Przedsiębiorcy domagają się rekompensat za koronawirusa

Opublikowano: 10.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1120

Pod koniec ubiegłego tygodnia rządowej pomocy domagali się przedsiębiorcy z branży transportowej, z kolei teraz rekompensaty z powodu koronawirusa chętnie zobaczyliby także przedstawiciele innych branż. Domagają się oni wprowadzenia preferencyjnych kredytów i pożyczek, możliwości skrócenia czasu pracy pracowników oraz dopłat do wynagrodzeń osób zatrudnianych przez firmy.

Nowelizacji specjalnej ustawy o walce z koronawirusem domaga się jedna z największych organizacji pracodawców, czyli Konfederacja Lewiatan. Jej przedstawiciele uważają, że epidemia tej choroby z pewnością spowoduje duże straty dla gospodarki, co już dzieje się w przypadku branży transportowej. Z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego miałby spełnić szereg postulatów przedstawionych przez przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan twierdzi chociażby, że nowy kształt prawa powinien oznaczać zapewnienie firmom dostępu do preferencyjnych kredytów i pożyczek, obniżenie stawek podatkowych, wprowadzenie okresów karencji w egzekwowaniu należności, zmianę zasad wypłacania zasiłku chorobowego czy umożliwienie wprowadzenia przestojów i skróconego czasu pracy.

Samych kredytów miałby udzielać chociażby Bank Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorcy postulują, aby pożyczki takie były nisko oprocentowane, termin ich spłaty został rozłożony nawet na dwa lata, a same firmy nie musiały wypełniać restrykcyjnych zapisów dotyczących ich zabezpieczenia. Jeśli chodzi o płacone składki zmiany „mogłyby dotyczyć obniżenia stawek, wprowadzenia okresów karencji w egzekwowaniu należności oraz możliwości rozłożenia ich na raty”.

Co więcej, środowiska biznesowe domagają się także dopłat do wynagrodzeń pracowników. „Mając na uwadze wzrost wysokości płacy minimalnej w ostatnich latach, kwota dofinansowania powinna zostać podwyższona, co najmniej do połowy płacy minimalnej” – piszą w swoim apelu przedstawiciele Konfederacji Lewiatan.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.