istotne w POLSCE

http://gloria.tv/media/4krgku8cVnn

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Szkoda,że nie byli tacy wyrywni jak kradli kasę z OFE

dobramama
Użytkownik
dobramama

Może nie całkiem na temat, ale tak ogólnie o wieku emerytalnym i emeryturze.

Jak można liczyć, że odkładając niecałe 20 % pensji w Zusie na emeryturę później przez ponad trzydzieści lat będzie się dostawać kokosy. Jak ktoś odkłada 300 zł, to Później chciałby trzy tysiące? Skąd?

W 2013 roku średni czas życia kobiety wynosił nieco ponad 81 lat. W 1950 roku kobiety w Polsce żyły średnio niespełna 62 lata – przy założeniu, że statystyczna kobieta przez 40 lat odkłada na 2 lata emerytury, to ta emerytura może być wysoka, ale nie gdy taka statystyczna kobieta na emeryturze będzie ponad 30 lat.

Powrót do emerytury w wieku 60 lat, to będzie po prostu zwykłe psucie państwa. Z 300 zł nie zrobi się nagle 3000 zł. Ktoś będzie musiał do tego dopłacić. Już teraz z naszych podatków dopłaca się do emerytur. A będzie trzeba więcej, więcej, coraz więcej… Ja jestem przeciw.

hashi
Użytkownik
hashi

Z pustego Salomon nie na naleje. Sprawa jest prost ZUS zamiast inwestycji marnotrawi kasę na giełdzie przez te 35 lat nic nie urosło a większość zżarła inflacja w wysokości 7% rocznie. I jak to piramida finansowa zyskali tylko pierwsi który zaczęli grę. Najgorzej że teraz jako młody nie mogę zrezygnować z emerytury i muszę bulić 42% z każdej wypłaty których nigdy nie zobaczę. To jest grabierz.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

A jenerałki, komusze esbeckawe złodziejaszki i inne nieroboy i volksdeutsche wersja radziecka emeryturki ogromne przytulają? Nie bardzo dobramamo rozumiem co podwyższenie wieku emerytalnego ma załatwić obywatelowi prócz śmierci w śmieciowej robocie niewolniczej, jakimś przytułku czy pod mostem? Co to w ogóle ma do rzeczy? Jak to się ma do rzeczywistości? Do piramidy finansowej? Do machiny wyzysku i oszustwa? Oszuści dostaną więcej? To jest pomysł w stylu: Trzeba dłużej płacić haracz Don Corleone żeby nasz syn Claudio płacił 5% mniej później droga Cicciolino. WTF? A może by tak się zastanowić czy nie da się żyć nie płacąc haraczy mafii? Pieniądze z ZUSu krążą jak w skeczu Dług w wykonaniu Jana Kobuszewskiego i Kazimierza Brusikiewicza. Może jeszcze podwójnie OFE będzie inkasować później od nas? Zawsze nas okradną bo dajemy się okradać pięknie. Powierzyliśmy swój majątek złodziejom, szabrownikom i dziwimy się jeszcze, że znikają. Ja potrafię bić z bańki i dla Polski powinienem wstać i pójść z bańki pociągnąć tego czy owego ale nie zrobię tego bo to nic nie da ba nawet nie dotrę do wszystkich. Dałbym dobry przykład prawidłowej postawy patriotycznej i to jedyna byłaby z tego korzyść. Nie tak to trzeba jednak zrobić tylko bardziej zdecydowanie i w kupie. Niestety nie można czekać aż na miejscu pradawnej Puszczy będzie hipermarket. Nie można czekać aż ktoś komuś nie będzie przeszkadzał albo to albo śmo czy też śmamto a tamto. Nie można czekać aż zdegenerują się kolejne pokolenia i same wezmą udział w tym złodziejskim wyścigu. To już jest niewolnictwo. Brak niepodległości to niewola. Niestety sytuacja może się jedynie pogorszyć. Bardziej by się we mnie gotowało gdybym miał dzieci i wnuki, bo wiem co je czeka. Nie pojmuję jednak bierności tych, którzy potomków mają. W ramach tego co teraz mamy, w czym brodzimy nie da się nic dobrego osiągnąć dla Polski dla Polaków. Suwerenne państwo narodowe. Państwo Polaków albo śmierć w lochu takim czy siakim.

dobramama
Użytkownik
dobramama

Panie adamiebiernacki, to jest po prostu nie na temat, co Pan pisze. Ja mówię o ekonomii, a Pan “wyjeżdża” ze swoją ideologią, która mi wydaje mi się totalnie nonsensowna. W którą chyba tylko można wierzyć, bo na zdrowy rozum ogarnąć jej nie można. A tak już całkiem osobiście – “gdzieś mam taki naród i takie państwo narodowe”, za jakim Pan optuje (chyba, że jest Pan trollem i robi to specjalnie, żeby podburzać ludzi) – wolę wspólnotę uczciwych ludzi, a nie “narodowców”. Być takim “narodowcem”, to w dzisiejszych czasach wstyd i obciach. Proszę się wstydzić swoich antyhumanistycznych poglądów. “Walnąć z bańki” – wstyd za Pana. Dla mnie nie jest Pan Polakiem. Nie kocha Pan swojej ojczyzny. Chce Pan ją zmienić na wzór jakiegoś faszystowskiego kraju bananowego. Pewnie nie rozumie Pan, co to znaczy kochać. Kochać, to również z wadami. Nie jest Pan Polakiem, jest Pan jakimś faszystą. Przez to, że próbuje Pan reprezentować “naród”, tylko umniejsza Pan znaczenie Polski i Polaków. Podszywa się Pan tylko pod Polaka. Mam nadzieję, że czytelnicy nie będą oceniać Pana, jako Polaka (bo Polacy wcale tacy nie są), tylko jako zwykłego trolla.

dobramama
Użytkownik
dobramama

Jak widzę Pan adambiernacki trolluje tu przy wielu artykułach. Sorry, ale to nie moja bajka, raczej przestanę tu zaglądać. Są ideologie pozytywne, z którymi można się zgadzać lub nie i są ideologie toksyczne. Pan adambiernackie chce zabierać majątki całym rodzinom, walić z bańki, zieje jadem, gdzie popadnie. Wolę się trzymać od tego z daleka.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@adamie
Zacytuję Ci Czesława Białczyńskiego: “Jakie owoce Przyszłości może wydać drzewo podcięte u korzeni?”
Trzeba zacząć od korzeni, naszych słowiańskich korzeni. To już się dzieje, idzie zmiana.

@dobramamo
Niech się wstydzi ten, kto ma się czego wstydzić. Choć używanie słowa “wstyd” i do tego jeszcze “obciach” pokazuje, że używający dał się wmanewrować w poczucie winy. Poczucie winy to najgorsze, co można czuć, to nam podcina skrzydła i zniewala.
Zamiast obrażać Adama, lepiej zajmij się swoim poczuciem winy … i przestań trollować.

MB
Użytkownik
MB

@dobramama – “faszystowskim krajem bananowym” Polska jest od wielu lat i ten stan się pogłębia. Jeśli masz wątpliwości to sprawdź, co to na prawdę jest faszyzm i republika bananowa. A doprowadzili do tego nie ludzie pokroju Adama tylko bandyci zasiadający przy okrągłym stole.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@dobramama, niedobra . Dobra mama to taka która nie ubezwłasnowolni własnych dzieci . Daje im prawo wolności w szukaniu szczęścia własnego i życia po swojemu.
Nie popiera dziejącego się bezprawia.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

dobramama – :-) z politowaniem. Dziecko drogie nie mówisz o Ekonomii zapewniam Cię chyba, że telewizyjnej. Tak jak napisał MB faszystowskim krajem bananowym to jesteśmy niestety. Polakiem nie jest zdrajca, który wysługuje się okupantom wszelkiej maści czy to z chęci zysku, tchórzostwa, lenistwa itd. Ten zaiste Polakiem nie jest. Zarówno magnat czerwony, partyjny aparatczyk jak i zindoktrynowane czerwono tłumoki ograniczone intelektualnie a przede wszystkim moralnie włącznie z dziećmi onych też Polakami nie są a podszywają się pod nas jedynie. Każdy kto opluwa patriotę polskiego nie jest Polakiem. Polacy tacy są bo ja jestem Polakiem i nie muszę nikogo podburzać zapewniam bo Polacy są wzburzeni i to bardzo.

agama
Użytkownik

Polacy są wzburzeni, ale niesolidarni i leniwi, więc prędzej na zawały z niewyżycia powyzdychają, niż cokolwiek kiedykolwiek z tym państwem osiągna. Jak na razie tylko Kukiz ma łeb, żeby zmienić coś na dobre, ale 90% Polaków nadal domaga się starej kupy, popierając PiS i Nowoczesną.PO.