Próba statku kosmicznego SpaceX zakończyła się eksplozją

Opublikowano: 20.11.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2827

Statek kosmiczny Starship firmy SpaceX dotarł podczas sobotniej próby do przestrzeni kosmicznej, ale po kilku minutach pojazd eksplodował — informuje agencja Reuters. To kolejna nieudana bezzałogowa próba statku, który zaprojektowano do misji załogowych na Księżyc, a nawet jeszcze dalszych.

Starship został wystrzelony w sobotę z bazy w Boca Chica w Teksasie. Lot statku miał trwać w założeniu 90 minut, ale kontakt ze statkiem został utracony około ośmiu minut po starcie, a SpaceX oświadczyło, że pojazd uległ awarii.

Górny człon pojazdu z sukcesem odłączył się od pierwszego stopnia rakiety Super Heavy, która wyniosła go 90 km nad powierzchnię Ziemi, ale pierwszy człon rakiety eksplodował po odłączeniu — relacjonuje BBC.

Starship, który jest wynoszony w kosmos przez dwustopniową rakietę, ma całkowitą wysokość 120 metrów — jest większy niż Statua Wolności i jest największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Podczas pierwszej próby Starshipa, która odbyła się 20 kwietnia, pojazd wybuchł w niecałe cztery minuty po starcie zaplanowanego na 90 minut lotu.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. replikant3d 20.11.2023 19:42

  Naprawdę wierzycie w te ,,pechowe,, katastrofy? Coś ich za dużo. Globaliści nie dopuszczą do żadnych lotów kosmicznych bo szokująca prawda może wyjść na jaw. A Musk w tym uczestniczy. Dlatego zadziwiająco ,,spokojnie,, przyjmuje kolejne katastrofy. Tak ma być. Tą metodą można w nieskończoność mamić maluczkich o ,,przyszłych,, lotach w kosmos..Zastanówcie się. W czasach apollo były takie katastrofy, ale technika była bardziej prymitywna. A dzisiaj?, Rozwój technologlii powinien uniemożliwiać takie notoryczne katastrofy. Coś tu jest nie halo…no ale masy trzeba zniechęcić do tematu eksploracji kosmosu, jako niebezpieczne i drogie…No i to doskonały sposób na wyciąganie kasy…

 2. Denisrozrabiaka 20.11.2023 20:21

  @replikant3d – coś w tym jest, ale muszę się domyślać o co Ci chodzi “…bo szokująca prawda może wyjść na jaw”.
  Zgaduję co miałeś na myśli, ale jak nie chcesz o tym pisać wprost to ja tym bardziej nie będę próbował.
  Ja dodam, że dobrze ma Musk posypane (kasa) , że buduje tyle statków kosmicznych.

 3. replikant3d 21.11.2023 20:29

  Denisrozrabiaka, tą tejemnicą jest prawdziwa natura księżyca ( jest sztuczną konstrukcją) i to że mamy od dawna kolonie górnicze na Marsie. Wię nie wolno dopuścić do żadnych lotów na Marsa lub księżyca. A jak to najłatwiej osiągnąć? Katastrofy i nieudane starty…Stara taktyka…

 4. kufel10 21.11.2023 21:34

  replikant – wg opinii osób będących w temacie nie mamy technologii by tam dolecieć, być moze od niedawna istnieje technologia by odwiedzić najbliższe ciało niebieskie.

 5. elroman 22.11.2023 17:18

  Z drugiej strony można śmiało stwierdzić że człowiek jeszcze nie postawił nogi na księżycu.

 6. replikant3d 22.11.2023 18:47

  kufel10, Istnieją tajne programy naukowe nie uwzględnione w ,,rejestrach,, Często nawet rządy o nich nie wiedzą. Te ,,osoby,, będące w temacie nawet nie wiedzą o takich programach gdyż nie mają odpowiedniego ,,poziomu dostępu,, Strefa 51 też ,,nie istniała,, przez dekady. Więc zastanów się ile wynalazków jest po prostu ukrytych w ich ,,sejfach,, I ile jeszcze takich ,,stref 51,, istnieje. A jest ich multum. ,,Oficjalna,,Technologia do której mamy obecnie dostęp, jest zawsze o kilka dekad do tyłu względem technologii wojskowej. To stara taktyka. Wszystkie obecne potęgi militarne na świecie stosują tę samą taktykę. Czyli ukrywanie prawdziwego poziomu wiedzy technologicznej. Tak to działa.

  elroman, Postawili nogę, sęk w tym że ,,rezydenci,, na księżycu dali im do zrozumienia że nie życzą sobie obecności ludzi na księżycu. To dlatego tak naprawdę po ,,Apollo,, ustały jakiekolwiek próby powrotu na naszego satelitę. Preteksty i ,,powody,, zawsze się znalazły. I jeden z najbardziej powszechnych : ,,Zbyt wysokie koszty,, Brzmi znajomo?

 7. MasaKalambura 25.11.2023 02:27

  Chińczycy mogliby tak zmodyfikować swoje magneto-strady, żeby na specjalnie dobudowanej bieżni balistycznej na poza atmosferę, w kosmos kapsuły, niechemicznie umieszczać. To tylko kwestia al
  gorytmu ich Bestii.

  Prędkości czysto mechaniczne nie są aż tak szokujące. 11.000 km/h. Może 13.000…
  8 km na sekundę.

  Ciekawe, jak idą ich prace nad piorunem kulistym? Zgodnie z przewidywaniami ich Lema, Cixin Liu..

 8. paullenburg 25.11.2023 11:57

  ,,rezydenci,, na księżycu dali im do zrozumienia że nie życzą sobie obecności ludzi na księżycu.”

  Ale,ze Twardowski taki niegoscinny to bym sie nie spodziewal …😅

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.