Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 66

Opublikowano: 23.03.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 501

AFGANISTAN

Habiba Sarabi jest pierwszą w historii kraju kobietą ubiegającą się w nadchodzących wyborach o urząd wiceprezydenta, u boku jednego z trzech liczących się kandydatów, Zalmaia Rassoula. Po raz pierwszy też znaczenia nabierają głosy kobiet, które coraz liczniej rejestrują się na listach wyborczych. Tradycyjnie, bardzo nieliczne brały udział w wyborach, zwłaszcza na terenach gdzie silne są wpływy Talibanu, i najczęściej oddawały mężczyznom – mężom lub ojcom swoje karty wyborcze, by oddali za nich głosy. Będzie też problem z rewizją osobistą, której muszą poddać się wszyscy głosujący – rząd co prawda przeszkolił w tym celu 13 000 kobiet, ale nie wiadomo, czy ta liczba będzie wystarczająca do obsadzenia wszystkich lokali wyborczych („Associated Press”).

AL-KAIDA

Trwająca już ponad 12 lat „wojna z terrorem” jak dotąd jest kompletną plajtą. Liczba wzorujących się na Al-Kaidzie, lub związanych z nią symbolicznie coraz potężniejszych organizacji wciąż rośnie zamiast maleć, w coraz to nowych nowych zakątkach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Gdy Al-Kaida dokonała ataku 9/11, była małą organizacją, dziś dżihadyści kontrolują obszar większy niż terytorium Wielkiej Brytanii, w Iraku i Syrii, mimo że dla ich zwalczania rządy USA i Anglii wdały się w wojny w Afganistanie i Iraku, wielokrotnie zwiększyły budżety służb wywiadowczych i zaczęły używać praktyk stosowanych uprzednio tylko przez reżymy totalitarne – więzienie ludzi bez wyroku, tortury, inwigilację obywateli. Przyczyną klęski jest po pierwsze wybiórcze traktowanie Islamistów, czyli tolerowanie (lub nawet popieranie) tych, których interesy są choćby chwilowo zbieżne z imperialnymi interesami USA jako „umiarkowanych” i całkowite pominięcie w „Wojnie z Terrorem” głównych sponsorów Islamizmu – Pakistanu i Arabii Saudyjskiej. Po drugie, traktowanie w polityce i propagandzie Al-Kaidy jak hierarchicznej organizacji, „Międzynarodówki Terrorystycznej”. Al-Kaida jednak, zwłaszcza po zniszczeniu jej kadr w Afganistanie przez inwazję USA, stała się ideą bardziej niż organizacją. Zachodnie rządy wciąż wolą walczyć z nieistniejącym monolitem, gdyż umożliwia im to propagandowe chwalenia się sukcesami na froncie, choćby takimi jak zabicie Ibn Ladena, czy eliminowanie „terrorystów” z dronów („The Independent”).

BLISKI WSCHÓD

Zaostrza się konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską i Katarem. Rijad zamierza zamknąć saudyjskie biuro katarskiej stacji TV Al-Dżazira, zagroził Katarowi wycofaniem swego ambasadora, a nawet blokadą granic. Arabia Saudyjska usiłuje zmusić emira Kataru do wycofania poparcia dla egipskiego Bractwa Muzułmańskiego i dla dżihadystowskich „rebeliantów” w Syrii. Saudowie, coraz bardziej wystraszeni rosnącymi siłami Islamistów i ich wpływem na własnych poddanych, zakazali obywatelom saudyjskim udziału w wojnie w Syrii pod groźbą surowych kar. Mimo to nie zakneblowali jak dotąd radykalnych kaznodziejów wahabickich nawołujących za pośrednictwem telewizji satelitarnej do udziału w syryjskim „dżihadzie” przeciwko tamtejszym szyitom („UNZ”).

CHINY

Zmarła Kao Szanli, dysydentka, obrończyni Praw Człowieka. „Zniknęła” we wrześniu 2013 r. po zorganizowaniu 2 miesięcznego protestu przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Pekinie. Oficjalnie ujawniono jej aresztowanie w październiku, za „wzniecanie sporów i wywoływanie zamieszania”. Mimo że przed uwięzieniem była zdrowa, rodzina ujawniła, że widziała rany na jej ciele podczas wizyt w więzieniu. Władze więzienia odmówiły jej zezwolenia na leczenie. Przyczyną zgonu była niewydolność organów. („Reuters”).

Prezydent Szi Dżinping, stojący na czele komitetu pracującego nad reformą sił zbrojnych, powiedział że jej celem jest stworzenie silnej armii o wysokiej gotowości bojowej oraz wyeliminowanie słabych stron. Powinna też zagwarantować absolutne przywództwo Partii nad siłami zbrojnymi („Xinhua”).

Pomoc Społeczna w mieście Guangżou (Kantonie), musiała zamknąć „Okno Życia” gdyż od jego otwarcia w końcu stycznia br. przyjęło aż 262 niemowlęta i zabrakło łóżek dla nowych. Większość pozostawionych w nim dzieci była chora lub niepełnosprawna. Choć chińskie prawo surowo zakazuje porzucania niemowląt, praktyki nie udało się wyeliminować i dla ratowania niechcianych dzieci otwarto 25 takich okien w 10 prowincjach kraju („SCMP”).

DRONY

Świeżo opublikowane dokumenty budżetowe USA ujawniają, że Pentagon chce drastycznie zwiększyć wydatki na ukryte na dnie wód przybrzeżnych bazy dla bezzałogowych mini okrętów podwodnych, zwane Hydra. Można będzie je rozmieścić np. w pobliżu wybrzeży Chin, które dzięki rozwojowi rakiet dalekiego zasięgu mogą już skutecznie „utrudniać” kontrolę USA nad szlakami morskimi przy pomocy konwencjonalnych okrętów wojennych. Planuje też przeznaczyć znaczne sumy na rozwój głębinowych, trudnych do wykrycia dronów zwiadowczych i szpiegowskich, mogących długo pozostawać w stanie uśpienia na 50% dna światowych mórz i oceanów, do głębokości 4000 m. („USA Today”).

– Imperium Dobra nie wystarcza już kontrola lądu i powietrza, chce też zdominować głębię oceanów. Oczywiście dla dobra reszty świata i „demokracji”.

W ostatnim okresie Amerykanie nie dokonali żadnych ataków z dronów w Pakistanie. Rośnie za to liczba takich bombardowań w Jemenie. Może to być związane z ciągłymi próbami nakłonienia Talibanu do rozmów pokojowych przez pakistański rząd, jak dotąd torpedowanymi przez ataki bezzałogowców USA. Może to również świadczyć o przeniesieniu uwagi amerykańskiej administracji z na wpół mitycznej „centrali” Al-Kaidy, na jej franczyzy na Półwyspie Arabskim i w Somalii („Slate”).

SALWADOR

Były dowódca partyzantki, Salvador Sanchez Ceren, z zawodu nauczyciel, marksista, przywódca związkowy, lider lewicowego Narodowego Frontu Wyzwolenia Farabundo Marti (FMLN) pokonał w 2-j turze wyborów prezydenckich Normana Quijano, kandydata prawicowego Nacjonalistycznego Sojuszu Republikańskiego (ARENA). Mimo, że wybory zostały uznane przez obserwatorów za wzorowe i uczciwe, ARENA wciąż nawołuje do unieważnienia wygranej Cerena a Quijano wzywał nawet armię do przyznania jemu stanowiska prezydenta, co byłoby w praktyce zamachem stanu. Prawicowcy, zasilani wielkimi sumami pieniędzy przez organizacje przemysłowców i bankierów straszą społeczeństwo powtórką chavezowskiej Wenezueli. Departament Stanu USA zapowiedział, że Waszyngton będzie współpracował z rządem FMLN, ale nie jest to gwarancją, że Stany Zjednoczone nie będą próbowały w El Salwadorze mieszać. Przez długie lata aktywnie popierały i wspomagały tam dyktaturę ARENA i armii („Global Research”).

FILIPINY

Podczas 6. rundy negocjacji nt. umowy o bezpieczeństwie, strona filipińska zaoferowała żołnierzom, lotnictwu i marynarce wojennej USA pełny dostęp do wybranych baz wojskowych. Po wyrzuceniu Amerykanów z baz Clark i Subic Bay w 1992 r., obecność ich wojsk była ograniczona do corocznych wspólnych manewrów z armią Filipin. Teraz, w ramach „otaczania” Chin, USA zawarła umowy o stacjonowaniu swych sił zbrojnych w Australii i Singapurze, oraz prowadzą negocjacje na ten temat z innymi krajami regionu („Reuters”).

– Dziwne, że politycy i media nie podnoszą o to żadnego rabanu. Za to o Krym ogłuszający.

INWIGILACJA

Izba Reprezentantów stanu Missouri przytłaczającą większością głosów uchwaliła zakaz gromadzenia danych z telefonów komórkowych bez nakazu sądowego. Ustawa uniemożliwi organom stanowym otrzymywanie i używanie informacji zebranych przez inwigilacje NSA (National Security Agency), w przytłaczającej większości prowadzone bez nakazu sądu („OffNow”).

Edward Snowden ze swej kryjówki w Rosji powiedział konferencji South by Southwest w Austin w Teksasie, że prawidłowo używane szyfrowanie danych telefonicznych i sieciowych uniemożliwia NSA ich odczytywanie, przynajmniej na razie. NSA jednak intensywnie finansuje badania nad rozwojem komputerów kwantowych, które będą mogły tradycyjne szyfrowanie łamać. Jak się jednak zdaje, dostawcy usług internetowych nie pozostają w tyle w dziedzinie szyfrowania danych przy pomocy technologii kwantowej. Google testuje maszynę mającą komponenty kwantowe, zwaną D-Wave, a szwajcarska firma ID Quantique pracuje nad używaniem do kodowania danych fotonów, dzięki czemu, w odróżnieniu od używanych obecnie „kluczy” prywatnych i publicznych, odszyfrowanie będzie niemożliwe („Wired”).

Edward Snowden ujawnił, że NSA może, przy pomocy programu nagrywania rozmów telefonicznych MYSTIC, działającego od 2009 r., nagrywać 100% rozmów telefonicznych jakiegoś kraju i magazynować je w 30 dniowym rejestrze FIFO (pierwszy na wejściu, pierwszy na wyjściu). Na życzenie oficjeli rządu USA, gazeta Washington Post nie podała nazwy kraju, wobec którego użyto MYSTIC, ani nazw potencjalnych „celów” dalszych podsłuchów („Washington Post”).

Rząd Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii znalazł się na publikowanej co roku przez organizację Reporterzy bez Granic liście „Wrogów Internetu”, gdyż inwigilacja przez NSA i inne amerykańskie służby podkopały zaufanie do bezpieczeństwa sieci i stanowi zagrożenie dla wolności prasy i słowa. Inne kraje na tej liście to Rosja, Syria, Iran, Korea Północna i  Wielka Brytania. Organizacja oskarżyła też USA o stosowanie taktyki „polowania na czarownice” wobec Snowdena i innych demaskatorów („The Hill”).

IRAK

Nie powinno nikogo dziwić, że Stany Zjednoczone nie uczciły w żaden sposób przypadającej 17-go marca 11-j rocznicy ich katastrofalnej w skutkach napaści na Irak, która spowodowała śmierć setek tysięcy cywili, fragmentację kraju i, o ironio losu, przeszczepienie na iracki grunt Al-Kaidy. Mimo oficjalnego wycofania wojsk, USA dalej w Iraku mieszają, dostarczając szyickiemu reżymowi Nur Al-Malikiego wielkich ilości uzbrojenia, a amerykańskie „jastrzębie” wciąż nawołują do wysłania tam na nowo wojsk („Anti War”).

IRAN

Zwierzchnik Wydziału Bezpieczeństwa irańskiej Agencji Energii Atomowej ujawnił, że udało się skutecznie zapobiec kilku próbom sabotażu irańskich instalacji, w tym budowanego w Araku reaktora ciężkowodnego. W częściach do wirówek unieszkodliwiono miniaturowe ładunki wybuchowe, zablokowano też liczne cyberataki na instalacje naftowe. Irańscy oficjele oskarżają o sabotaże wywiady Izraela, Stanów Zjednoczonych i ich „sojuszników”, a firmy europejskie o rozmyślne sprzedawanie Iranowi wadliwego wyposażenia, na życzenie USA („ABC News”, „Ynet News”).

Mimo lekkiej odwilży między Zachodem a Iranem, zachodnie banki jak na razie odmawiają wszelkiego udziału w finansowaniu zakupów humanitarnych przez Teheran, obawiając się ukarania przez amerykański rząd i instytucje, choć żywność i leki nigdy nie były objęte sankcjami. Stany Zjednoczone już nałożyły miliardowe grzywny na brytyjski bank HSBC, za rzekome ich złamanie („Reuters”).
– No cóż banki mają na głowie ważniejsze sprawy niż ciągłe udawadnianie Imperium Dobra, że nie naruszają nałożonych przez nie wątpliwej legalności sankcji.

Antywojenny aktywista i komentator, Stephen Lendman, stwierdził, że to nie Iran, skrupulatnie przestrzegający postanowień Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej powinien się bez przerwy tłumaczyć Stanom Zjednoczonym, ale że to na nich spoczywa obowiązek wiarygodnego udowodnienia, że jego program atomowy wybiega poza cywilne granice. Dodał też, że prawdziwym celem USA jest wymiana rządów we wszystkich niezależnych od nich krajach na posłuszne marionetki, ślepo słuchające Waszyngtonu („PressTV”).

82 ze 100 Senatorów USA (po 41 z obu partii) podpisało list do prezydenta Obamy, wyznaczający warunki ugody z Iranem. Domagają się całkowitego demontażu irańskiej zdolności do produkowania wzbogaconego uranu i plutonu, stwierdzają że Iran nie ma w ogóle prawa do wzbogacania uranu, oraz, choć wyrażają nadzieję na pokojowe porozumienie, żądają natychmiastowego i drastycznego zaostrzenia sankcji, jeśli do niego nie dojdzie. Źródła z niesprecyzowanej organizacji proizraelskiej nazwały list ważną deklaracją polityki Senatu. Starania o poparcie Senatu dla listu są czołowym priorytetem AIPACu (America-Israel Public Affairs Committee) („Jerusalem Post”).

Amerykański dziennikarz, historyk i autor książki “Manufactured Crisis: The Untold Story of the Iran Nuclear Scare” zarzuca Izraelowi dostarczanie MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej) sfałszowanych dokumentów na temat irańskiego programu atomowego („Iran Review”).

Satelitarne zdjęcia wykazały, że Iran buduje w stoczni Gaczin w pobliżu portu Bandar Abbas pływającą atrapę amerykańskiego lotniskowca atomowego klasy Nimitz w skali 3/4:1, z atrapami samolotów na pokładzie. Będzie ona pozbawiona napędu i uzbrojenia. Eksperci wojskowi USA nie wiedzą do czego atrapa ma służyć i jak na razie nie są zaniepokojeni jej budową („New York Times”).

JEMEN

Po wprowadzeniu przez Arabię Saudyjską praw karzących obywateli za udział w zbrojnym dżihadzie za granicą, zaprawieni w bojach Saudyjczycy zamiast wracać do domu napływają licznie z Syrii i Iraku do Jemenu, gdzie szkolą miejscowych Islamistów i biorą udział w atakach na siły i obiekty rządowe („Anti War”).

JORDANIA

Tysiące demonstrantów wyszło na ulice Ammanu, w proteście przeciw zastrzeleniu przez izraelskich żołnierzy jordańskiego sędziego na granicy z okupowaną Palestyną. Domagają się natychmiastowego zerwania traktatu pokojowego z Izraelem, jest jednak wątpliwe czy do tego dojdzie. Rząd już wcześniej zignorował jednogłośnie uchwalony wniosek Parlamentu o wydaleniu z kraju ambasadora Izraela. Podczas demonstracji doszło do starć z policją („Ha’aretz”).

– Parlament sobie, a rząd uzależniony od Wielkiego Brata za oceanem sobie.

Premier Jordanii Abdullah Ensour w odpowiedzi na żądania demonstrantów i posłów powiedział w Parlamencie, że zerwanie stosunków z Izraelem nie leży w interesie narodowym („Times of Israel”).

– Chodzi o 660 mln USD amerykańskiej rocznej „pomocy”, która zostałaby natychmiast wycofana, gdyby Jordania podskoczyła do „największego sojusznika” USA.

Zastrzelenie sędziego spowodowało gwałtowny wzrost antyizraelskich nastrojów i przekonania, że Izrael skorzystał na podpisaniu traktatu pokojowego w 1994 r. o wiele bardziej niż Jordania. Jedyne kraje arabskie mające traktaty pokojowe z Izraelem to Jordania oraz Egipt i układy te są niezmiernie ważne dla legitymizacji tego państwa („Jerusalem Post”).

LIBAN

Mimo że to odłam Al-Kaidy przyznał się do ataku na izraelski konwój wojskowy na granicy libańskiej, Izrael dokonał w rewanżu bombardowania artyleryjskiego pozycji Hezbollahu, która jest zaprzysiężonym wrogiem sunnickich dżihadystów („Anti War”).

– Łatwo to zrozumieć, to Hezbollah, a nie Al-Kaida podbił Izraelowi oko w wojnie w 2006 r.

Nowy rząd Libanu wydał oświadczenie polityczne nie uznające co prawda oficjalnie prawa Hezbollahu do walki z Izraelem, ale zezwalające wszystkim obywatelom kraju na zbrojny opór przeciw izraelskiej okupacji i atakom. Jest ono kompromisem pomiędzy Hezbollahem i partiami sunnickimi i pozwoli wreszcie na utworzenie w pełni funkcjonalnego rządu, który będzie mógł wydać licencje na poszukiwanie nafty i gazu na dnie wód przybrzeżnych („Ynet News”).

LIBIA

Trzy lata po obaleniu Kadafiego kraj jest w rozsypce z powodu bezsilności rządu centralnego, który w praktyce nie ma żadnej kontroli nad tym co się dzieje. Produkcja nafty spadła z 1,4 mln do 235 tys. baryłek dziennie. Rosnące dalej w siłę liczne milicje i uzbrojone po zęby gangi przetrzymują w prywatnych więzieniach 8000 ludzi i używają tortur. Zdarzają się masakry demonstrantów i czystki plemienne (etniczne), być może zanosi się nawet na wojnę domową, po ataku niesławnej z brutalności milicji z Misraty na zachodzie kraju na rywali na jego wschodzie. Odpowiedzialne za to są kraje NATO, które, nakręcane przez USA, obaliły Kadafiego nie dlatego, że był tyranem (jego reżym był o wiele mniej krwawy niż Saddama Husajna w Iraku), ale dlatego, że dzięki dochodom z nafty mógł prowadzić niezależną politykę sprzeczną z interesami Zachodu w regionie („UNZ”,”Onet”).

PAKISTAN

17-letnia studentka Amina Bibi, ofiara zbiorowego gwałtu po porwaniu przez 5 uzbrojonych mężczyzn, oblała się benzyną i podpaliła przed posterunkiem policji w pobliżu miasta Muzaffargarh, w proteście przeciw wypuszczeniu z aresztu głównego sprawcy. Mimo że przemoc domowa i gwałty są w Pakistanie na porządku dziennym, protesty tego typu są wielką rzadkością. Dziewczyna zmarła, wysoki rangą funkcjonariusz policji obiecał wznowienie śledztwa i powiedział, że oficer odpowiedzialny za „zaniedbania” został zawieszony i zamknięty w areszcie („Reuters”).

PALESTYNA/IZRAEL

Amerykański dziennikarz Mike Harris, wydawca żurnala online „Veterans Today”, stwierdził, że jeśli chodzi o broń atomową, to USA powinny rozbroić z niej Izrael, który jest państwem pariasem i stanowi największe zagrożenie dla świata. Tymczasem dostaje on co rok od Ameryki miliardy dolarów na uzbrojenie i „pomoc” ta wzrosła ostatnio z 2,7 mld USD do 3,1 mld rocznie („Press TV”).

W Betlejem odbyła się coroczna 5-dniowa konferencja „Christ at the Checkpoint” (“Chrystus na Punkcie Kontrolnym”), która zgromadziła ponad 700 działaczy dla pokoju, przywódców kościołów i ewangelicznych chrześcijan z USA. Dyskutowali na temat roli chrześcijańskiego Syjonizmu w konflikcie palestyńskim. Konferencja i jej popularność są sygnałem, że zachodzi powolna zmiana w świadomości i nastawieniu amerykańskich chrześcijan, którzy do niedawna masowo i automatycznie popierali Izrael, bez względu na to co robił. Artykuły i blogi w izraelskiej prasie zaczęły agresywnie atakować jej uczestników, którym zarzucają „antyizraelizm”, „antysyjonizm”, poparcie dla „terroryzmu” i tworzenie zagrożenia dla Izraela („Ma’an News”).

SYRIA

Po 3 latach wojny domowej 2,5 mln mieszkańców jest już uchodźcami poza granicami kraju, 6,5 miliona zmuszonych zostało do ucieczki ze swych domów, lecz pozostaje w granicach Syrii. Jest to katastrofa humanitarna, która wciąż się zaostrza w miarę jak przybywa uchodźców. Szanse na poprawę sytuacji są minimalne, jałowe i kruche negocjacje pokojowe prawdopodobnie się załamią, jeśli rząd Assada ogłosi wybory, w których będzie on w praktyce jedynym kandydatem („Al Jazeera”).

Siły rządowe zdobyły i w pełni kontrolują miasto Jabroud, położone na północ od Damaszku, ostatni punkt oporu „rebeliantów” w pobliżu granicy z Libanem. Jest to znaczące zwycięstwo dla wojsk Assada i wpierających ich sił Hezbollahu, gdyż przecięło linie zaopatrzenia dla zaopatrywanych z zagranicy dżihadystów („Press TV”).

Wpływowy przywódca „rebeliantów”, Kamal al-Labwani, zaoferował Izraelowi zrzeczenie się w imieniu Syrii pretensji do okupowanych przez niego Wzgórz Golan w zamian za pieniądze i ustanowienie strefy zakazu lotów nad południem kraju, nadzorowanej przez izraelskie lotnictwo („Anti War”).

Premier Iraku, Nur Al-Maliki powiedział w wywiadzie dla niemieckiego „Der Spiegel”, że reżym w Arabii Saudyjskiej jest anachroniczny, a jego poparcie dla syryjskich „rebeliantów” może doprowadzić do jego upadku. Oskarżył też Saudów i Stany Zjednoczone o odpowiedzialność za przelew krwi w Syrii, gdyż bez ich poparcia rebelianci musieliby zawrzeć pokój z Assadem. Anonimowe źródła saudyjskie ujawniły, że Rijad planuje kupić dla rebeliantów przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych produkowane w Pakistanie na chińskiej licencji („Press TV”).

Komisja śledcza ONZ ujawniła, że dżihadyści z ISIS (Islamskie Państwo w Syrii i Iraku) dokonują masowych egzekucji jeńców i więźniów. Równocześnie oskarżyła siły rządowe używanie bomb beczkowych przeciw cywilom („BBC”).

ŚRODOWISKO

Wyszło na jaw, że amerykańska marynarka wojenna od 30 lat wylewała ludzkie ścieki i zanieczyszczoną wodę do chronionej międzynarodowymi umowami koralowej laguny w bazie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim. Baza jest i bez tego kontrowersyjna, należy oficjalnie do Wielkiej Brytanii, która przed wynajęciem jej USA wysiedliła siłą mieszkańców archipelagu. Z Diego Garcia startowały samoloty bombardujące Irak i Afganistan, a także tajne loty CIA przewożące więźniów na tortury w krajach trzecich (extraordinary rendition) („The Independent”).

Naukowcy pracujący dla Goddard Space Flight Center przy NASA stworzyli model załamania się dzisiejszej cywilizacji przemysłowej. Jako odniesienia użyli historycznych danych z upadku innych cywilizacji, identyfikując populację, klimat, zaopatrzenie w wodę, rolnictwo, oraz zasoby energetyczne jako kluczowe dla możliwości klęski cywilizacyjnej czynniki. Upadek Imperium Rzymskiego, dynastii Han w Chinach, Imperium Guptów w Indiach, itp., świadczą, że nawet zaawansowane, wyrafinowane i bogate cywilizacje mogą być kruche i nietrwałe. Obecne zagrożenia to rosnący przedział pomiędzy bogatymi i biednymi oraz nadmierna konsumpcja zasobów naturalnych. Wbrew powszechnie głoszonej tezie, rozwój technologii ich nie usuwa, gdyż równocześnie z rosnącą wydajnością produkcji i zużycia energii rośnie zapotrzebowanie na nią i na surowce. Grozi to upadkiem cywilizacji w najbliższych dziesięcioleciach, o ile nie zostaną wdrożone środki zapobiegawcze, które zredukują rozbuchaną konsumpcję i nadmierny wzrost populacji („The West”, „Guardian”).

Gwałtowny wzrost temperatury od 2003 r. spowodował topnienie lądolodu północno-wchodniej Grenlandii, do tej pory uważanego za stabilny. Ocieplenie spowodowało powstanie rzeki odprowadzającej wodę z topniejącego lodu i kaszę lodową do Oceanu Arktycznego. Co roku w ciągu 9 lat do oceanu spływało nią ok. 10 mld ton lodu z tego rejonu. Dane o topnieniu pochodzą z 50 stacji GPS monitorujących wybrzeże Grenlandii i ze sztucznych satelitów („Sydney Morning Herald”).

USA

W czerwcu zeszłego roku Przewodniczący Wspólnoty Szefów Sztabów wydał tajną dyrektywę, nakazującą przygotowania do prowadzenia defensywnej i ofensywnej cyberwojny przez Stany Zjednoczone („FAS”).

Politycy i media wciąż głoszą, że Izrael jest sojusznikiem Ameryki. Lizusy w Kongresie i Senacie lubią nazywać go najlepszym i najbliższym przyjacielem Waszyngtonu. Ani jedno, ani drugie, ani trzecie nie jest jednak prawdą. Oba kraje nigdy nie podpisały oficjalnego traktatu o sojuszu, a historia wzajemnych stosunków świadczy, że Izraelowi jest bardzo wątpliwym najlepszym i najbliższym przyjacielem USA. Wplątał i wciąż wplątuje Stany Zjednoczone w ryzykowne, pozbawione sensu i kończące się katastrofalnie awantury na Bliskim Wschodzie. Miesza się w amerykańskie wybory. Kradnie technologie i szpieguje. Pobiera miliardy „pomocy” rocznie, pochodzące z kieszeni podatników („UNZ”).

Pentagon i członkowie Komitetów DS Sił Zbrojnych w Kongresie i Senacie twierdzą, że budżet wojskowy na 2015 r. jest „boleśnie okrojony”. Związane z armią media pełne są artykułów, w których generałowie i politycy biadają, że zabraknie na zakup sprzętu, na płace i na szkolenie. Tymczasem jednak prawdziwy, pełny budżet Pentagonu przekroczy bilion (USA trylion, 10 do 12) USD, gdy do oficjalnej kwoty 496,5 mld doda się wydatki na: awaryjne interwencje; związane z bronią atomową programy Departamentu Energii; działalność zagraniczną FBI; emerytów wojskowych, weteranów i ich służbę zdrowia; niektóre akcje Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Homeland Security); odsetki od długów („Truth Out”).

Rośnie liczba legislatorów (Kongresmenów i Senatorów) zaniepokojonych ostrym, 400% wzrostem liczby odmów wizy obywatelom Izraela. Zażądali wyjaśnienia od Sekretarza Stanu Johna Kerry, który zapewnił ich, że wizy przyznawane są bez uprzedzenia. Rząd zaczął ostrzej badać izraelskich “turystów” po wykryciu masowych machlojek i naruszania zakazu pracy w USA („The Hill”).

– Jakoś o inne narodowości tak bardzo się nie troszczą…

Stany Zjednoczone są zobowiązane, na podstawie zbiorowych i dwustronnych traktatów, do udzielenia pomocy zbrojnej 54 krajom w różnych częściach świata. Wbrew sloganom polityków o „obronie demokracji”, „zapewnianiu stabilizacji” i „światowym bezpieczeństwie”, służy to utrzymaniu i sankcjonowaniu światowej hegemonii USA („Anti War”).

– Ciekawe ile te „sojusze” byłyby naprawdę warte, gdyby przyszło co do czego. Widać jednak jasno, która strona z nich na razie korzysta.

WENEZUELA

46 ekspertów, naukowców, dziennikarzy i pisarzy podpisało list otwarty do Sekretarza Stanu Johna Kerry, domagający się respektowania przez USA prawowitości rządu prezydenta Maduro i zaprzestania popierania opozycji, otwarcie nawołującej do zamachu stanu i podsycającej chaos i przemoc. List wyraża też zaniepokojenie stronniczą postawą Ameryki wobec zamieszek w Caracas i kłamliwą kampanią w amerykańskich mediach, rozdmuchującą ich zakres i gwałtowność („Al Jazeera”).

– Jak widać, Imperium używa ukraińskiego scenariusza również w Wenezueli.

WIELKA BRYTANIA

Jak twierdzi wiceadmirał John McAnally, zwycięstwo w referendum zwolenników niepodległości Szkocji byłoby największym zagrożeniem strategicznym w historii dla brytyjskich sił zbrojnych, gdyż doprowadziłoby do utraty krzesła (z prawem weta) w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz zmusiło Anglię do rozbrojenia atomowego, przez pozbawienie jej szkockiej bazy atomowych okrętów podwodnych w Faslane („The Telegraph”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://hosted.ap.org/dynamic/stories/A/AS_AFGHAN_THE_WOMENS_VOTE

2. Al Kaida
http://www.independent.co.uk/voices/comment/alqaida-the-second-act-9195455.html

3. Bliski Wschód
http://www.unz.com/pcockburn/saudi-arabia-v-qatar/

4. Chiny
http://www.reuters.com/article/2014/03/14/us-china-dissident-idUSBREA2D0RT20140314
http://news.xinhuanet.com/english/china/2014-03/15/c_133188618.htm
http://www.scmp.com/news/china/article/1450643/baby-hatch-stops-taking-children-after-hundreds-infants-abandoned

5. Drony
http://www.usatoday.com/story/nation/2014/03/13/pentagon-upward-falling-payloads/6371505/
http://www.slate.com/blogs/the_world_/2014/03/17/four_u_s_drone_strikes_in_yemen_this_month_the_new_center_of_obama_s_drone.html

6. Salwador
http://www.globalresearch.ca/leftist-wins-presidency-in-el-salvador/5373893

7. Filipiny
http://www.reuters.com/article/2014/03/14/us-philippines-usa-idUSBREA2D0GE20140314

8. Inwigilacja
http://offnow.org/2014/03/14/missouri-house-bans-cellphone-tracking-without-warrant-134-13/
http://www.wired.com/wiredenterprise/2014/03/quantum-crypto-google/
http://www.washingtonpost.com/world/national-security/nsa-surveillance-program-reaches-into-the-past-to-retrieve-replay-phone-calls/2014/03/18/226d2646-ade9-11e3-a49e-76adc9210f19_story.html
http://thehill.com/blogs/hillicon-valley/technology/200866-us-labeled-enemy-of-internet

9. Irak
http://news.antiwar.com/2014/03/16/11-years-after-us-invasion-iraq-is-a-wreck/

10. Iran
http://abcnews.go.com/International/wireStory/iran-detects-sabotage-nuclear-facility-22923823
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4500027,00.html
http://in.reuters.com/article/2014/03/14/iran-trade-banks-idINDEEA2D0FC20140314
http://presstv.com/detail/2014/03/16/354933/us-should-be-answering-iran-questions/
http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/82-senators-outline-acceptable-terms-for-Iran-deal-in-letter-to-Obama-345537
http://www.iranreview.org/content/Documents/Israel-Provided-IAEA-with-Fake-Documents-on-Iran-s-Nuclear-Program.htm
http://www.nytimes.com/2014/03/21/world/middleeast/a-ship-being-built-in-iran-looks-awfully-familiar-to-the-us.html

11. Jemen
http://news.antiwar.com/2014/03/14/fresh-from-syria-saudi-militants-head-to-yemen-to-fight-for-al-qaeda/

12. Jordania
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.579910
http://www.timesofisrael.com/jordan-not-in-our-interest-to-cut-ties-with-israel/
http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Anti-Israel-sentiment-in-Jordan-at-fever-pitch-in-wake-of-fatal-shooting-345557

13. Liban
http://news.antiwar.com/2014/03/14/al-qaeda-faction-attacks-israel-at-border-with-lebanon/
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4499200,00.html

14. Libia
http://www.unz.com/pcockburn/three-years-after-gaddafi-libya-is-imploding-into-chaos-and-violence/
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/libia-pograzyla-sie-w-anarchii-o-tym-sie-nie-mowi/

15. Pakistan
http://www.reuters.com/article/2014/03/14/us-pakistan-rape-idUSBREA2D0P520140314

16. Palestyna/Izrael
http://presstv.com/detail/2014/03/17/355109/us-should-disarm-israel-nuclear-weapons/
http://maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=678873

17. Syria
http://america.aljazeera.com/articles/2014/3/14/syriaa-s-forciblydisplacedtop9million.html
http://presstv.com/detail/2014/03/16/354875/yabroud-under-full-control-of-syria/
http://news.antiwar.com/2014/03/16/syrian-rebels-offer-to-trade-golan-to-israel-for-military-aid/
http://presstv.com/detail/2014/03/16/354931/syria-crisis-saudi-nemesis-maliki/
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-26626363

18. Środowisko
http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/exclusive-worlds-most-pristine-waters-are-polluted-by-us-navy-human-waste-9193596.html
http://au.news.yahoo.com/thewest/world/a/22022517/civilisation-could-collapse-within-decades-study/
http://www.theguardian.com/environment/2012/feb/20/climate-change-overconsumption
http://www.smh.com.au/environment/climate-change/global-warming-melts-edge-of-greenland-icesheet-20140317-hvjgs.html

19. USA
http://blogs.fas.org/secrecy/2014/03/execute-order/
http://www.unz.com/article/israel-is-no-ally/
http://truth-out.org/news/item/22495-americas-1-trillion-national-security-budget
http://thehill.com/blogs/regwatch/administration/201019-concerns-mount-over-israeli-visa-rejections
http://antiwar.com/blog/2014/03/20/the-us-promises-to-go-to-war-for-more-than-54-countries/

20. Wenezuela
http://america.aljazeera.com/opinions/2014/3/letter-to-john-kerryonvenezuela.html

21. Wielka Brytania
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/scottish-independence/10701826/Scottish-yes-vote-will-force-Britain-to-abandon-nuclear-weapons.html


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. davidoski 23.03.2014 10:29

  “Kiedy Al-Kaida dokonała ataku 9/11”. No proszę was. Od kiedy to Izrael jest Al-Kaidą?

 2. robi1906 23.03.2014 12:33

  Al-Kaida . Niewidzialny wróg na którego można zwalić wszystko .
  Czekiści i Inkwizycja by się nie posiadali z radości , jak mają godnych następców w CIA.

 3. belfanior 23.03.2014 16:36

  Dokladnie (za Davidoskim…)
  Autorowi w ferworze chyba cos sie pomylilo…
  :))

 4. Komzar 23.03.2014 19:52

  Właściwie to się nie pomyliło. Al Kaida to zbrojne ramie finansowane przez USA (Izrael). Tak więc nadal mówimy o tych samych ludziach.
  Oczywiście w mediach przedstawia się Al Kaidę jako wrogów USA ale to jest właśnie kłamstwem. Al Kaida to USA tak jak CIA.

 5. agama 23.03.2014 21:21

  na ruskich plują za byle co, ale jak USA zbroi Al-Kaidę, to lemingom nie wadzi

 6. Herstoryk 24.03.2014 00:15

  Wedle poinformowanych opinii o 9/11 Izrael najwyżej nie przeszkadzał i kibicował.

 7. davidoski 25.03.2014 07:18

  Panie Herstoryku, proszę o zapoznanie się z taką na przykład poinformowaną opinią: https://archive.org/download/MastersOfDeception/MastersOfDeception.pdf

 8. Herstoryk 28.03.2014 12:34

  @free_man
  Być może nie chciała zemsty, ale sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.