Przestańcie wspierać 16 dywizję armii irackiej!

Opublikowano: 28.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 913

“Przestańcie wspierać 16 dywizję armii irackiej” – zaapelowało do rządu Stanów Zjednoczonych Human Rights Watch. Obrońcy praw człowieka przekonują, że w ostatniej fazie bitwy o Mosul jednostka popełniła poważne zbrodnie wojenne.

Grupa powołuje się w swoich raportach na dwóch międzynarodowych obserwatorów, którzy twierdzą, że byli świadkami pozasądowych, doraźnych zabójstw osób podejrzanych o przynależność do bojówek Państwa Islamskiego. Wzywa, by Stany Zjednoczone zaprzestały udzielania 16 dywizji jakiejkolwiek pomocy do momentu, aż nie zostanie sfinalizowane śledztwo dotyczące postępowania jej żołnierzy w ostatniej fazie bitwy o Mosul i już po ogłoszeniu irackiego zwycięstwa.

O tym, że wypieraniu ISIL towarzyszyły zbrodnie wojenne, alarmował już pod koniec maja dziennikarz Ali Arkady, który na łamach „Der Spiegla” wydrukował swój reportaż przedstawiający dręczenie i torturowanie mężczyzn samowolnie pojmanych przez irackich żołnierzy.

Kolejne zdjęcia i wideo pojawiały się w internecie w miarę postępów irackiej armii. Wśród nich jest nagranie, na którym żołnierze strącają mężczyznę ze skały oraz materiały dokumentujące pobicia. W połowie lipca media donosiły o znalezieniu w Mosulu budynku, w którym znajdował się stos nagich ciał osób ewidentnie pozbawionych życia już po zwycięstwie nad Państwem Islamskim. Doniesienia te jednak nie mogą być w stu procentach zweryfikowane. Jak twierdzi HRW, odkąd incydenty tego rodzaju zaczęły być nagłaśniane, rząd iracki celowo uniemożliwia obrońcom praw człowieka prowadzenie badań i maksymalnie komplikuje pracę dziennikarzom. Także rzecznicy rządu i wojska odmówili komentarza.

Sarah Leah Whitson, kierująca w HRW departamentem ds. Bliskiego Wschodu, wezwała Amerykanów do „poważnego przyjrzenia się swojej współpracy z siłami irackimi”. Przekonywała, że amerykańscy podatnicy nie powinni finansować „przerażających zbrodni wojennych”. Niestety, taka sytuacja zdarza się dość regularnie, zawsze, gdy USA zabiera się do szerzenia demokracji w jakimś zakątku świata. Teraz, gdy wojsko irackie zwyciężyło nad naprawdę przerażającymi terrorystami, o zatuszowanie popełnionych „przy okazji” zbrodni będzie tym łatwiej.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Almuric 28.07.2017 20:54

    Przez parę ostatnich lat ludność iracka doznała ogromnych krzywd i barbarzyństwa ze strony władz isil-u… Jakim cudem wojska, które zwyciężyły, a ich rodziny i znajomi doznali tych krzywd mieli zachowywać się humanitarnie? Nie zapomnijmy o reakcjach aliantów, którzy wyzwalali obozy koncentracyjne, o reakcjach ludności wyzwalanej w stosunku do konfidentów i sługusów katów… Nagle o wszystkim zapomniano, dodajmy jeszcze do tego religię i skutek taki musi być, sprawiedliwość zaprowadza się sama, po prostu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.