Liberał pracownikowi wilkiem?

Opublikowano: 22.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1835

Mimo że klienci i pracownicy przyzwyczaili się do zakazu handlu w niedziele, rząd zamierza go znieść.

Jak informują media, Koalicja Obywatelska wróciła niedawno do przedwyborczych obietnic o zniesieniu zakazu handlu w niedziele. Na otarcie łez pracowników deklaruje, że prawo pracy zostanie tak znowelizowane, aby każdy pracownik sektora handlu miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Nie jest natomiast jasne, kiedy nowe przepisy będą mogły wejść w życie. Według ekspertów zmiany w tym zakresie zajmą sporo czasu, ponieważ wymagają szeregu czasochłonnych działań, w tym konsultacji.

Zakaz handlu obowiązuje od początku marca 2018 roku. Z biegiem czasu stopniowo wprowadzano kolejne ograniczenia, początkowo dotyczące części niedziel w miesiącu. Aktualnie sklepy mogą być otwarte tylko w kilka takich dni w roku. We wszystkie niedziele mogą pracować niewielkie sklepy, pod warunkiem że za kasą stoi właściciel.

Przypomnijmy, że wedle niedawnych badań zakaz handlu w niedziele popiera 40% ankietowanych, a 37% chciałoby jego zniesienia.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Irfy 22.02.2024 13:17

  Skomplikowana sprawa. Gdyby ten zakaz obejmował wszystkie sklepy, to nie byłoby problemu. Ale on obowiązuje tylko “Galerie Handlowe” i duże markety. Powód był oczywisty. Kościół myślał, że ludzie zamiast do galerii pójdą do kościołów. Ponadto z zakazu zostały wykluczone sieci takie jak Żabka, w których Kościół, pośrednio przez ojca dyrektora, posiada znaczące udziały. Na stacjach benzynowych też jakoś handlować można. Kina, teatry, jakieś lodziarnie – to samo. Więc śmierdzi to daleko posuniętą hipokryzją.

  Co więcej, w takich Czechach żadnego zakazu handlu w niedzielę nie ma i nigdy nie było i jakoś nikt tam z tego powodu nie lamentuje. Ani nie domaga się wprowadzenia. Sądzę więc, że gdyby handel w niedziele ucywilizować i wprowadzić dobrowolność, połączoną z odpowiednią gratyfikacją finansową dla pracowników, to zakaz można by spokojnie znieść. Obecny system jest zwyczajnie słaby. Bez spożywki można się obejść. Ale jeśli ktoś może jakichś domowych napraw dokonywać tylko w weekendy i nagle w niedzielę zabraknie mu gipsu, szpachli, wiertła czy jakichś śrubek, to robi się dramat.

 2. Katana 22.02.2024 13:41

  “Według ekspertów’ HEHEHE!
  ‘zmiany w tym zakresie zajmą sporo czasu, ponieważ wymagają szeregu czasochłonnych działań, w tym konsultacji.”

  Ex-pert

  pert

  zuchwały
  audacious, brash, bold, cheeky, impudent, pert
  pyskaty
  saucy, pert
  impertynencki
  impertinent, sassy, cheeky, impudent, saucy, pert
  przemądrzały
  smart, sapient, pert

 3. Katana 22.02.2024 13:44

  Irfy
  Troszkę się pomodlili (jakby więcej) i większe stawki za pracę w dni wolne mają… w przyszłości 😉

 4. Wujek Polonii 22.02.2024 17:45

  @Irfy
  W takich Niemczech zakaz handlu w niedzielę obowiązuje odkąd pamiętam i jakoś nikt tam z tego powodu nie lamentuje. “Gdyby handel w niedziele ucywilizować i wprowadzić dobrowolność, połączoną z odpowiednią gratyfikacją finansową dla pracowników, to zakaz można by spokojnie znieść.” Dobrowolność czyją? Pracodawcy? Większość pracowników handlu nie chce pracować w niedziele i żadne pieniądze tego nie zmienią. Gdyby wprowadzić dobrowolność dla pracowników, to większość sklepów i tak będzie zamknięta.

 5. rozrabiaka 22.02.2024 17:54

  @wujek Polonii- “…żadne pieniądze tego nie zmienią.” Raczej dużo zmienia, po to się chodzi do pracy.

  Przeszkadza mi kiedy przejeżdżam niemcy i mam ochotę zajechać do sklepu, bo mam taką chęć a tam zamknięte. Lubię sobie pochodzić, zobaczyć jakie są ceny coś innego kupić.
  Są kraje gdzie jest od poniedziałku do niedzieli otwarte 100 procent extra w niedzielę, około 120 złotych/h na rękę- mało?!

 6. Katarzyna TG 22.02.2024 18:58

  rozrabiaka, są też kraje gdzie w sobotę wszystko pozamykane i to całkiem blisko.

 7. Stanlley 23.02.2024 09:46

  “Nie jest natomiast jasne, kiedy nowe przepisy będą mogły wejść w życie. Według ekspertów zmiany w tym zakresie zajmą sporo czasu, ponieważ wymagają szeregu czasochłonnych działań, w tym konsultacji.”

  No taaaak… ale jak chodzi o zamordyzmy, więzienie jak nie stawisz się w woju w ciągu 6 godzin, utrata praw obywatelskich pod pretekstem stanu wyjątkowego, miliardy dla Zełenskiego… to w cięgu dni czy nawet godzin załatwiają…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.