Przestańcie wspierać 16 dywizję armii irackiej!

Opublikowano: 28.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

“Przestańcie wspierać 16 dywizję armii irackiej” – zaapelowało do rządu Stanów Zjednoczonych Human Rights Watch. Obrońcy praw człowieka przekonują, że w ostatniej fazie bitwy o Mosul jednostka popełniła poważne zbrodnie wojenne.

Grupa powołuje się w swoich raportach na dwóch międzynarodowych obserwatorów, którzy twierdzą, że byli świadkami pozasądowych, doraźnych zabójstw osób podejrzanych o przynależność do bojówek Państwa Islamskiego. Wzywa, by Stany Zjednoczone zaprzestały udzielania 16 dywizji jakiejkolwiek pomocy do momentu, aż nie zostanie sfinalizowane śledztwo dotyczące postępowania jej żołnierzy w ostatniej fazie bitwy o Mosul i już po ogłoszeniu irackiego zwycięstwa.

O tym, że wypieraniu ISIL towarzyszyły zbrodnie wojenne, alarmował już pod koniec maja dziennikarz Ali Arkady, który na łamach „Der Spiegla” wydrukował swój reportaż przedstawiający dręczenie i torturowanie mężczyzn samowolnie pojmanych przez irackich żołnierzy.

Kolejne zdjęcia i wideo pojawiały się w internecie w miarę postępów irackiej armii. Wśród nich jest nagranie, na którym żołnierze strącają mężczyznę ze skały oraz materiały dokumentujące pobicia. W połowie lipca media donosiły o znalezieniu w Mosulu budynku, w którym znajdował się stos nagich ciał osób ewidentnie pozbawionych życia już po zwycięstwie nad Państwem Islamskim. Doniesienia te jednak nie mogą być w stu procentach zweryfikowane. Jak twierdzi HRW, odkąd incydenty tego rodzaju zaczęły być nagłaśniane, rząd iracki celowo uniemożliwia obrońcom praw człowieka prowadzenie badań i maksymalnie komplikuje pracę dziennikarzom. Także rzecznicy rządu i wojska odmówili komentarza.

Sarah Leah Whitson, kierująca w HRW departamentem ds. Bliskiego Wschodu, wezwała Amerykanów do „poważnego przyjrzenia się swojej współpracy z siłami irackimi”. Przekonywała, że amerykańscy podatnicy nie powinni finansować „przerażających zbrodni wojennych”. Niestety, taka sytuacja zdarza się dość regularnie, zawsze, gdy USA zabiera się do szerzenia demokracji w jakimś zakątku świata. Teraz, gdy wojsko irackie zwyciężyło nad naprawdę przerażającymi terrorystami, o zatuszowanie popełnionych „przy okazji” zbrodni będzie tym łatwiej.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Almuric
Użytkownik
Almuric

Przez parę ostatnich lat ludność iracka doznała ogromnych krzywd i barbarzyństwa ze strony władz isil-u… Jakim cudem wojska, które zwyciężyły, a ich rodziny i znajomi doznali tych krzywd mieli zachowywać się humanitarnie? Nie zapomnijmy o reakcjach aliantów, którzy wyzwalali obozy koncentracyjne, o reakcjach ludności wyzwalanej w stosunku do konfidentów i sługusów katów… Nagle o wszystkim zapomniano, dodajmy jeszcze do tego religię i skutek taki musi być, sprawiedliwość zaprowadza się sama, po prostu…