Pokonujemy samowolę supermarketów, czyli „Kodeks cywilny” w praktyce

Opublikowano: 04.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2624

Artykuł 535 „Kodeksu cywilnego” mówi: „Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność rzeczy na kupującego i wydać mu tę rzecz, a kupujący zobowiązuje się odebrać rzecz i zapłacić sprzedawcy uzgodnioną cenę”. Choć nie ma tu ani słowa o obowiązku wydawania reszty, istnieje zwyczajowe domniemanie, że na ogół w transakcji kupno-sprzedaż obie strony dla ułatwienia finalizują czynność, posługując się dokładnie odliczoną kwotą. Ustalając, że za sprzedawany rower oczekuję 1950 zł, w momencie wydania roweru, nabywca ma dokładnie odliczone owe 1950 zł wręczone sprzedającemu.

Po etapie dokonywania płatności kartami sklepy najwyraźniej wymuszają na nas rezygnację z posługiwania się gotówką. Oto scenka z przykładowego supermarketu. Mamy w koszyku produkty na wartość 97,50 zł. Kasjerka (obcojęzyczna) żąda od nas dokładnie odliczonej kwoty kiedy wyciągamy banknot stuzłotowy. Nasza propozycja pomocy przez dodanie końcówki 2,50 zł jest odrzucona z przypomnieniem, że „sklep ma przepis wymagający uzyskać od klienta odliczoną kwotę”. Nie możemy ustąpić, bo nie jesteśmy w sytuacji sprzedającego właściciela i nabywcy klienta. Nawet propozycja pomocy w kwocie 7,50 zł nie łagodzi nastawienia upartej kasjerki. Spokojnie trzeba uzmysłowić, jakim absurdem jest uznawanie, że kasjerka (pośrednik w transakcji) może odmówić sprzedaży towaru, o ile nie ma możności wydać reszty.

Sklep nie ustanawia prawa dla klientów, najwyżej regulamin wewnętrzny dla pracowników, który nie może naruszać praw klienta. Kasjer nie jest właścicielem towarów, by stawiał warunki. Postawa kasjera przyniesie sklepowi stratę w postaci utraty klienta, rezygnacji z zakupu wybranych już towarów.

Nieugiętość klienta sprawia, że przyjdzie Heniek, czy Gosia z zaplecza i załagodzi sytuację, wydając resztę.

Jeśli za nami utworzyła się kolejka może nawet zniecierpliwionych klientów, tłumaczmy, że w dobrze pojętym interesie wszystkich staramy się nie dopuścić do zagrożenia cyfrowym pieniądzem i tzw. pieniądzem z terminem ważności.

Gdy taką formę braku pokory wobec bezprawia realizujemy po raz pierwszy, dobrze mieć asekurację osoby zaprzyjaźnionej, bo dawka irytacji jest wysoka.

W podobnej sytuacji – odmowy wydania reszty, mieszkańcy niewielkiej miejscowości umówili się na zakupy grupowe, wiedząc, że sklep prowadzi praktykę żądania odliczonej dokładnie kwoty. Wózki załadowali maksymalnie najrozmaitszymi towarami. Każdy podjeżdżał pod kasę, a spotykając się z przewidywanym żądaniem odliczonej gotówki, rezygnował z zakupu, ostentacyjnie wychodził, zostawiając przy kasie pełny wózek. Personelowi narobiło się sporo roboty, by wózki opróżnić i ponownie rozparcelować wszystkie produkty. Narażeniem na szczególne straty było wypełnienie koszy opakowaniami z lodami, czy mrożonkami jak ryby, warzywa, owoce.

Sklep odmawiający wydania reszty nie jest przystosowany do obsługi klienta, dzięki któremu może istnieć. Niech nie odwracają ról.

Wielkie sklepy to na ogół obcy kapitał. Jego dyktatu nie zauważają politycy, bo o ile wybory krajowe służą wskazaniu tych, którzy będą drukować pieniądze, to wybory do Europarlamentu służą nadaniu uprawnień tym, którzy będą nam je odbierać – tak prawa, jak i pieniądze.

Autorstwo: Jola
Zdjęcie: vborodinova (CC0)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Flibusta 04.01.2024 11:10

  “Gdy rozum śpi budzą się potwory” kiedyś zobrazował to na swojej akwaforcie Francisco Goya. To prawda. Chodzi przecież o uwagę ludzi. Jeśli ich uwaga śpi, albo zajęta jest czymś innym, to budzą się nie tylko hochsztaplerzy, ale ujawniają się również ci co z odwrócenia uwagi chcą skorzystać do zrealizowania swoich celów. Czyż nie temu służy nieustający cyrk polityczny?

 2. Katana 04.01.2024 12:48

  Dokładnie temu Flibusta. Robi się zamęt by zmieniać… to jak kłamać i kraść.

 3. Katarzyna TG 04.01.2024 17:47

  W mętnej wodzie rekiny z WEF grasują .. ja w pewnej piekarni-cukierni w Wawie usłyszałam że nie mogę zapłacić banknotem 100-złotowym za kilka bułeczek bo nie mają wydać a poza tym “tu każdy przychodzi ze stówkami prosto z bankomatu a oni wydać nie mają”.

  Wraz z gotówką zniknie problem reszty ale pojawi się problem cyfrowego niewolnictwa. Wygoda ma swoje wymierne koszty, a nasze wybory – konsekwencje.

  PS:
  Art. 537 KC [Cena sztywna]
  § 1. Jeżeli w miejscu i czasie zawarcia umowy sprzedaży obowiązuje zarządzenie, według którego za rzeczy danego rodzaju lub gatunku może być zapłacona jedynie cena ściśle określona (cena sztywna), cena ta wiąże strony bez względu na to, jaką cenę w umowie ustaliły.
  § 2. Sprzedawca, który otrzymał cenę wyższą od ceny sztywnej, obowiązany jest zwrócić kupującemu pobraną różnicę.

 4. emigrant001 04.01.2024 19:07

  @Katarzyna TG
  dzięki za cenną informację:)
  Art. 537 § 2 KC. Sprzedawca, który otrzymał cenę wyższą od ceny sztywnej, obowiązany jest zwrócić kupującemu pobraną różnicę.

 5. Dobroca 04.01.2024 19:11

  „staramy się nie dopuścić do zagrożenia cyfrowym pieniądzem”

  Szanowna Jolu! Przede wszystkim dziękuję za ciekawy tekst. Niestety, nie dasz rady wytłumaczyć głupim Polkom zatrudnionym w bożnicach, o, przepraszam, w mykwach [mykwa – źródło oczyszczające nasze portfele] LIDL, że polecone przez ż-właściciela zamknięcie normalnych kas w godzinach 6–7 i 21–22 to dla ich dobra.

  Na aplikacje zaś mam inny sposób: informuję – z należytym szacunkiem – że nie rozumiem korzyści dla siebie z owych aplikacji. I atmosfera siada, żeby się nie posłużyć wulgaryzmem „i du*a”.

  Trzeci wątek, nadający się na całkiem konkretny artykuł. To różnicowanie cen dla klientów cyfrowych i gotówkowych. Wbrew pozorom w izraelskiej filii Polska i takie coś istnieje w pewnej, wąskiej branży. ż-UOKiK zajął jednak w konkretnym przypadku stanowisko, że skoro większość z owej branży tak robi, to to jest w porządku. Wcześniej ż-służby nieoficjalnymi kanałami poleciły, by zróżnicować ceny dla już scyfryzowanych i jeszcze nie scyfryzowanych.

  W przełożeniu na język polski – skoro większość Polaków dała się ogłupić, zgodnie z agendą 2030 czy czymś tam, to reszta musi się podporządkować. Temat na osobny wywód, który do ogłupionych TV i tak nie dotrze. Więc po co klawiaturę strzępić. W moim odczuciu wszystko jest przegrane, czyli przyszłość naszych następców.

  Podsumowując: sprzedaliśmy naszą Polskę i naszą wolność, wywalczoną krwią naszych przodków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.