Protestujący koczują na statkach wielorybniczych w porcie

Opublikowano: 04.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 926

Wczoraj wieczorem na Islandii dwóch eko-aktywistów wspięło się na maszty dwóch statków wielorybniczych i nadal tam przebywają.

Informacje te pochodzą z portalu Vísir.is, których dziennikarze są na miejscu zdarzenia. Protestujący prawdopodobnie przybyli do Islandii dzięki Fundacji Paula Watsona, ale nie są oficjalnie członkami tej organizacji.

Kristján Loftsson, właściciel Hvalur hf., powiedział w ubiegły weekend, że połowy wielorybów zostaną wznowione, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Minister żywności Svandís Svavarsdóttir zezwoliła ponownie na połowy w zeszłym tygodniu.

Jednak Paul Watson, który od kilkudziesięciu lat walczy z wielorybnictwem, jednocześnie zadeklarował, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać polowania.

Biuro prasowe ma oświadczenie, które prawdopodobnie zostało napisane przez drugiego protestującego. „4 września 2023 r. Anahita Babaei wspięła się na bocianie gniazdo masztu na Hval 8 w pokojowym proteście przeciwko zabijaniu zagrożonego gatunku zwierząt” – czytamy w oświadczeniu. Czytamy w nim również, że połowy stanowią naruszenie zarówno prawa islandzkiego, jak i międzynarodowego. Odniesiono się do wniosku komisji ekspertów, że polowanie nie jest możliwe w sposób humanitarny, oraz do faktu, że grupa robocza pracująca tego lata nie zapoznała się z eksperckimi wnioskami. „Prawie 600 000 ludzi na całym świecie podpisało petycję wzywającą Islandię do zaprzestania połowów wielorybów, a ponad 80 pracowników branży filmowej zastrzegło, że nie będą pracować na Islandii, jeśli połowy wielorybów będą kontynuowane”.

Świat stoi obecnie w obliczu kryzysu klimatycznego, a wieloryby są czynnikiem zapewniającym przetrwanie ludzkości. Nie ma racjonalnych powodów, aby kontynuować polowania. Rybołówstwo komercyjne przyczyniło się do tego, że gatunkom grozi obecnie wyginięcie. Babaei twierdzi, że ta decyzja jest smutna i że w tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko podjąć odpowiednie kroki.

Straż pożarna i policja próbowały sprowadzić ich na ziemię. Nie udało się i opuściły miejsce zdarzenia, ale protestujący nadal okupują statek.

Autorstwo: A.K.
Na podstawie: Visir.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.