Polska „zamraża” ustawę o IPN?

Opublikowano: 26.02.2018 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 920

W izraelskich mediach pojawiła się informacja, że Polska „zamraża” ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Wydaje się to jednak medialną nadinterpretacją – sprawę skomentowało już Ministerstwo Sprawiedliwości w specjalnym oświadczeniu.

Jak poinformowały izraelskie media, m.in. dzienniki „Haaretz” i „Jerusalem Post”, Polska miałaby „zamrozić” nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie według medialnych przekazów w najbliższym czasie do Izraela przybyć ma polska delegacja, a celem wizyty byłby rozmowy nt. owej ustawy.

O ile istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do spotkania obu stron w tej sprawie dojdzie (w rozmowie z “Onetem” poinformowała o tym rzecznik rządu Joanna Kopcińska), to kwestia „zamrożenia” ustawy pod naciskiem Izraela jest raczej medialną nadinterpretacją. „Haaretz” miał źle odczytać wiadomości podane w telewizji. Sprawę na Twitterze skomentowała Karolina Przewrocka-Aderet, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” w Izraelu: “Uwaga, kanał 12 ŹLE ZINTERPRETOWAŁ informację izraelskiego MSZ, które w oświadczeniu o “ogromnych postępach w negocjacjach ze stroną polską” powołuje się na wczorajszy wywiad PAP z Z. Ziobrą. Prawo nie obowiązuje do wyroku polskiego TK, strony spotkają się i rozpoczną rozmowy.”

W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości możemy z kolei przeczytać: “W związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN” Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem. Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.”

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in. karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za używanie sformułowań takich jak „polskie obozy śmierci”. Nowelizacja spowodowała ostrą reakcję Izraela oraz międzynarodowy spór o interpretację czasów II wojny światowej.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: ms.gov.pl, wprost.pl, jpost.com, haaretz.com, wiadomosci.onet.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 26.02.2018 20:16

    W mojej ocenie myślę iż warto poznawać i podawać dalej link do tego portalu, aby odkłamywać historię n/ojczyzny

    https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/category/historia-polski/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.