Przynależność do UE i NATO w pytaniach konstytucyjnych

Opublikowano: 21.07.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 481

Prezydent Andrzej Duda przedstawił ostateczny projekt referendum konstytucyjnego, które ma odbyć się już w listopadzie bieżącego roku. Polacy będą musieli odpowiedzieć na blisko dziesięć pytań dotyczących między innymi skomplikowanych spraw ustrojowych, natomiast duże kontrowersje może wzbudzać fakt, iż Duda chce wpisać do ustawy zasadniczej członkostwo Polski w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

Historia referendalnej propozycji głowy państwa jest już dość długa, biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę legislacyjną jego obozu politycznego. Duda zapowiedział przeprowadzenie ogólnonarodowego głosowania nad zmianami w ustawie zasadniczej w maju ubiegłego roku, przed ponad miesiącem jego kancelaria przedstawiła proponowaną listę piętnastu pytań, natomiast teraz sam prezydent ostatecznie przedstawił dziesięć kwestii jakie mają poddane pod opinię narodu.

W dniach 10-11 listopada Polacy będą więc mogli zadecydować o całej palecie kwestii – od skomplikowanych spraw ustrojowych związanych z systemem wyboru posłów, aż po konstytucyjną zasadę nienaruszalności programu 500 plus. Prezydent chce również, aby w referendum przegłosowano kwestię konstytucyjnej przynależności Polski do Unii Europejskiej i NATO z jednoczesnym „poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP”.

To pytanie powinno budzić sporo emocji, ponieważ po pierwsze przywołuje ono na myśl komunistyczną ustawę zasadniczą z 1976 roku, wprowadzającą zapis o przyjaźni ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, a po drugie nasz kraj poprzez samo przystąpienie do UE zrezygnował z niektórych krajowych prerogatyw. Dodatkowo jeszcze przed akcesją do Unii polski system prawny był dostosowywany do unijnych wymogów.

Na podstawie: Prezydent.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. ZIWK 21.07.2018 10:40

  Przecież większość pytań w referendum, jest tak skonstruowana, żeby padły podpowiedzi na tak…

  A jak będzie TAK, to PiSS będzie twierdził, że ma mandat od społeczeństwa na zmianę Konstytucji – a nie jest oczywiste, że PiSSkonstytucji, będą jakiekolwiek zapisy odzwierciedlające wyniki referendum.
  Zresztą jakichkolwiek projektów PiSSkonstytucji “przypadkowo” brak, żeby nie dawać podstaw do merytorycznej dyskusji, czy analiz. A konstytucja zostanie uchwalona o 3:20 nad ranem w ten sposób: http://sicienko.info/admin/uploader/upload/6/402/0.22578600%201352842734.jpg

 2. martino2008 21.07.2018 10:44
 3. radical3dom 21.07.2018 11:44

  Wszsytkie te pytania są beznaziejne, odpowiedz na tak na kazde z pytan nie poprawi naszego losu, w konstytucji powinno byc:
  1. Chcacemu nie dzieje sie krzywda
  2. Wolnosc Polaka konczy sie tam gdzie zaczyna wolnosc drugiego czlowieka
  3. Zakaz zadłużania państwa
  4. Podatki na panstwo i inne daniny jakkolwiek nazwane przymusowe nie moga wynosic wiecej jak 10%

  To taka podstawa aby żyło się lepiej;) Wiadomo że tak konstytucja nigdy nie bedzie wygladala ale pomarzyć można:)

 4. polach 21.07.2018 13:30

  Ci pokręcenie okupanci, całkiem już oszaleli, myśląc że w kółko ludzie będą ten cały syf tolerować jaki sobą reprezentują.

  “aż po konstytucyjną zasadę nienaruszalności programu 500 plus” takimi tekstami chcą nas przekupić abyśmy się zgodzili na proponowane przez okupantów zniewolenie…
  Będą przekonywać że dzięki nim “przywileje” jakieś zachowamy, abyśmy się dali sprzedać za nie na amen pod ich dyktando.Hipokryzja i zakłamanie tych pasożytów już grubo mnie wkurza, jak mnie to i innych ziomków – w końcu szala goryczy się przeleje…ten dzień jest coraz bliżej.

  “Prezydent chce również, aby w referendum przegłosowano kwestię konstytucyjnej przynależności Polski do Unii Europejskiej i NATO z jednoczesnym „poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP”.”

  Przynależność do UE i NATO wyklucza “nadrzędność konstytucji RP” oraz jej suwerenność.I jak może stworzyć w ogóle okupant dla okupowanego kraju coś suwerennego? dla niego? to farsa taka że szkoda gadać. Wszystkie ich prawa są farsą, a naszą ostatnią suwerenną wybrana przez Naród konstytucją jest ta z 1935 r. z 23 kwietnia- i legalny oparty o nią Prezydent J.Zbigniew Potocki. Tkz III Rp to system – nakładka okupacyjna, dyktat, polskojęzycznych, nie wybranych przez Nas tkz władz.
  Wielu Polaków zaczęło odkrywać swe korzenie a to zobowiązuje do podjęcia wyzwania i wyrwania się z pod okupacyjnego systemu grabienia nas ze wszystkiego, to ostatni dzwonek jeżeli mamy zachować swoją tożsamość.

 5. 8pasanger 21.07.2018 21:46

  Kryminalista Andrzej D. jak widzę ma sporo fantazji.Nie pójdę na to żenujące referendum.Wszystkim przeciwnikom pos radzę to samo.Referendum nie będzie ważne jeśli nie weźmie w nim udziału 50%uprawnionych do głosowania.Taki próg ważności jest co prawda absurdalny i specjalnie tak wyznaczony w ustawie o referendum przez skrajnych wrogów demokracji w ogóle a już bezlośredniej w szczególności ale możemy to wykorzystać.A próg ważności powinien być obniżony do 1/3 uprawnionych by było ważne.Jednak nieroby z klasy politycznej zrobią wszystko by demokrację bezpośrednią powstrzymać.Co najmniej połowa z tych politycznych nierobów powinna być wywalona i niech szukają pracy na tym ,,rynku pracownika”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.