Powrót sokoła

Opublikowano: 28.08.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 762

Rok 2011 był kolejnym rokiem intensywnych działań prowadzonych na rzecz reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce – informuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Na czterech stanowiskach zostało wypuszczonych 66 ptaków.

Intensywne reintrodukcje rozpoczęły się w 2010 roku. Na trzech stanowiskach (Lasy Gostyńsko-Włocławskie, Puszcza Barlinecka i Dolina Baryczy) wypuszczono 56 młodych ptaków. W 2011 roku uruchomiono kolejne stanowisko, tym razem na Mazurach na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

– W tym roku udało nam się reintrodukować łącznie 66 sokołów wędrownych w czterech miejscach na terenie Polski. Liczymy, że w kolejnych latach będziemy mogli wypuszczać w sumie około 80 ptaków, po 20 w każdej z lokalizacji. – powiedział Janusz Sielicki ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. – Dzięki zaangażowaniu sokolników mamy w Polsce już około 20 gniazd sokoła wędrownego, jednak wszystkie znajdują się w dużych miastach i w górach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się przywrócić sokoła także do lasów, czyli jego pierwotnego środowiska. – dodał.

W ramach realizacji ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego Stowarzyszenie co roku monitoruje także lęgi tych ptaków w naturze. Podczas kontroli młodym sokołom zakładane są obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. W 2011 r. na znanych stanowiskach lęgowych na terenach zurbanizowanych wykluło się łącznie 15 młodych sokołów, a na terenach górskich 9.

Zdjęcie: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.