Polacy będą kupować „oflagowane” mięso

Opublikowano: 11.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 779

Nadchodzą zmiany związane ze sprzedażą mięsa na wagę. Pod koniec września wejdą w życie przepisy, które nakładają obowiązek znakowania mięsa flagą państwa, z którego pochodzi. Zgodnie z przepisami taka informacje powinna znajdować się obok mięsa.

Hasło „dobre, bo polskie” już chyba na stałe wpisało się do języka. Konsumenci chętniej kupią rodzimy produkt niż sprowadzony z zagranicy. A co jeśli nie wiedzą, co kupują? Niemieckie ziemniaki, jabłka z Portugalii i egipski czosnek – tak może wyglądać koszyk przeciętnego Kowalskiego, który zdecydował się zrobić zakupy w jednym z supermarketów. Czemu Kowalski kupił produkty zagraniczne, zamiast polskich? Mógł nie zdawać sobie sprawy, że niepozorny czosnek przybył z tak daleka, a swojskie ziemniaki zza zachodniej granicy, a wszystkiemu winna błędna etykieta. W minionym roku, co chwila mieliśmy do czynienia z podobnymi aferami w branży owocowo-warzywnej, kiedy to zagraniczne produkty udawały polskie. Sprawą wówczas zajął się UOKiK.

„Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd. Do UOKiK docierały liczne sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli” – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

„UOKiK jednoznacznie stwierdził, że błędnie podana informacja odnośnie kraju pochodzenia lub jej brak dezorientuje klientów. Sam fakt, że towar pochodzi z Polski, przyciąga uwagę konsumentów” – podkreśla z koeli wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny.

O zmianach w sprzedaży detalicznej mięsa na wagę poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wyjaśniło, że będzie to dodatkowa informacja graficzna do już istniejącej słownej, która podaje kraj pochodzenia mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego.

Stosowne rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 1149) zostało opublikowane 30 czerwca 2020 r. Jak wskazano w rozporządzeniu, informacje o kraju pochodzenia mięsa powinny być podane na wywieszce umieszczonej obok produktu w widocznym miejscu dla konsumenta. Dokument określa także rozmiary czcionek i grafiki z flagą państwa.

Przepisy zaczną obowiązywać od 30 września, a wobec sprzedawców uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy. Przypomnijmy, że od końca maja 2019 roku taki obowiązek nałożono na ziemniaki sprzedawane luzem. Wobec pakowanych takie wymagania wprowadzono w tym roku.

Dzięki temu z pewnością konsumenci będą mogli łatwo odróżnić produkt polski od sprowadzanego z zagranicy. Rząd już od dawna mówił o konieczności wspierania polskich producentów żywności i potrzebie większej promocji polskich produktów. Wcześniej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oświadczył, że jest zwolennikiem specjalnych regulacji w handlu, które mają wspierać sprzedaż towarów, wyprodukowanych na terenie kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 12.07.2020 09:27

    Cóż z tego, skoro kary za fałszowanie pochodzenia są symboliczne i proceder ten nadal się opłaca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.