Sejm głosami PiS przyjął wywłaszczanie Polaków bez wywłaszczania

Opublikowano: 18.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5587

Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, Polacy stracą prawo decydowania o losie swych nieruchomości. Przykładowo — będą musieli płacić podatki za nabyte działki budowlane, ale nie będą mogli ich sprzedać, ani niczego na nich wybudować. W praktyce stracą prawa do swych nieruchomości, nie tracąc równocześnie obowiązków. Oczywiście, o odszkodowaniach można zapomnieć. Zaniepokojone są również organizacje ekologiczne. Poniżej stanowisko jednej z nich – Pracownii na rzecz Wszystkich Istot.

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel” z powodu kneblowania ust i odbierania praw obywatelom, gminom i organizacjom pozarządowym. „To postawienie kropki nad i w zdemontowaniu prawa środowiskowego” – alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i zapowiada złożenie skargi do Komisji Europejskiej.

Każda inwestycja, która zostanie przez rząd uznana za strategiczną, wykluczy obywateli z procesu inwestycyjnego i zignoruje przyrodę. Wszystko może być uznane jako strategiczne: składowanie i utylizacja niebezpiecznych odpadów, kopalnia zanieczyszczająca rzeki, dowolna inwestycja, pod którą zniszczyć trzeba będzie ludzkie domy czy cenne przyrodniczo obszary Natura 2000. Katalog jest obszerny i dowolny.

„Dziś nikt nie może czuć, że jego dom i miejsce, w którym żyje, są bezpieczne. Dwóch ministrów „z góry” uzna jakąś inwestycję za „strategiczną”, a cała reszta społeczeństwa będzie musiała się podporządkować i nie będzie miała żadnych możliwości, by ochronić miejsce, w którym żyje. Lex Knebel jednoznacznie umieszcza Polskę wśród systemów autorytarnych, gdzie głos obywatela nie ma znaczenia, a z powodu decyzji władzy dobytek rodzin czy całych miejscowości może zostać zniszczony a życie utrudnione przez szkodliwe, trujące inwestycje” – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Rząd przekonuje, że nowelizacja usprawni inwestycje. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uważa, że gdyby naprawdę chodziło o rozwój Polski, władze zajęłyby się odblokowaniem środków z KPO i działaniem zgodnym z demokratycznym porządkiem prawnym. „Prawo i Sprawiedliwość wprowadza Lex Knebel, by odebrać Polakom podstawowe prawa, takie jak prawo do czystej wody i powietrza, po to, by stłumić głos obywateli. Od lat kawałek po kawałku, za pomocą specustaw (drogowej, o budowie muru na granicy, odrzańskiej) niszczono standardy prowadzenia inwestycji, utrudniając obywatelom walkę o prawo do życia w zdrowym środowisku. Lex Knebel to postawienie kropki nad i w zdemontowaniu prawa środowiskowego. Dziś każda inwestycja, która napotykała na społeczny opór ze względu na swoją szkodliwość, będzie mogła być realizowana” – mówi Radosław Ślusarczyk.

Przeciwko nowelizacji protestowało 80 organizacji i ruchów społecznych. Manifest na 100 dni nowego rządu — inicjatywa Koalicji Klimatycznej — wśród najważniejszych zadań nowego rządu uważa odwrócenie Lex Knebel. Swój sprzeciw wyrazili także samorządowcy. „Kilka dekad budowaliśmy w Polsce „małe ojczyzny”. Z powodu Lex Knebel decyzje gminy dotyczące zagospodarowania przestrzennego będą ignorowane. Odwrócenie Lex Knebel będzie mieć kluczowe znaczenie dla przywrócenia praworządności, poszanowania praw strony społecznej oraz ochrony przyrody” – dodaje Ślusarczyk.

Nowe prawo jest sprzeczne z unijnymi dyrektywami: ocenową (art. 2 ust. 4 dyrektywy EIA), siedliskową (art. 6 ust. 3 i 4) i wodną (art. 4 ust. 7). Wykluczenie społeczeństwa z procesu inwestycyjnego i ograniczenie jego prawa do sądu to z kolei złamanie art. 9 ust. 2 konwencji z Aarhus. Dlatego Pracownia na rzecz Wszystkich Istot będzie bronić Polaków i polskiej przyrody w unijnych instytucjach. „Na szczęście jesteśmy częścią Unii i mamy narzędzia prawne, aby przeciwdziałać naruszeniom, dlatego zapowiadamy skierowanie skargi do Komisji Europejskiej” – mówi Radosław Ślusarczyk.

Szczegółowy opis zagrożeń wynikających z ustawy Lex Knebel dostępny jest TUTAJ.

Autorstwo: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 18.08.2023 15:44

  UE tak jak ONZ to narzędzia globalistów, a przepisy obecnie uchwalane mają pozbawić ludzi majątku. Dlatego skarga ,,zniknie,, w czeluściach biurokracji Brukseli…

 2. Vilgefortz55 19.08.2023 07:16

  Dlatego informuje gdzie mogę, że jedyna nasza szansą na normalność w PL jest Społeczny Ruch Polaków => RUCH DOBROBYTU I POKOJU.

  Nie rządzą nami polacy tylko polskojezyczni ukraincy i chazarzy…nawet Łukaszenka o tym mówił nie raz.

  Oni(rząd warszawski) beda nas “doić” do końca a jak już nic nie zostanie tylko ogromny dług publiczny to prawdopodobnie po wyborach wpuszczą nas w wojnę. Bo jak to mówił morawiecki na taśmach “wojna zmienia perspektywę w pięć minut”

  Lub wg idei globalistów “nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy” zrobią z nas współczesnych niewolników bez prawa własności…

 3. Wolfman 19.08.2023 10:21

  Nic to nie zmieni jeśli piszesz to tylko na tym portalu pod każdym postem. Młodzi gniewni siedzą na portalach growych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.