Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie

Opublikowano: 30.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1756

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA — powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie — dodał.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podpisali we wtorek trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej. „Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie” – powiedział Buda. Jak dodał, trzy porozumienia dotyczą udziału drugiego w historii Polaka w misji kosmicznej, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych. „Chcielibyśmy być liderami albo współuczestnikami tego, co najważniejsze dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj trzy porozumienia, które mamy już podpisane. Po pierwsze o misji naszego astronauty Polaka — co do osoby wszystko jeszcze przed nami. Mamy kandydata, ale on musi przejść testy, musi przejść akceptację. Tutaj nie chcemy jeszcze zapeszać” – zastrzegł Buda.

Jak podał resort, porozumienie zakłada, że Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny dla uczniów. „Lot ma być w drugiej połowie 2024 r. […] Teraz bardzo żmudne przygotowania, żeby adaptować naszego kandydata, oczywiście po jego wcześniejszej akceptacji. Pamiętajmy, że jesteśmy jeszcze przed tą decyzją. […] Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie w tej sprawie. […] Pamiętajmy, że dzisiaj jest już rezerwowym astronautą w ESA, ma już poziom zaawansowania, on już w tym wyścigu uczestniczył. Sławosz [Uznański] jest naszym murowanym kandydatem” – zapewnił minister Buda.

Szef MRiT wyjaśnił, że dwa pozostałe porozumienia z ESA dotyczą staży polskich absolwentów w ESA, gdzie będą mieli oni możliwość zdobycia wiedzy oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych. „W zasadzie natychmiast startujemy z tą procedurą wyłonienia kandydatów i uczestnictwa pierwszej dziesiątki. Mamy docelowo grupę 30 osób, które miałyby uczestniczyć w programie stażowym. Cały program to jest trzyletni okres” – wyjaśnił Buda.

Minister rozwoju zauważył, że „przemysł kosmiczny w Polsce już dość dobrze funkcjonuje — mamy 400 firm, które dzisiaj w tej branży działają”. „Chcielibyśmy, […] ażeby te przedsiębiorstwa, które często są jeszcze start-upami, poprzez te umowy i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii” – wskazał.

Waldemar Buda poinformował, że na wsparcie rozwoju technologicznego polskich firm w umowie przewidziano około 7 mln euro. „Dużo większą częścią jest nasza partycypacja w tzw. projektach dobrowolnych […]. Ona będzie powodowała, że przez content geograficzny — zapewnienie 80-90 proc. w niektórych programach contentu geograficznego — te środki będą wracały do polskiego przemysłu. To są już ogromne pieniądze, które będą zainwestowane w to, żeby polskie firmy mogły pracować nad rozwiązaniami, które wpisują się w programy Europejskiej Agencji Kosmicznej” – podkreślił Buda.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher ocenił, że „Polska wykonała ogromną pracę, przygotowując porozumienia” i „staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne”. Jak dodał, to działania zarówno na poziomie krajowym i globalnym. „Polska myśli o przyszłości w kosmosie” – zaznaczył. Aschbacher zaprosił utalentowane osoby z Polski do udziału w naborze pracowników, jaki prowadzi ESA. Dodał, że w tym roku agencja poszukuje 50 pracowników, a w przyszłym roku będzie podobnie.

Według MRiT sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów nowoczesnej gospodarki. Obecnie polski sektor kosmiczny to ok. 400 podmiotów – firm i instytutów, które zatrudniają ok. 12 tys. osób.

Autorstwo: Anna Bytniewska, Aneta Oksiuta (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 30.08.2023 18:49

    Bucha,cha,cha! Ale jaja! O kosmosie to możemy sobie pomarzyć, albo narysować na kartce…,,Polski program kosmiczny,,…etykietka dla niewielkiej ilości instrumentów naukowych wykonanych u nas z Chińskich podzespołów…Co za żenada….

  2. Katana 30.08.2023 19:44

    Breloczek do kluczy…
    Taki los…

  3. Drnisrozrabiaka 31.08.2023 09:21

    Tam też Orlen sobie wykupi hotele? Wyjadą wszyscy z sejmu i ich kochanki na księżyc po sprowokowaniu zwycięskiej wojny (kolejnej przez 300 lat o ile pamietam)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.