Policja zastrasza 14-latka za udostępnienie wpisu na FB

Opublikowano: 20.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2386

Wczoraj posłanka Lewicy Marcelina Zawisza alarmowała o skandalicznej sytuacji, która miała miejsce w podkrakowskich Krapkowicach. Policja weszła do domu 14-latka, oskarżając go o organizowanie protestów w czasie pandemii. Grożą konsekwencjami więzienia. Rodzice dziecka są zbulwersowani.

https://www.youtube.com/watch?v=tmBl759eX0k

„(…) Policja uznała, że 14-latek z Krapkowic jest organizatorem jutrzejszego spaceru i dzisiaj po 10:00 zawitała u niego w domu. Według informacji, które udało mi się ustalić, opiekunowie prawni zostali poinformowani o tym, że za organizację grozi 8 lat więzienia oraz grzywna. O sprawie policja powiadomiła szkołę. Interweniowałam w tej sprawie, czekam na bardziej szczegółowe wyjaśnienia na jakiej, do cholery, podstawie uznano 14-latka za organizatora tego wydarzenia”- pisze wzburzona posłanka Marcelina Zawisza na swoim profilu na portalu społecznościowym.

„Usłyszałem, że przyszli w związku z moją aktywnością na „Facebooku”, a dokładnie tym, że udostępniłem dalej post dotyczący „krapkowickiego spaceru”. Nie dali mi dojść do słowa. Zdążyłem tylko zapytać, czy to co zrobiłem jest nielegalne?” relacjonuje z kolei 14-letni Maciej w rozmowie z „Gazetą Krakowską”. Chłopak miał usłyszeć, że tak, bo udostępnienie takiej informacji jest publicznym nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego, podsumowuje gazeta.

Chodzi o wieczorne spacery, czyli oddolne spontaniczne demonstracje odbywające się w całej Polsce przeciwko wyrokowi TK zaostrzającemu prawo aborcyjne. Protesty trwają już prawie trzy tygodnie w kilkuset polskich miastach i miejscowościach i stają się coraz bardziej antyrządowe, w miarę jak PiS i polska policja zaczyna traktować demonstrantów coraz bardziej agresywnie, a prokuratura grozi organizatorom więzieniem i grzywnami. Pisaliśmy o tym tutaj. Ponieważ chłopiec ma dopiero 14 lat, gdyby został uznany za winnego i usłyszał maksymalny wyrok, musiałby spędzić najpierw 4 lata w poprawczaku, a kolejne 4 w więzieniu.

Działania policji na terenie całego kraju radykalizują się. Setki osób zatrzymanych na demonstracjach, dziesiątki z zarzutami, bicie i gaz łzawiący to już standard podczas demonstracji w dużych miastach. Wczoraj w Warszawie podczas blokady Sejmu agresja policji dotknęła również posłów i posłanki. Maciek z Krapkowic, uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej jest kolejnym dzieckiem którego dotknęły represje za angażowanie się w politykę. Pisaliśmy o tym, jak policja już wcześniej wylegitymowała 14-letnią dziewczynkę z Olsztyna za udział w protestach i skierowała sprawę do sądu,który miał ustalić, czy nie jest zdemoralizowana. Już na pierwszym posiedzeniu sąd uznał jednak, że nie będzie dalej rozpoznawać sprawy nastolatki, która nigdy wcześniej nie miała problemów z prawem.

Lokalna policja, której funkcjonariusze wtargnęli do mieszkania została poproszona o złożenie wyjaśnień. Posłanka Zawisza zapewnia, że będzie trzymać ręką na pulsie i interweniować w sprawie chłopca z Krapkowic.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. BANDZIORkaq 20.11.2020 15:50

  No to się popisali panowie policjanci, trzeba od małego edukować dzieci że ryjbuk to narzędzie inwigilacji i lepiej się trzymać z daleka.

 2. realista 20.11.2020 16:24

  to NIEWAŻNE!
  trzeba stać okoniem MIMO inwigilacji i nie uginać się pod groźbami!
  nic nie robić to NIE JEST WYJŚCIE!….. …

 3. BANDZIORkaq 20.11.2020 18:46

  Mając czternaście lat ciężko stanąć mundurowym okoniem, a rodzice zawsze mogą utracić władzę rodzicielską . Podstawa to pozbawienie psiarskich narzędzi inwigilacji tak prostej, jak media społecznościowe, dzięki której wywiad staje się zbędny, bo ludziki same chętnie sprzedają swoją prywatność za lajki. Edukacja i wychowanie to też forma walki, wychować świadomego dorosłego umiejącego samodzielnie myśleć to inwestycja w lepsze jutro.

 4. realista 20.11.2020 20:34

  chyba nie zrozumiałaś.
  poza tym siejesz defetyzm i nic nie wnosisz. wszystko źle. wychowuj se siedząc na tyłku, inni za ciebie protestują o lepsze jutro, mimo że ciężko….. …

 5. BANDZIORkaq 20.11.2020 21:10

  #realista
  Bujaj się na protesty, siej ferment i stawaj okoniem. Ja jestem z wyrosłam z tego typu akcji, podniecania się sztucznie wykreowanym problemem. Poza tym nie jestem zwolenniczką aborcji. Z małymi wyjątkami, ale to nie jest mój priorytet. Amen.

 6. realista 20.11.2020 21:28

  Bandziorka, pamiętaj, że na końcu mogą przyjść po ciebie…… …

 7. realista 20.11.2020 21:51

  cyt.:”Nie ma problemu technicznego, albu stworzyć własny system do komunikacji z ludźmi — lokalny.”

  otóż to. mało tego – musi być rozproszony. ja coś takiego robiłem (no, próbowałem), a ty?
  to jak będzie? zrobisz? pomożesz? a może sfinansujesz? i będziesz rozpowszechniał? albo może chociaż rzucisz garścią pomysłów?
  co ty na to?
  czy jak zwykle niech ktoś inny zrobi?….. …

 8. Piron 20.11.2020 23:37

  Cytat “otóż to. mało tego – musi być rozproszony. ja coś takiego robiłem (no, próbowałem)”

  Genialnemu realiście coś nie wyszło?, a to pech kasy i splendoru nie budziet? .
  Narzędzia rozproszonej komunikacji (działające) istnieją od wielu lat i co ważniejsze są obecnie wdrażane w kilku krajach świata. Czyżby nasz systemowy mądrala o tym nie wiedział? a może władca nie pozwala? ……….. …. cdn 😀 😀 😀 .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.