Policja skonfiskowała 9-latce komputer

Opublikowano: 24.11.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 607

Nawet dzieci nie mogą być spokojne, gdy akcję rozpoczyna organizacja antypiracka…

Dziewczynka próbowała pobrać kilka piosenek fińskiej artystki Chisu, wykorzystując do tego celu również znany serwis The Pirate Bay. Według zapewnień jej ojca cała operacja miała się jednak zakończyć niepowodzeniem, a oni sami zakupili później oryginalną płytę CD w pobliskim sklepie.

CIAPC nie uwierzyło w taką wersję wydarzeń, a w zamian za porzucenie wszelkich roszczeń zażądano 600 euro. Ojciec dziewczynki nie zgodził się na zapłacenie tak dużej sumy, argumentując, że jego rodzina musiałaby zrezygnować na pewien czas z jedzenia. Jak również zauważył, on sam niezbyt dobrze orientuje się w świecie komputerów, a już tym bardziej jego 9-letnia córka.

Sprawa została skierowana do sądu, a policja zabezpieczyła w związku z tym również dowody. Jednym z nich był komputer z Kubusiem Puchatkiem 9-latki. W coraz większej liczbie przypadków, sądy nie chcą jednak karać rodziców za naruszenia praw autorskich dokonywane przez dzieci. Miejmy wiec nadzieję, że i tym razem dziewczynka szybko odzyska swój sprzęt. Jest przecież fanką muzyki, co jej ojciec udowodnił, przekazując link do jej profilu w serwisie Spotify.

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. FreeG (korektor WM) 24.11.2012 15:11

  Pamiętajmy, że za POBIERANIE filmów/muzyki na własny użytek nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności, lecz na ROZPOWSZECHNIANIE już tak.

  Dlatego najlepiej nie korzystać z torrentów, ponieważ w trakcie pobierania, również udostępniamy plik.

 2. XXIRapax 24.11.2012 18:40

  black 24.11.2012 18:27

  “jeśli sobie ustawimy minimalną prędkość wysyłania na poziomie 1kb/s nikt sie do nas nie dowali.”
  Gdyby wszyscy zostali “pijawkami” torrenty nie miałyby racji bytu.

 3. XXIRapax 24.11.2012 18:55

  FreeG (korektor WM) 24.11.2012 18:36
  Masz dużą wiedzę w zakresie prawa, ale mógłbyś sobie czasem darować. Przepisy są martwe, dopóki się ich nie stosuje. Jak tak zaczną wszyscy powtarzać treść tych przepisów to w końcu zamysł tych świrów od “blokowania treści” się ziści, bo sami założymy sobie blokady psychologiczne.
  Nawet “kłamstwo powtarzane w nieskończoność, staje się w końcu prawdą”

 4. FreeG (korektor WM) 24.11.2012 23:36

  @XXIRapax

  Myślisz, że robię to, by kogoś bezpodstawnie postraszyć? “Zamysł świrów od blokowania treści”, jak to ująłeś, już się ziścił, lecz jest niemedialny, stąd niewiedza i przeświadczenie, że wszystko nadal przed nami.

  Nie pisałbym o tym, gdybym nie miał wiedzy o proponowanych ugodach przedsądowych, w przytłaczającej liczbie dla nastolatków, którzy np. udostępnili KILKA plików mp3 z discopolo na portalu chomikuj.pl. Kwoty, jakie muszą płacić, by sprawa nie trafiła do sądów są kuriozalne, ponieważ istnieje dowolność w wycenianiu dzieł. Mówię o kilku-kilkunastu tysiącach złotych.

  Przykro mi to mówić w czasie teraźniejszym, ale TO SIĘ DZIEJE. Łącznie z konfiskatą komputerów, po których musisz przetrząsać dom w poszukiwaniu pudełek od wszystkich gier i programów. Na dodatek skanowanie dysków pod względem nielegalnego oprogramowania, często kończy się wezwaniem z długą listą, by udowodnić zakup m.in. darmowych aplikacji lub testowych wersji programów – ogólnie rzecz biorąc szczyt nieprofesjonalizmu i polski bałagan, który musi porządkować obywatel.

  Dlatego przestrzegam i uświadamiam, że samo posiadanie muzyki, za którą nie zapłaciliśmy, w świetle polskiego prawa nie obarcza nas ryzykiem, pod warunkiem, że dochowamy wszelkich starań, aby plików tych nie udostępniać. Można więc przegrywać muzykę od kolegi, można skopiować oryginalny, aczkolwiek cudzy dysk audio, można pobrać plik za pomocą niektórych serwisów, gdzie nie łączy się to z jednoczesnym udostępnianiem itp.

 5. aZyga 24.11.2012 23:53

  FreeG ma rację, udostępniasz jesteś przestępcą, a ile to już mało kogo obchodzi.A z drugiej strony jaki debil używa jeszcze torrentów, przecież to już prehistoria.Nigdy nie wygrają z piractwem, bo ludzie są sprytniejsi od debili z ……(żeby nikt mnie do sądu nie pozwał;))
  A tak z innej strony to widziałem u Jaworowicz program o twórcy (plastyku, animatorze Reksia),który żyje w strasznych warunkach, gdzie jest ten cały ZAPV, co robi z kasą?

 6. XXIRapax 25.11.2012 01:54

  Nie nazywaj mnie debilem aZyga, bo Cię pozwę:P
  Torrenty mają swoje atuty.
  Odnośnie prawa. Tak macie rację. Trzeba je omijać i uświadamiać ludzi jak to robić. Zawsze coś. Niezły początek… końca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.