Polskie odszkodowania za niemiecki Holocaust?

Opublikowano: 14.02.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1842

Sprawa roszczeń za pożydowskie mienie coraz bardziej przypomina sprawę “gościa, któremu ktoś spala dom. Gość dostaje odszkodowanie i wyjeżdża. Na zgliszczach ktoś inny buduje swój dom. Ale gość wraca po latach i mówi: “oddaj mój dom albo wypłać mi odszkodowanie!”. “Dlaczego?” – pyta inny. “Dlatego!” – odpowiada gość” (via: St. Balcerac). Warto odnotować, że roszczenia ofiar Holocaustu, które po wojnie uzyskały obywatelstwo USA, zostały uregulowane umową międzynarodową między PRL a USA z 16 lipca 1960 r. Żądanie nowych wypłat przez obywateli USA jest zatem bezzasadne!

Na wczorajszej konferencji prasowej Mike’a Pompeo oraz Jacka Czaputowicza padły słowa, które powinny wywołać u nas konsternacje. Szefów dyplomacji USA wypowiedział bowiem następujące zdanie: “Wzywam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla tych, którzy stracili własność podczas Holocaustu”.

W kontekście powyższego warto odnotować, że roszczenia ofiar Holocaustu, które po wojnie uzyskały obywatelstwo USA, zostały uregulowane umową międzynarodową między PRL a USA z 16 lipca 1960 r. Zgodnie z jej treścią USA otrzymały od PRL kwotę 40 milionów ówczesnych dolarów (dziś równowartość ok. 1 mld dolarów). W zamian władze USA przejęły na siebie wszelkie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych ofiar Holocaustu, które pozostawiły majątek w Polsce, a po wojnie otrzymały obywatelstwo USA i zobowiązały się, że nie będą wysuwały, ani popierały żadnych nowych roszczeń.

Umowa z 16 lipca 1960 r. nie regulowała kwestii tzw. mienia bezspadkowego, czyli nieruchomości, dzieł sztuki, środków finansowych pozostawionych przez mieszkańców Polski narodowości żydowskiej, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej i nie pozostawili po sobie spadkobierców. Umowa między USA a PRL tego nie regulowała, bo nie musiała. Obowiązywało bowiem polskie prawo cywilne, zgodnie z którym mienie bezspadkowe finalnie przechodziło na rzecz Skarbu Państwa.

Teorie, jakoby miało być inaczej pojawiły się dopiero na początku lat 1990., w środowisku Światowego Kongresu Żydów. Organizacja ta zaczęła forsować pogląd, jakoby mienie bezspadkowe pozostawione przez ofiary Zagłady powinno należeć do nich (ewentualnie powinni oni otrzymać stosowne rekompensaty finansowe). W tym celu Światowy Kongres Żydów powołał nawet specjalną organizację, tj. World Jewish Restitution Organization (WJRO).

Powstaje zatem pytanie – skoro kwestia odpowiedzialności za roszczenia ofiar Holocaustu, które po wojnie uzyskały obywatelstwo USA, została uregulowana umową międzynarodową między PRL a USA z 1960 r., a w zakresie pozostałych (nieamerykańskich) ofiar Holocaustu (i ich spadkobierców) toczą się (lub mogą się toczyć) postępowania reprywatyzacyjne przed polskimi sądami, to co dokładnie miał na myśli Mike Pompeo wzywając polskich polityków do restytucji mienia prywatnego wobec tych, którzy stracili własność podczas Holocaustu? Czy rzeczywiście chodziło mu o wielomiliardowe roszczenia Światowego Kongresu Żydów za tzw. mienie bezspadkowe?

Na podstawie: State.gov, Wp.pl, Twitter.com [1] [2]
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Husar
Użytkownik
Husar

Zaczyna się, a jaki z tego wniosek? Nie należy nadawać przywilejów ani praw przedstawicielom obcego narodu będącymi gośćmi na naszym utrzymaniu! Powinno być tak jak za starej Polski przed rozbiorami. Prawa mieli tylko Polacy Słowianie, co jest rzeczą absolutnie normalna, etyczną i moralną z tego względu, gdyż to nasz kraj, nasze ziemie a my jesteśmy własnym narodem z własna kulturą i tradycją i mamy święte prawo decydować sami o sobie, a nie dopuszczać innych o decydowaniu za obcy naród.
Gdy to prawo naturalne i zasady etyczne moralne ludzkość złamała tak się zaczął cały syf na świcie. Bo motłoch kieruje się chciwością, własnym interesem i władzą jednego człowieka nad drugim lub hybryd nad człowiekiem.

Kain
Użytkownik
Kain

Żałosny Czaputowicz liżący stopy wszystkim anglosaskim i mieszańcom(Ameryka to emigranci) z USA. Jak zwykle antypolski rzad milczy sprzedawczyki a Polacy puki maja co jeść i tematy do kłótni z TV to palcem nie ruszą – co oni z nami zrobili amerykanizacja społeczeństwa prawie dokonana. Rozwalili Czechy i Słowację , rozwalili Jugosławię, Rozwalili Serbie niszczą każdy sojusz słowiański przypatrzcie się dobrze.A teraz nas podzielili wewnętrznie co może doprowadzić do zamieszek i ewentualnych rozbiorów- to nie sen RAŚ i inne kity tylko czekają etc.

Kain
Użytkownik
Kain

Husar jesteś gość pozdrawiam!

net
Użytkownik
net

Można żydom zapłacić pod jednym warunkiem. Użyją swoich wpływów i kancelarii prawniczych, by Niemcy nam zapłacili reparacje wojenne. Nawet bym dorzucił kilka mld zł. extra.

Trzeba też być konsekwentnym. Jeśli twierdzimy, że “PRL” to nie było suwerenne państwo polskie i na tej podstawie nie mają być ważne zrzeczenia się reparacji Polski za II WŚ, to nie będzie też ważna umowa z 1960 r podpisana z USA , by władze USA przejęły na siebie wszelkie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych ofiar Holocaustu.

Jeszcze jedno. Zastanawiałem się nad ludobójstwem, które nie ulega przedawnieniu. Czy na tej podstawie polskie rodziny mogą dostać odszkodowanie od Niemiec, czy ta kwota była już ujęta w kwocie wstępnie wyliczonych reparacji ?

razowy40i4
Użytkownik
razowy40i4

@net
Nie kolego – nie można … ponieważ kiedy zaczęto by w takiej wyssanej z palucha sprawie negocjować automatycznie taka bez precedensowa sprawa zyskałby legitymacje …

A poza tym jakie obywatelstwo miały ofiary ? Przypuszczam że polskie … więc na jakiej podstawie domagają się uroszczeń na zasadzie przynależności etnicznej religijnej czy plemiennej ?
Więc idąc tym tokiem rozumowania polska jako kraj “ katolicki ‘’ powinien domagać się zwrotu mienia po zmarłych którzy nie pozostawili spadkobierców nie tylko Polakach czy katolikach ale i Słowianach ta terenie całego świata …
Jaki sąd potraktował by poważnie taki pomysł …?

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

W tym wypadku słowo restytucja oznacza po prostu okupacja!